Näyttää vahvasti siltä, että suomalainen kristillinen oikeisto ja Putin voittavat presidentinvaalit Yhdysvalloissa. Tämä ei ole hyvä uutinen Jeesuksen aidoille seuraajille.
Tuloslaskennasta huomenta
Anonyymi-ap
19218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Trumpin kielenkäyttö, onko raamatullista?
Saatanallista jeesustelua.
Mies on pää.
Ja pedolla on monta päätä
Nainen on bitch.
Nainen on bitch ellei nuole Trumpin palleja.
Mitäs ongelmallista kieltä hän on käyttänyt julkisuudessa? Joku salaa tehty äänitys ei varmaan antaisi hyvää kuvaa sinustakaan.
Useimmista Harris on varmasti ihmisenä miellyttävämpi, mutta politiikka ratkaisee.
Jenkit saavat seuraaviksi neljäksi vuodeksi ristikseen narsistisen öykkärin, joka tarvitsee viran välttyäkseen vankilalta.
Uskon sodan syttyvän narsistisen öykkärin toimesta.
ArtoTTT
Mutta ajattele nyt suomalaisten valtamedioiden kovaa kohtaloa jos Trump voittaa, neljä vuotta lisää yhdysvaltain presidentin jatkuvaa demonisointia, kyllä siinä hikeä pukkaa.
Trumpin voitto on epäilemättä oman aikamme yksi merkittävin poliittis-historiallinen tapahtuma. Hänen elämänsa ja uransa maailman vaikutusvaltaisimman demokratian johtajana on erityisen tärkeä ja suuntaa antava. Hienoa että löytyy vielä tällaista positiivista maskuliinista johtajan taitoa.
Ajattelen, että kaikelle medialle, joka ei eritysesti fanita Trumpia, tulee olemaan ihan mukavat neljä vuotta, koska Trump tarjoaa takuulla kohuja uutisoitavaksi, ja muunakin aikana hänen politiikassaan riittää hämmästeltävää. Ei se medialle ole kova kohtalo, jos asiat maailmassa menevät hieman huonommin.
ArtoTTT
Eli kuplassa jatketaan niinkuin ennenkin...
Missä? Moni uskoo päinvastoin. Viime Trumpin kaudellakaan Putin ei hyökännyt, kun taas edellisen ja seuraavan presidentin aikana (Obama, Biden) hyökkäsi.
En osaa sanoa pitäiskö olla tyytyväinen vai ei. Itse en oikein kannattanut kumpaakaan. Toivoin, että siellä olisi ollut vaihtoehtoja enemmän. Ehkä kuitenki enemmän olin Harrisin kannalla. Vähän sama kuin Suomen presidentin vaalit kumpaakaan en kannattanut, mutta jompikumpi piti valita.
ArtoTTT
Voi myös kysyä sitä olemmeko taas kerran Suomessa eläneet jonkinlaisessa vihervasemmistolaisessa kuplassa median uutisoinnin suhteen? Trumpin voitto näyttäisi Suomen valtamedioille tulevan ihan puun takaa, on uutisoitu totuutena vain yhden puolueen ja yhden suunnan näkemyksiä. Trumpin voitto ilmentää tietyllä tavalla keskilännen ja harvempaan asuttujen alueiden kapinaa suurkaupungien liberaaleja näkemyksiä ja politiikkaa vastaan.
Kyllä Suomessa on aivan toisenlainen käsitys Trumpista kuin on Yhdysvalloilla.
Ehkäpä media syytää valheellista kuvaa Trumpista ja täällä kansa on kauhuissaan. Ei kai he siellä Yhdysvalloissa noin sokeita voi olla. Jospa se sokeus on täällä päässä.
Putin ei aio onnitella Trumppia.