Ulospäin tuosta ei näköjään juuri tiedotteita lähetetä. Lehdet eivät ole kertoneet mitään sairaaloiden ylikuormituksesta tai tukkoon menosta.
Vasta kun joutuu sinne potilaaksi, kuulee tallon sisältä sen, että joka ikinen petipaikka on käytössä. Erilaiset vakavat, korkean kuumeen nostavar flunssat, influenssat ja korona rassaavat, Tuttava kertoi juuri, että Jorvissa ei ollut yhden ainoatakaan petipaikkaa vapaana. Hänet kuljetettiin ambulanssilla Helsinkiin Meilahden sairaalaan.
Hoitaja kertoi, että joululomiakin on jo peruutettu. Vaikka jouluun on vielä 7 viikkoa aikaa. Ilmeisesti sairaaloiden johto ennakoi, että tämä on pidempi epidemia, eikä se pidä joulutaukoja.
Jorvin ja Meilahden sairaalat aivan tukossa. Joululomiakin on jo peruttu
2
430
Vastaukset
- Anonyymi
Jorvin Päivystyksen ruuhkamittari näyttää, että jonotusaika normaalille lääkärivastaanotolle labroineen yms. olisi 6 tuntia ja 6 minuuttia. Vuodepotilailla se olisi 8 h 10 min.
https://ruuhkamittari.hus.fi/jorvi?lang=fi
Nuo sänkypaikat ovat oikeasti kyllä aika lopussa. Potilaita kuljetellaan Helsinkiin saakka. - Anonyymi
Satojen miljardien velat ja jatkuvasti summa kasvaa
velkojen korot päätä huimaavat
konkursseja aina vaan lisää
työttömyys kasvaa kaikilla aloilla
tavallisten työtätekevien, jotka vielä työelämässä ,paineet kasvaa
paljon nuorempia ihmisiä jotka pudonneet kelkasta , elämänhallinta kadokoksissa
henkilökohtaiset rahaongelmat
ylivelkaantuneita
mielenterveysongelmia;
lääkkeiden ja huumeiden käyttöä ja alkoholi lisänä
perheiden pahoinvointi ja väkivaltaa toiseksi eniten euroopassa
paino-ongelmat
identettiongelmat
maahanmuutajien ongelmat:
kouluissa oppimisongelmat ja asenneongelmat kielen opiminen ei kiinnosta ja suomen lakien mukaan eläminen ei kiinnosta
katujengit ja heidän väliset jengisodat ja ryöstely, ja huumekauppa
matujen elättäminen maksaa suomelle miljardeja ja hintalappu kasvaa kun taas syksyllä nostettiin tukirahat heille
soteuudistus piellssä
toimintaa supistettu perusterveyden huollossa, omalääkäri toimi 90 luvulla
mutta se ajettiin alas
keikkalääkäreitä jotka tuottavat moninkertaiset menot sotelle ja sen lisäksi hoidon taso heikentynytkun ei ole jatkuvuutta
vastaanotoille on vaikea päästä , sairaudet pääsee pahentumaan ja erikos sairaanhoidon hintalappu korkea
nuorten mielenterveys ihan valtava ongelma
ja kuolemia nuorilla paljon välinpitämättömyys omasta ja toisen hengestä
itsemurhia, tappoja,ja murhia
vanhukset heitteillä, monet menettäneet jo olleet palvelut
omaishoitajien korvaus on ollut aina pieni nyt vähennetty jo niitä saaneilta ja uusia ei myönnetä
vanhuksien elämää ei kunnioiteta , ei turvaa, kokopäivälaitokset lopetetaan
jatkuvia isoja rakentamisia julkisiin sairaaloihin ja lisäksi yksityiset laitokset vanhuksille ja vammaisille
Mehiläiset , pihlajalinnat ja attendot toimivat vajaalla kun ei saa maksusitoumuksia julkiselta.
Tyhjiä huoneita ja kalliita kuutioita tyhjäkäynnillä ja henkilökuntia lomautetaan ja irtisanotaan.
KAIIKI MUUT VOIVATHUONOSTI PAITSI ISOKENKÄISET
TEHTAIDEN JA FIRMOJEN ja SOTE JOHTAJAT JOITA SATOJA sekä EDUSKUNNAN MINISTERIT VETÄVÄT KAIKKI MAKSIMAALISIA PALKKOJA JA SEN LISÄKSI ETUJA, Puhelin, matkustus, ravinto,palkkiot, optiot.
joka vuosi nostetaan kaikkia näitä edellämainittuja vaikka julkinentalous kuralla
Kaikilta vähävaraisilta ja heikko osaisilta viedään vähätkin.- Anonyymi
Hmm...siihen puolustusmäärärahojen raju kasvutarve koska Venäjä..
Mahdollinen kolmannen maailmansodan alkaminen ja sen tuomat taloudelliset uhat myös Suomelle ja koko maailmalle, Euroopalle.
Venäjän ja Kiinan aiheuttamat infrastruktuuriin kohdistuvat terroriteot kuten kaapelien rikkomiset ja muut.
Jokaiselle tulisi jakaa valtion toimesta itsemurhakapselit joiden avulla pääsee esim.ikäihmiset ja muut halukkaat pois kärsimästä. Itse ottaisin ne jo nyt koska mihinkään et pääse hoitoon, mistään et saa mitään apua eikä kukaan välitä eikä omaisia ole joten mielummin kuolen pois kun jään kärsimään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216902Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243777- 1862605
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2842482Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962111Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91865Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001810Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1341385- 701295
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271295