Nautinnollista keskikesän juhlaa, ja elämän valoa kaikille palstalla vierailijoille ja kirjoittajille.
BilMan.
Juhannuksen aikaan.
8
620
Vastaukset
itsellesikin!
Saat varmaankin valaista polkuamme vielä eteenkin päin :D! Hyvin menee!- eltk
Hyvää ja rauhallista juhannusta kaikille.
- Helena04 ejk
juhannusaamu...!"
Luonto kutsuu. Kassit valmiina. Siispä:
Onnellista juhannuksenaikaa kaikille palstalaisille! Sekä kesänjatkoa! - Kirjar1
Teille jotka vielä olette matkalla mökille, tai mitä matkaa nyt sitten olettekin tekemässä, maalla tai vesillä, toivotan turvallista matkaa.
Illan hämärään syttyvät kokot liekkeihin ja kipinät tanssivat tummassa savussa kuin keijut kesäisessä yössä. Varottehan etteivät tartu helmoihinne tai lahkeisiinne ja vie teitä mukana tuliseen tanssiin.
Juhannusruusut ovat puhjenneet kukkaan ja niitä rakkaan hiuksiin taittaessanne, muistakaa varoa pistäviä piikkejä. Turvallisempaa on solmia valko-apilasta seppele kultansa otsalle ja nauttia yhdessä kesän tuoksusta.
Nautinnollisen grilli - illan päätteeksi muistatte varmistaa että hiilet eivät jää hehkumaan vaarallisen polttavina ja että juomasta tyhjentyneet pullot ovat turvallisesti samassa paikassa kuin olivat täysinäisinäkin, yhtä hyvässä turvassa, ehyinä.
Makkaraa voi syödä muinakin iltoina, tänään jotain parempaa, ei liikaa, sopivasti vain, sopuisassa seurassa ja silloin juhlamme on onnistunut.
Kaikkea tätä ja paljon hyvää mieltä palstalaisille
koko kesäksi. - Maalaismies*
Kaunis kiitos toiminnastasi palstojen rauhoittajana turhasta rähinöinnistä - ja hyvää juhannusta, tietenkin!
- piikkiruusu
Eikös olekin metkaa, että vain pohjoismaissa vietetään juhannusta? Meille on opetettu, että juhannusta vietetään Johannes Kastajan muistoksi, mutta miksi vain pohjolassa. Miksei koko kristillinen maailma vietä Johannes Katajan muistoa, aivan kuten joulua vietetään Jeesuksen syntymäjuhlana?
Kertokaa te viisaammat.
Oli miten oli.
Tänään juhannusaattona päivä on valjennut täällä Suomen lounaiskolkalla aurinkoisena ja lämpimänä. Mikä onkaan viettää juannusta.
Sievää Jussia vaan itekullekin!- Maalaismies*
Menin naimisiin yhden tytön kanssa 50-vuotta sitten. Löysin hänet syvältä lapsuudestani. Hän on edelleen vierelläni. Aamulla herätessäni ensimmäinen kysymykseni oli: missä on kätesi?
- my.mm.eli (ejk)
Maalaismies* kirjoitti:
Menin naimisiin yhden tytön kanssa 50-vuotta sitten. Löysin hänet syvältä lapsuudestani. Hän on edelleen vierelläni. Aamulla herätessäni ensimmäinen kysymykseni oli: missä on kätesi?
on juuri hetki sitten päättynyt - ja päivä oli kuin morsian!
Juhannuspäivä pian valkenee, vielä tovi hämärän hetkeä. Vielä "vanha" jaksaa, radiosta tulee nautittavaa musiikkia ja lasissa "kevyttä kirkasta", auringon nousuun asti nauttia kesän ihanuudesta.
Mukavaa jatkoa Juhannuksen viettoonne vain,(sää vähän viilenee, mutta ei haittaa, luonto on vehreimmillään ja sehän on kesässä parasta).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46554Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501