koulu ja uskonnot

Uskonnon opetusta ei pidä olla, historian tunnilla voi asian mainita että on monia uskomuksia ollut ihmisillä, kunnes tietous todellisuudesta on lisääntynyt ja on tajuttu etä ne ovat lähinnä satuja, raamattukin on satukirja, se on oppilaille aina mainittava.
288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinulla on tuollainen uskonto. Ei siihen pidä lapsia sotkea.
Mielestäni kaikkea tulee olla vahvasti. Jos lapsi ei johonkin brideuskonnon tunnille halua, niin se on suotava.

Äänestä

Ehdottomasti niin on tehtävä. Sivumennen voi mainita senkin, että uskonnon avulla ja voimalla johdetaan kokonaisia kansoja ja yksittäiset uskovaise tai ateistit taas tekevät rikoksia jopa tappamalla ja murhaamalla lähimmäisiään ja tuntemattomia ihmisiä, koska kunnia vaatii, tai helvettiin ei joudu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uskonnon opetusta ei pidä olla, historian tunnilla voi asian mainita että on monia uskomuksia ollut ihmisillä, kunnes tietous todellisuudesta on lisääntynyt ja on tajuttu etä ne ovat lähinnä satuja, raamattukin on satukirja, se on oppilaille aina mainittava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu