Kertomus isännöitsijästä
Poikkeavuus on aina jotakin silmiinpistävää, huomiota herättävää ja mieleen jäävää. Poikkeavat ihmiset ja poikkeavat teot, poikkeavat aikakaudet ja ympäristön tavanomaisessa jatkuvuudessa ilmenevät poikkeavuudet ovat kaikki osaa samaa poikkeavuuden ilmiötä, jota arvioidaan aina suhteessa yleiseen, normaaliin ja tavanomaiseen. Kertomuksemme päähenkilö on poikkeava henkilö, jonka poikkeavuus ilmenee suhteessa hänen lähiyhteisöönsä. Kutsukaamme tarinamme päähenkilöä isännöitsijäksi.
Isännöitsijän kummallisten tekojen tapahtumapaikkana ja hänen huomattavan erikoisen henkilönsä synnyinpaikkana oli täysin tavanomainen kylä Hämeessä. Tuota kylää kutsuttiin, naurettavaa kyllä, jonkin valtiollisen älyttömyyden tähden ”kaupungiksi”. Sen asukkaat olivat maanviljelijöitä, poliiseja, metsureita, asiakaspalvelijoita ja muita verrattain huomiota herättämättömiä ihmisiä, joiden arkiset toimet eivät olisi kiinnostaneet kylän ulkopuolella yhtään ketään ja miksi olisikaan, mitään syytä sellaiseen mielenkiintoon ei todellakaan ollut. Isännöitsijän vanhemmat olivat saapuneet paikkakunnalle kaukaa toiselta seudulta ja ruvenneet pyörittämään myllyä. Niinpä isännöitsijä tunnettiin myllärin poikana ennen kuin hänet tunnettiin isännöitsijänä. Isännöitsijällä oli kolme sisarusta, kaikki jotenkin sairaita tai syntyjään ”heikkolahjaisia”, kuten menneinä aikoina oli tapana kutsua ihmisiä, jotka eivät älyn lahjoiltaan vastanneet ihmisten enemmistön käsitystä ”normaalista”.
Isännöitsijän lapsuudesta ei tiedetä paljoakaan, se lienee ollut varsin tavanomainen lapsuus. Mylly pyöri ja piti perheen leivässä, olipa perheellä myös muutamia kotieläimiä, kuten maaseudun asukeilla usein oli. Kylä tai myöhemmin ”kaupunki” (kuinka typerää!) eli kukoistuksensa aikoja; se paisui niin väkimäärältään kuin taloiltaan kuin pullataikina, jota isännöitsijän perheen myllyn jauhamista jauhoista valmistettiin, jos joskus tuossa hämäläisessä kylässä leivottiin myös ”kakkoja” eli vaaleita ja pyöriä leipiä, joita toisinaan maustettiin porkkanalla. Myös isännöitsijän perhe herkutteli kakoilla eikä sanan taivutuksen verraton huvittavuus lakannut naurattamatta heitä milloinkaan. Ei ole kuitenkaan mitään järkevää syytä käydä enempää läpi perheen ruokailutottumuksia.
Isännöitsijä koki vielä monenlaista ennen isännöitsijäksi tulemistaan. 1980-luvulla hän muutti omilleen kylän keskustaan, pois myllystä. Tällöin hän aloitti työt pankkivirkailijana luotto-osastolla ja harhautui tavallisten ihmisten parista poikkeavien ihmisten silmiinpistävään joukkoon.
Romaani etenee, tässä ensimmäinen luku
7
224
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä aloitus. Vielä tuhat sivua lisää tuhtia tavaraa.
- Anonyymi
Tarinassa on muutamia seikkoja, joita pitäisi tarkentaa tai oikaista. Pirkanmaan käräjäoikeudessa on käsitelty samoja asioita ja siellä on todettu yksiselitteisesti, ettei merkkihenkilöllä ole mitään seksuaalista poikkeavuutta.
- Anonyymi
Pitää kirjoittaa melko monta lukua ennen kuin kertomuksessa päästään tähän vaiheeseen.
- Anonyymi
Päähenkilön imukyvystä olisi kiva tietää lisää.
- Anonyymi
heti poistat muut kuin omat hourusi teet maailman pienintä taskuromaania
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
heti poistat muut kuin omat hourusi teet maailman pienintä taskuromaania
Tärkeintä on, että teoksesta tulee laaja ja kattava historiallinen suurteos, jota luetaan hymyssäsuin vielä vuosituhansienkin kuluttua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tärkeintä on, että teoksesta tulee laaja ja kattava historiallinen suurteos, jota luetaan hymyssäsuin vielä vuosituhansienkin kuluttua.
Tulevaisuudessa kouluissa lapset lukevat Kalevalaa, Seitsemää veljestä ja Hoikkalan tarinoita.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on64103- 454083
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai843303Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist403268En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143037Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642850- 252419
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42390Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h332108Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141858