Babsu Wiberg ihmetteli, missä on suuret kiinteistöverotulot, kun on rakennettu niin paljon?

Anonyymi-ap

Totuus on, että suuria kiinteistöverotuloja ei ole tulossa. Siinä ei auta "myöhässä" olevaksi selittely, eikä mikään. Kiinteistövero on sen, minkä se on, tasoa 3 miljoonaa vuodessa. Sama koskee yritysten maksamaa yhteisöveroa, se on sen vajaat 3 miljoonaa. Kiinteistövero ja yhteisövero ovat olleet samalla tasolla 10 vuotta sitten, nyt ja tulevaisuudessa. Kysymys on numerojen laista. Babsu Wibergin luulisi sen ymmärtävän entisenä kauppiaana.

Numerojen laki kertoo, että jos isoa suurennetaan saman prosentin verran kuin pientä, niin iso kasvaa paljon enemmän pieni.

Itä-Sataman ranta on rakennettu täyteen ja muuallekin on rakennettu, mutta sen osuus kaupungin tulojen kasvattamiseen on niukkaa. Kiinteistövero oli aikanaan tasolla 2,5 miljoonaa. Jos se kasvaa 20%, niin silloin ollaan 3 miljoonassa. Ensi vuodelle on budjetoitu kiinteistöveroa 3,2 miljoonaa. Suuresta rakentamisesta huolimatta, tulot eivät kasva suuriksi.

Kaupunngin ylivoimaisesti suurin tulonlähde on tuloverot, mitä budjetoidaan ensi vuodelle 17,6 miljoonaa. Se on 75% verotuloista. Kiinteistöveron osuus on 14% ja yhteisöveron 11%.

Jos kaupungin veronmaksajien määrä kasvaa 10%, niin tuloverot kasvavat lähes 2 miljoonaa. Vastaavasti ne pienenevät merkittävästi, jos väki vähenee. Veronmaksajien määrällä ja tuloveroilla on merkitystä. Suuri merkitys.

Sen takia kannattaa puhua kaupungin pito- ja vetovoimasta. Hangon työpaikkaomavaraisuus on yli 100%. On ollut tyyliin "aina". Hangossa käydään töissä. Hankoon pendelöidään ja maksetaan verot muualle. Itä-Sataman ympäristön uusissa taloissa ei asu Hankoon veroja maksavia, kuin nimeksi. Hädin tuskin suuri rakentaminen maksaa lisääntyvinä kiinteistöverotuloina ne kustannukset, joita infran rakentaminen on aiheuttanut. Toivottavasti vesi- ja jätevesimaksut kattavat kustannukset.

Hankolainen, hangöbo maksaa viulut.

9

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja edelleenkin on todella monta asuntoa myymättä Itäsataman rakennuksista. Osa ollut jo vuosia myyntilistoilla. Tulikohan luotettua liikaa hesalaisten ostovoimaan /- haluun?

    • Anonyymi

      No mutta onhan meillä satama : varmaakin varmempi rahasampo.

      • Anonyymi

        Jos satama olisi ollut rahasampo, niin Hangolla ei olisi velkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos satama olisi ollut rahasampo, niin Hangolla ei olisi velkaa.

        Ja satama on jälleen kerran uutta lisävelkaa jo nyhtämässä että kyllä se enemmänkin on se rahaviemäri kuin mikään sampo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja satama on jälleen kerran uutta lisävelkaa jo nyhtämässä että kyllä se enemmänkin on se rahaviemäri kuin mikään sampo.

        Viemäri on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja satama on jälleen kerran uutta lisävelkaa jo nyhtämässä että kyllä se enemmänkin on se rahaviemäri kuin mikään sampo.

        Monet satamainvestoinnit eivät ole koskaan maksaneet itseään takaisin. Tarjoaa töitä? Tarjoaa töitä monen monelle muupaikkakuntalaisille, jotka maksavat veronsa muualle.


    • Anonyymi

      Pitäisikö satamat siirtää kokonaan toisaalle. Kannatan.

    • Anonyymi

      Koverhar siellä tyhjänä köllöttää, seuraava rahareikä...Etten sanoisi rupareikä-

    • Anonyymi

      Satama pitäisi siirtää Koverhariin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1101
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe