motiiviko?

Olla-nimimerkki kysyy.

mikä mahtoi
Kirjoittanut: olla 24.6.2005 klo 13.38
   Muhammadin motiivi kirjoittaa itse Koraani ja väittää sitä jumalan sanelemaksi? Epäilemättä evankeliumien kirjoittajat ovat itsekin uskoneet että Jeesus olisi ollut jotain erikoista - näinhän jokaisessa uskonnossa ajatellaan omista opettajista, profeetoista ja jumalista.

Vastaisin näin: Ei kovin korkea, koska koraani kehottaa tappamaan kristityt, juutalaiset ja kaikki 'vääräuskoiset'(infidel)
5154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

todella? Ei asia taida ihan noin olla. Pointti oli kuitenkin että kukin uskonto uskoo omiinsa ja omaansa, ja se että jollain uskonnolla on perustanaan kirjoitettu teksti, ei vielä todista muuta kuin että sillä on kirjoitettu teksti..

Äänestä

Siinä sitä ollaan, että väitellään uskonnoista ja opeista ja kirjoituksista, mikä on oikein ja mikä väärin ja mikä oikeaoppisuutta ja mikä väärä oppi.

Minä uskon, että ainoa oikea oppi on Jumalan ääni sydämessämme ja sisimmäsämme, sanotaan sitä vaikkapa omantunnon ääneksi. Se kyllä ketoo jokaiselle, mistä teoista ja ajatuksista tulee hyvä, tasapainoinen, rauhan tunne ja mitkä herättävät rauhattomuutta, levottomuutta ja mielipahaa. Kun sitä vain kuuntelee, ei tarvitse tuijottaa ihmisten kirjoittamiin kirjoituksiin.

Äänestä

Kyllä VT on myös täynnä kostoa ja tappoa jos halutaan sitä puolta korostaa.
Jeesus toikin jotain muuta peliin...

Äänestä
  • koston tuonpuoleiseen ikuiseksi kärsimykseksi väärästä tai puuttuvasta uskosta. Joten ei asia ainakaan parantunut.

    Äänestä

  • olla kirjoitti:

    koston tuonpuoleiseen ikuiseksi kärsimykseksi väärästä tai puuttuvasta uskosta. Joten ei asia ainakaan parantunut.

    Jeesus otti pois Jumalan vanhurskaan vihan syntisiin ja niin meillä on toivo paremmasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rene kirjoitti:

Olla-nimimerkki kysyy.

mikä mahtoi
Kirjoittanut: olla 24.6.2005 klo 13.38
   Muhammadin motiivi kirjoittaa itse Koraani ja väittää sitä jumalan sanelemaksi? Epäilemättä evankeliumien kirjoittajat ovat itsekin uskoneet että Jeesus olisi ollut jotain erikoista - näinhän jokaisessa uskonnossa ajatellaan omista opettajista, profeetoista ja jumalista.

Vastaisin näin: Ei kovin korkea, koska koraani kehottaa tappamaan kristityt, juutalaiset ja kaikki 'vääräuskoiset'(infidel)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu