Ateismin aste?

Miten aktiivinen olet vastustamaan teismiä? Tyydytkö kirjoittelemaan palstalle, vai oletko muutenkin mukana toiminnassa?
15259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Heti kun löytyy jotain toimintaa lähden välittömästi.

Äänestä
  • Saako ateismissa aloittaa asioita omatoimisesti, vaikkapa lähiyhteisössä sen hyväksi? Amerikassa ja muissa ulkomaissa ateistijärjestöt järjestävät monenlaista toimintaa aattellisista luennoista, ateistien ja lähiyhteisöjen tukemiseen jne. Miksi näihin ei lähdetä Suomessa? Eikö ateismi olekaan kaikkialla ja kaikkina aikoina samaa?

    Äänestä

aina kun törmään uskontoon niin tuomitsen sen jyrkästi 😠

Äänestä

Näistä evangelikilikaalisista pääsee kätevästi hyödyntämällä luuvitosen suostuttelupotentiaalia!Kolmea tai neljää sanaa pitemmälle ei yksikään ole päässyt kun olen jo antanut kuittia!
Ja mikä parasta,kyseessä on win-win tilanne!
Hihhuli saa marttyyripisteitä ja minä säästyn kuulemasta humbuukiveivausta!Suosittelen tätä asennoitumistapaa kaikille,myös timmikuntoisille naisille!

Äänestä
  • Jouduitko lapsena kärsimään kasvaessasi hihhuli kodissa. Siitä yleensä nousee viha hihhuleita kohtaan joka johtaa henkirikoksiin.

    Äänestä

  • Moni ateisti unelmoi hihhulien pahoinpitelystä. Niitä tapahtuukin enemmän kuin tiedämme etenkin omiin vanhempiin kohdistuvan väkivallassa on syynä hihhuli koti.

    Äänestä

Miksi vastustaisin uskontoja? Uskonnot tulevat häviämään sitä mukaa kun ihmisten tietotaso paranee ja koulutus edistyy.

Äänestä
  • Tietotaso ei nouse koska koulutukseen ei ole rahaa. Ukraina katoaa kartalta sinne lähetetyt rahat on menetetty. Vaihtoehtoja on vähän. Suomessa kuollaan pian nälkään ja väkivaltaan. Voittajia ovat Venäjä Pohjois Korea ja Venäjä.

    Äänestä

aku ankka pitää aina sanoa uskovaisia kohdatessa 🙂

Äänestä

Näin NL:ssä 1917: marxilainen ateismi merkitsi korkeinta ja laadullisesti uutta ateismin astetta.

Mitenköhän Suomessa 2024?

Äänestä

Ateistin, nykyisin uskonnottoman ei ole tarvis tyrkyttää mitään kenellekään. Ei tarvita sielunhoitoa saati lampaiden etsimistä.

Noin yleisesti uskonnoton vain oikoo uskovaisten harhaisia näkemyksiä.

Tämä silkasta hyvyydestä!

Äänestä
  • "Ateistin, nykyisin uskonnottoman..."

    Ateisti ja uskonnoton ei ole sama asia. Esimerkiksi buddhalaisuus ja sintolaisuus ovat ateistisia uskontoja.

    Äänestä

Käyn käännyttämässä hihhuleita ateisteiksi heidän kokouksissaan ja yksityisesti.

Äänestä

Toiset ihmiset, myös ateistit, ovat aktiivisempia ja toiset passiivisempia toimissaan. Ateismissa itsessään ei ole tällaisia "asteita".

Äänestä

Onneks mää asun lähiössä jonka asukkaat on pääsääntösesti ajattelukykysiä järkiihmisiä!
Sinne tuli kerran autolasti näitä hihhuleja,ovikelloja rimputtelemaan,ja mäkättämään Taikazombistaa!
Niin me kavereiden kanssa nostettiin niiden auto lumihankeen!
Sitten pubin rapulla tupakoitiin ja seurattiin,että tuleeko Jeesus jelppimään ne pulasta.
No ei tullut,tuli Hinausauto!Kyllä me naurettiin!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten aktiivinen olet vastustamaan teismiä? Tyydytkö kirjoittelemaan palstalle, vai oletko muutenkin mukana toiminnassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu