Pitäisikö aitouskovaisten alkaa käyttää kipaa

Minusta se antaisi muille hyvin selkeän kuvan heidän uskonnollisesta ajattelustaan.
17259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Nipa on juutalaisten. He eivät jaa udkoamme Jeesukseen.

1Äänestä
  • Juutalaisilla ja aitolaisilla on yhteisenä piirteenä muslimiviha.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Juutalaisilla ja aitolaisilla on yhteisenä piirteenä muslimiviha.

    Kylläpä sinulla on paljon vihamielisiä ennakkoluuloja juutalaisia ja kristittyjä kohtaan, kun tuollaista roskaa suollat.

    1Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Juutalaisilla ja aitolaisilla on yhteisenä piirteenä muslimiviha.

    Ei tosiaankaan ole. Sivistymätöntä käytöstä väittää tuollaista. Valtaosa juutalaisista haluaisivat elää rauhassa muslimien kanssa Lähi-idässä, mutta vihamieliset terroristit uhkaavat heitä jatkuvasti ja hyökkäävät heidän kimppuunsa, haluavat hävittää koko juutalaisvaltion.
    Juutalaisia on vainottu läpi historian ja heitä uhataan vieläkin ympäri Eurooppaa muslimeiden, ja jumalattomien äärioikeistolaisten ja äärivasemmistolaisten taholta, nykyään yhä enemmän jälkimmäisten taholta. Hyökkääjät eivät ole kristittyjä, eivät juutalaisia, jotka iskevät muslimien tai muiden kimppuun. Sotatilanteessa hyökkääjää vastaan saa puolustautua, olipa nämä sitten muslimeita tai muita. Järkevä maahanmuuttopolitiikka ja sen myötä turvallisemman yhteiskunnan säilyttäminen edellyttää vain järjen käyttöä. Kunkin maan turvapaikanhakijat ihan itse osoittavat kuinka sopeutuvat tänne, omaavatko tärkeiltä osin maan kulttuuria, kunnioittavatko maan lakeja. Turvapaikanhakijoiden on tarkoitus hakea tositilanteessa turvaa, ei käyttää järjestelmää väärällä tavalla hyväksi ja aiheuttaa itse turvattomuutta vastaanottajamaassa.

    2Äänestä

Typerimmän näköinen lakki, mitä ihminen on kehitellyt. Varmaan ollut pälvikalju sillä, joka on keksinyt tällaisen.

Äänestä

Pitäisi ateistien käyttää suikkaa koska se kertoisi heidän tyhmyydestään. Silloin ihmiset voisivat sääliä kollektiivisesti.

Äänestä

Enemmin sopisi foliohattu

Äänestä
  • Mutta kun foliohattu on jo käytössä palstan ateistitrollien päässä, niin se ei voi olla muilla, sillä trolleille tulisi paha mieli!

    1Äänestä

Joh. 8:58
Jeesus sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: ennenkuin Aabraham syntyi, olen minä ollut".

ja
TUTKI TARKAAN:
https://duckduckgo.com/?t=ffab&q=V%C3%A4in%C3%A4m%C3%B6isen+lakki&atb=v434-1&ia=web

https://fi.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4in%C3%A4m%C3%B6inen

mahdollisesti, 99,99% varmuudella, Suomalainen mies käytti väiskin-lakkia jo ennenkuin Aabrahama oli!

eli, VARMISTETUSTI, voit mennä Kansallismuseoo:
https://www.kansallismuseo.fi/fi/

ja omilla silmillä NÄHDÄ. suksen, noin 8000 vuotta vanha!
Hirvenpää nuijan, päälikön sauva, noin 8000-9000 vanha
tai
kalaverkon noin 10000-11000vanha!

eli väiskit pitävät "kipaa2 jo ennenkuin Abrahami/aabrahanmia oli!

mutta sama se.

Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

Äänestä

martti luther ei kipaa päähänsä laittaisi 🤣🤣🤣

Äänestä

Luuletko muiden kapasiteettien riittävän siihen?

Äänestä

Kun ihminen kirjoittaa elävänsä Raamattua todeksi, kyllä kai heidän varmaan sitten pitää käyttää kyseistä päähinettä ja tupsuja viitassaan sekä rukouskoteloita asussaan.
Pienellä mukanaan kantamallaan lapiolla huolehtivat jätöstensä peittämisen maahan, Raamatussahan ei kerrota kenenkään käyneen WC:ssä tarpeillaan.
Miksi he muuten kirjoittaisivat elävänsä Jumalan tahdon mukaisesti, elleivät elä kaikessa elämässään Raamatun ohjeistamalla ja käskemällä tavalla.
Pienikin poikkeama tarkoittaisi heidän luopuneen Raamatun sanoista.

Äänestä
  • Kirjoituksesi sisältö onkin oiva esimerkki siitä, että et tunne asiaa!! Siksi monien muidenkin kirjoituksissa usein välähtää asiantuntemattomuudesta johtuvia asiavirheitä. Ensinnäkin Raamatussamme oleva Vanha Testamentti on juutalaisten kirjakokoelma ja tarkat käskyt ja ohjeet juutalaisen uskonnon mukaisesti toimia. Meidän Uusi Testamenttimme taas on kristinuskon kirjakokoelma, joka sisältää Jeesuksen ajan tapahtumat ja opetukset eli uuden testamentin ihmiskunnalle. Juutalaisilla on tosiaan pilkuntarkat ohjeet, joita juutalaiset noudattavat, esim. kipa päässä, kiehkurat korvilla ja rukousrasia otsalla. Kipa ja kiehkurat kuuluvat juutalaiseen uskontoon!!!! Tietämättömyyttesi vuoksi sekotat asioita, mutta ehkä trollinkin kannattaisi edes sen verran vaivautua, että pysyisit jotenkin uskottavana eikä joutuisi naurunalaiseksi mutuväitteilläsi.

    Koska uskontotietämys on nykyperuskoulun myötä hävinnyt, on trollaavan kansanosan keskellä syntynyt hyvin naurettavan tuntuisia tulkintoja, joista sinäkin esität osan.

    juutalaisuuteen vähän tutustunut k_v

    1Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kirjoituksesi sisältö onkin oiva esimerkki siitä, että et tunne asiaa!! Siksi monien muidenkin kirjoituksissa usein välähtää asiantuntemattomuudesta johtuvia asiavirheitä. Ensinnäkin Raamatussamme oleva Vanha Testamentti on juutalaisten kirjakokoelma ja tarkat käskyt ja ohjeet juutalaisen uskonnon mukaisesti toimia. Meidän Uusi Testamenttimme taas on kristinuskon kirjakokoelma, joka sisältää Jeesuksen ajan tapahtumat ja opetukset eli uuden testamentin ihmiskunnalle. Juutalaisilla on tosiaan pilkuntarkat ohjeet, joita juutalaiset noudattavat, esim. kipa päässä, kiehkurat korvilla ja rukousrasia otsalla. Kipa ja kiehkurat kuuluvat juutalaiseen uskontoon!!!! Tietämättömyyttesi vuoksi sekotat asioita, mutta ehkä trollinkin kannattaisi edes sen verran vaivautua, että pysyisit jotenkin uskottavana eikä joutuisi naurunalaiseksi mutuväitteilläsi.

    Koska uskontotietämys on nykyperuskoulun myötä hävinnyt, on trollaavan kansanosan keskellä syntynyt hyvin naurettavan tuntuisia tulkintoja, joista sinäkin esität osan.

    juutalaisuuteen vähän tutustunut k_v

    Miksi eräät uskovat siis ovat palstalla kirjoittaneet elävänsä todeksi Raamattua, jos he kerran elävät ainoastaan Uuden testamentin kirjoitusten mukaisesti?
    Voitko vastata, onko syntiä Kristitylle noudattaa Vanhaa testamenttia tai syntiä jättää noudattamatta?

    Tuosta teidän uskonnollisesta trollaamisestanne pitäisi päästä eroon, mikäli haluatte maallistumisen hidastavan vauhtiaan.

    Äänestä

  • "Raamatussahan ei kerrota kenenkään käyneen WC:ssä tarpeillaan."

    Mikä on sisä-huone?

    etsi itse!
    ja lue ja opi!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    "Raamatussahan ei kerrota kenenkään käyneen WC:ssä tarpeillaan."

    Mikä on sisä-huone?

    etsi itse!
    ja lue ja opi!

    Sinun mukaasiko tuhansia vuosia sitten Raamatussako käyttivät nykyaikaista WC:tä, vesivessaa (water closet) eli käymälää, jossa ihmisen eritteet huuhdotaan veden avulla viemäriverkostoon puhdistettavaksi kemiallisesti?
    Varmaan siellä sitten oli sähkövalot ja kauko-/sähkölämmityskin?

    Äänestä

Wctä ei mainita eikä Cvtä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minusta se antaisi muille hyvin selkeän kuvan heidän uskonnollisesta ajattelustaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu