Nelisenkymmentä demaria Näkkäläjärvi mukaan lukien on Amerikassa koputtelemassa ihmisten oviin ja houkuttelemassa heitä äänestämään Harrisia.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/34122939-e736-4854-9e5a-d5e48927e935
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/34122939-e736-4854-9e5a-d5e48927e935
Vastaukset 90
Vanhimmat
He ovat kai Suomen valtion
edustajia ja ME MAKSAMME
LENTOLIPUT! JÄISIVÄT SINNE!
He ovat Suomen sosialidemokraattisen puolueen edustajia.
no,miksi persut eivät lähde kampanjoimaan Trumpin puolesta? Vielä ehtii
Aika turhaa on kampanjoida kummankaan puolesta? Ei varmaan kiinnosta Amerikkalaisia mitä mieltä jossain pikkusuomessa ollaan? Samoin ihmetyttää kun varsinkin yle yrittää tuputtaa Harrisia? Voi olla että värillinen nainen ei ole presidenttiainesta?
Tuntuivat olevan kovinkin kiinnostuneita. Hämmästelivät jopa suomalaista toimivaa sote-järjestelmää.
– Kun täällä ihmisten kanssa olen puhunut terveydenhuollosta ja kertonut, että olen itse sairastanut rintasyövän ja mitä se minulle maksoi suomalaisessa julkisessa terveydenhuollossa, niin kyllähän he aivan huuli pyöreänä ovat katsoneet, että oikeastiko.
Malmin mukaan monia paikallisia on huolettanut se, että saavatko he vakuutuksesta huolimatta hoitoa ja kuinka suuri lopullinen lasku on. Malmin mukaan hänen kanssaan keskustelleilla amerikkalaisilla oli suomalaisille selvä viesti:
– Älkää antako sen liukua tähän, Malm kuvailee.
Eli ne menivät sinne hankkimaan äänestäjiä Suomeen… sosiaaliturvan avulla…
Kissankiduttamisen ihanuutta julistavat.
Kyllä teikäläistä lapsettaa , luuletko että nuo sinun kissajuttuja jotenkin vaikuttavat maailman asioihin .
Nämä asiat ovat hieman toisella tasolla kun mitä sinä pienissä ympyröissäsi kuvittelet.
Kas kun maailma ei sinun puheitasi noteeraa miksikään.
Politiikka on ihan toista kun jonkun nuoruudessa tehdyt mokat. Erota asiat ja asiat
Aivan, paitsi jos kyse on persusta. #eriasia 🤷♂️
Kuinka sä voit kuvitella että joku kissojen kiduttaminen olisi edes vähän hyväksyttävissä oleva asia.. Mun mielestä sellaset ihmiset kuuluu jonnekki hoitolaan.
Hyvällä asialla (maailmanrauhan) ovat.
Antaako Näkkäläjärvi samalla kissan hoito vinkkejä?
Luulin typeräksi vitsiksi, vaan tottahan se olikin. Sellaista tällä kertaa sitten. Tämä vaalivaikuttaminen on vissiin sallitumpaa kuin muiden maiden vaalivaikuttaminen.
Mekö tämän maksamme?
Persuilla me maksatamme kyllä.
Terv, sdp puoluetoimiston väki
Jakaako ne ..... suklaata!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/01387ee3-ed6e-4072-ad3a-fdc4d103c4fc
Edelleenkö tuo pitää paikkansa, että ns. "kansanedustajiksi" väitetyt voivat muuttaa heille ilmaisilla matkoillaan, jotka veronmaksajat ovat maksaneet, kertyneet lentopisteet rahaksi tai lahjoittaa puolisolleen? Siis veronmaksajien maksamilla lentopisteilläkö sdp-läisporukka, kissaperheen kiduttaja mukana, tuosta vaan ilmaiseksi lennelleet toiselle puolelle maapalloa vaikuttaakseen vieraan maan vaalitulokseen, niinkö? Vastahan täällä isolla mölyllä syytettiin, miten "Venäjä yrittää vaikuttaa vaalituloksiin" toisissa maissa, ja haukuttiin sitä laittomaksi.
Sdp-läisporukan ilmaismatkailu toiselle puolelle maapalloa vaalivaikuttamiseen veronmaksien kustantamilla lentopisteilläkö onkin ykskas täysin sallittua ja oikeudenmukaista, niinkö? Vai onko tämä sdp:n mielestä ihan eri asia?
Kyllä kuvottaa koko porukka !
Lentoliput on ostettu persujen puoluetuella.
Terv, sdp puoluetoimiston väki
Mene oksentamaan niin pääset kuvotuksestasi mokomakin olio. Jätesäkeistä puhuva idolisi olisi ehkä sinun mielestäsi pitänyt mennä sinne koheltamaan , mutta kun on niin että ei.
Tuo vahvistaa epäilyjäni sdp;läisten alhaisesta sivistystasosta; muiden nimittely, kun argumentit ei riitä, ja kokonaisen kissaperheen tunnoton kiduttaminen hengiltä
Jos tuo on totta niin onpas mukava seurailla noiden ilmeitä kun Trump onkin seuraava presidentti :D :D
Trump on hallapersujen eli putinistipersujen suosikki.
Joko siellä Kremlissä on lunta?
Kalikka osui taas tarkasti putinistipersuun 👏
…väitti Kremlin demari 🤗
Jokainen kalikka näkyy osuu putinistipersuun kirurgintarkasti 🎯
…sanoi Kremlin demari. 🥳
Miten ihmeessä toisen maan väki voi sekaantua toisen maan vaaleihin? Eli jatkossa somaliasta tulee äänien kerääjä statuksella lisää väkeä suomeen ja sitten samalla hakee turvapaikkaa?
Miks ne Suomen demarit eivät mene Ruotsiin ja Tanskaan jeesaamaan muita demareita? 🤣🤣🤣
"Aiemmin SDP on käynyt vastaavilla opintomatkoilla Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa."
Ne on jo hoidettu.
Et ilmeisesti tiesä mitäön mistä puhut. Joten jätä ” politiikasta” puhuminen koska et sitä hallitse, ei se ole mitenkää sellaista mitä kuvittelet pikku mielessäsi .
Asiat ovat hieman laajempia maiden välillä, ja näkee ettet ole koskaan edes älynnyt näitä asioita .
Jep, Ruotsissa ja Tanskassa on hieman paremmat demarit kuin Suomessa.
Mitä "opintomatkoja"? Täytyikö sdpläisten veronmaksajien rahoilla mennä oikein amerikoihin asti
opiskelemaan ihmisten ovikellojen soittamisia?
Näkkä tietysti kun usa syö lemmikkejä.
Sekaantuvat toisen valtion vaaleihin.
Ja sehän persuja harmittaa.
Miksi Venäjä ei saa vaikuttaa USAn vaaleihin, mutta Suomen SDP saa?
Joku vois vihjatactästä Trumpin väelle niin voidaan vaatia vaalien mitätöinti jos Kamala voittaa.
Kenen idea toi sekaantuminen oli? Sannan?
Putinistipersua taas kiukuttaa, kun mikään ei onnistu.
Eihän ne politiikasta mitään tiedä , vertailevat aitä pienen kylän riitoihin , kas kun muuta eivät tiedä maailman asioista
40 SDP:läistä... Onko verorahat käytössä, Va maksavatko itse... Näkkäläjärvellä varmaan kissa mukana... Eikö sille voisi joulupukki viedä lelu kissan...
Persujen puoluetuesta kustannettu reissu 🤗
Mikai puhutaan yhdestä kissasta, koska mediatietojen mukaan kidutti kokonaista kissaperhettä? Kuka normaalin järjenjuoksun omaava kohtelisi avuttomia pieniä eläimiä noin julmasti? Noin halpamainen teko ei unohdu ikinä.
sdp puolueena näkyy siis hyväksyvän epäinhimillisen julmuuden, koska tuommoisen otti riveihinsä. Yök vaan...
Ei tarvitakaan etelästä tulleita siirtolaisia, kun Näkkäläjärvi syö amerikkalaisten kissat.
Kohta suomi taan mainitaan.
Aika irvokasta, että suomesta asti kissansyöjiä haettu ja väitetty ettei mamut syö kissoja 😭😭😭😭
Demarit tuhlaavat taas turhaan valtion rahoja niinkuin aina, suomalaisia ja Suomea muistavat vain kauniissa puheissaan, ne on täynnä lupauksia, joita heillä ei ole tarkoituskaan toteuttaa. Demari on joutava humputtelija, onhan se aina nähty. Turhia lentoja ja ilmaston pilaamista.
Ihmettelin että mistä tuo Harrisin käkäkys on tuttua, no nyt se sitten selkisi!
https://www.youtube.com/watch?v=VGHwwY08xiU
Se on välikysymyksen paikka! Antoiko suomen hallitus tälle siunauksen, vai sooloileeko SDP!!!
Nyt kaadetaan oppositio!
No ei luulisi ainakaan kokoomusta haittaavan, jos SDP tukee USA:n kokoomuksen ehdokasta.
Ei USAssa ole suomalaisia puolueita.
Toki Pohjois-Koreassa ja Kiinassa on paikalliset demarit vallassa.
Ei ole Kokoomuksen veljespuolue tuo vasemmistolainen USAn demokraattinen puolue
On vaikea aina tietää trollaavatko ihmiset täällä, vai luulevatko jotkut oikeasti demokraattien olevan vasemmistopuolue?
Seksikäs Super-Sanna hommaisi helposti 80 prossaa. Kamalammalle ehdokkaalle.
Niin mikähän "seksikäs" sanna?
Demari osaa laittaa suomalaisten verovarat maailmalle.
hahahaha tuo oli varmasti vuoden paras virtsi. Tynkä Suomen mitätön SDP auttamassa jenkkilän pressanvaaleissa.
Suuri osa jenkeistä ei edes tiedä missä halvatussa on joku Suomi. Mieltävät Suomen venäläiseksi kaupungiksi.
No Trumpin kannattajista puolet osaa tuskin sijoittaa USA:ta kartalle...
Ja demareiden kannattajista todennäköisesti yli puolet haluavat Venäjän ottavan vallan Suomessa.
Voi juku
Kylähullut maailmalla jenkkilässä riittää ovia koputeltaviksi. Onnea matkaan.
Harri on nyt demareiden ansiosta hyvässä johdossa.
Ikävintä asiassa on, miten YLE uutisio aamusta iltaan, kuinka Venäjä ja Putin vaikuttaa usan vaaleihin. Tätä taso on ylen pentulive 24/7.
Brysselistä on yli 400 meppiä lähtenyt usaan tukemaan kamalaa. Onko se vaaleihin vaikuttamista??? No ei tietysti ole, Vain Venäjä vaikuttaa vaalitulokseen.
Ruotsipersu Ääkkesön tuli vaalivaikuttamaan Suomeen ja hehkuttamaan Jauho-Riikkaa.
Persuille kyllä kelpaa ulkomailta saapuva vaalivaikuttaminen.
Oliko sillä ruotsin demarilla 40 avustajaa mukana?
Kuinka moni näki Äkkesönin vaalivaikuttamisen Jauho-Riikan tapahtumassa?
Kuinka moni näkee ne 40 avustajaa? Etenkin, jos he pääsevät mediaan…
On siinä työsarkaa! Asukkaita on 334 miljoonaa, en tiedä rekiteröityjen äänestäjien määrää.
Minäpä tuen Putinia euroopan kuninkaaksi! Ota Valle kaikki haltuun!
Tämän jälkeen tuskin tarvitsee suomessa enään itkeä vaalivaikuttamisesta toisen maan vaaleihin tai siitä että joku yrittää vaikuttaa suomen vaaeihin. Toki itkua tulee jatkossa mutta siihen vai aina muistuttaa että kyllä myös sdp sitä harrastaa ihan puolueena.
Kamala on tuo puolue mikä masinoi sotia ja konflikteja niin kuin Ukrainaan. Jenkkien haastattelussa sanoi jos Trump olisi presidentti ei Ukrainassa olisi edes sotaa.
Trump sanoo kaikenlaista kokoajan mikä ei ole totta aamusta iltaan hän sitä tekee.
Mikä korrelaatio on Trumpin väitteiden ja totuuden välillä?
USAN kansa tätä sanoi ja onhan tuo biden järjestämässä sotia monessa maassa....
Mitä se usan kansa sanoi? unhdit sen kertoa meille muillekin? hahahaah
Hyvällä asialla siis ovat. Persujenkin pitäisi tukea Harrisia, ihan vaan Suomen etujen takia.
Juu mutta ei pidä jatkossa suomessa valittaa noista vaalivaikuttamisista sillä suomi itse myös harjoittaa vaalivaikuttamista toisten maiden vaaleissa.
Jos kamala tukee Ukrainaa, se on Suomen etu. Kun Trump käskee natomaiden siipeilijöitä laittamaan puolustuksen kuntoon, sekin on Suomen etu.
Ei-punikkina valitsen Trumpin. Hänellä terveet arvot.
Mitä ihmeen tervettä on hänen arvoissaan?
Laitonta vieraan valtion sekaantimista toisen valtion vaaleihin
Auta armias jos minkä tahansa vieraan valtion edustajat tulisivat Trumpin vaalityötä avustamaan. Voi sitä punikkien huutoa:DDD
Persut eivät ole lähteneet tukemaan natsiaan kun eivät uskalla poistua yksiöstään kiljuämpärin äärestä.
Housussas on sanonko mikä
Vittu. Natsiko rakastaa Israelia ja siunaa juutalaisia? Kyllä on punikilla jutut.
Trump on suuri Israelin ja juutalaisten ystävä.
Kiitos demareiden Harris presidenttinä muistaa saamaansa apua lämpimästi ja Suomi saa todellisen erityisaseman suojelussa ja kauppasuhteissa.
Näinhän siinä tulee käymään. Melkoiseen kiitollisuudenvelkaan jää demareille.
🤣🤣🤣
Siinä ne on olleet varsinaiset Halloweenit, kun Suomen demarit kilauttavat ovikelloa: karkki tai kepponen. Rinteen Antin perintö voi hyvin... Jollekin voisi tulla mieleen vaikka vieraan valtion vaaleihin puuttuminen, mutta ei huolta mistään öykkäämisestä ja pöyristymisestä, kun ei kyseessä ole Persut. Joku voisi kyllä eduskunnassa asiasta vienosti tiedustella.
Aikalailla vaalitukseen yritetään nyt vaikuttaa tässä sanon minä.. Onkohan ihan laillista toimintaa.
SDP vetoapu on tervetullutta toisin kuin putinin puuttuminen kaiken maailman vaaleihin . Suomen SDP nousi Usan merkittävimpien ulkopuolisten vaikuttajapuolueiden joukkoon mitä ilmeisemmin kun Marin tuleminen herätti myös USA modernin vasenmiston , hänet on nostettu myös tohtorein joukkoon juuri Usan toimeista tiedetään jotta Hillary ja Obama fanittaa Sannaa joka toimiikin koko maailma neuvonatajana Blairin instituution kautta ja on myös muoti-ikoni globalisosialisti ja suuri hyvätekiä. Ilman Sannan vaikutusta ei SDP osallistuisi Usan vaalin Kamalan puolesta.
Näkkäläjärvi kokemusasintuntija oravien kuoliaaksikiduttamisessa ?