Hyvä dokumentti katsottavissa Ylen Areenassa

Anonyymi-ap

Suomalaiset menettivät erilaisissa dokumentti- ja rakkaushuijauksissa 10,4 miljoonaa euroa vuonna 2023. Kasvua vuoteen 2022 verrattuna oli 15 prosenttia. Etenkin rakkaushuijaukset perustuvat yleensä vahvaan sosiaaliseen manipulaatioon ja niiden selvittämisessä haasteena on uhrin vahva usko rikolliseen.

Sitten on se tapaus Turusta pääkaupunkiseudulle siirtyneestä röyhkeästä identiteettivarkaasta ja laista piittaamattomasta sarjarikollisesta. Toivottavasti hänen rötöksistään tehdään dokumentti. Uskomatonta kuinka pystyi ottamaan lainaa pankista väärillä henkilötodistuksilla ja vielä vankilassa ollessaan manipuloi tuomaan huumeita ystävän puseron sisällä ja sai siitäkin rangaistuksen.

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        Oikein häiritsee?
        Ikävä
        152
        2155
      2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

        Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
        Maailman menoa
        336
        1358
      3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

        Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
        Ikävä
        94
        1315
      4. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

        Olisit siitä 100% varma.
        Ikävä
        157
        1198
      5. Hitto että tekis

        Mieli saada sua
        Ikävä
        68
        1021
      6. Minä tiedän sen

        Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
        Ikävä
        35
        958
      7. Minkä kultakimpaleen

        Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
        Ikävä
        31
        909
      8. Ikävä on häntä

        Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
        Ikävä
        59
        878
      9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

        https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
        Maailman menoa
        26
        832
      10. Onko kaivattusi

        Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
        Ikävä
        46
        819
      Aihe