Pelaajaoikeuksia ja joukkueiden oikeudenmukaista urheilutoimintaa potkitaan oikein kunnolla! Useat seurat peluuttaa pelaajia sarjoissa korkeimmista tasoista jotta pärjäävät alemmilla tasoilla. Sairasta että liitto, joka puuttuu aivan kaikkeen, sallii tämän
Vastaukset 22
- Anonyymi
Eihän siinä mitään tuomittavaa ole kunhan toimitaan kilpailusäöntöjen mukaan.
- Anonyymi
Joo mutta kun ne voi kiertää tekemällä lainaaopimiksia,niin ei paljoa hyödytä kunbjoka viikonloppu samat pelaajia tekee lainasopinuksua kahdeksi päiväksi.
Lisäksi ei liittoa vahdi noudatetaanko sääntöjä vai ei,se on muiden joukkueiden tehtätä. Ja jos et halua maksaa niin ei tutkita
- Anonyymi
Lainasopimus on ihan kilpailusääntöjen mukainen toimi. Tehkää tekin, jos vastustajan pelaajalainailu harmittaa.
- Anonyymi
No sehän se pointti on että tämän ei pitäisi olla!
Järjetöntä valita joukkue jolla ei pysty pelaamaan ja penkittää omat pelaajat ja ottaa joka viikko "laina"pelaajia - Anonyymi
Nää on niitä joiden joukkue ei pärjää omillaan ja joka pe tulee kolmen päivän lainasopimus 🤣
- Anonyymi
No, maailma on valintoja täynnä. Ei minua ole koskaan häirinnyt vastustajan lainamiehet. Jos ollaan hävitty niin se on vaan merkki siitä,että meidän pitää harjoitella vielä enemmän ja paremmin. jotta voitamme seuraavalla kerralla.
- Anonyymi
Nää on näitä jotka eivät pärjää omillaan ja joille joka pe joku siirtyy lainalle kolmeksi päiväksi
- Anonyymi
Paljon riippuu mikä seura ja joukkue kyseessä?
- Anonyymi
No aika moni
- Anonyymi
Ei liitto mielestäni ole mokannut, säännöt on kuitenkin samat kaikille. Lainapelaajia voi siis käyttää kaikki, eikä siinä ole mitään väärää sääntöjen mukaan. Se, onko se moraalisesti oikein ja oikein niitä omia pelaajia kohtaan, jotka joutuu istumaan katsomossa on eri asia, eikä se liity liiton sääntöihin.
- Anonyymi
Liiton säännöissä lukee että joukkueeseen tulee valuta vain ne pelaajat jotka voi kyseistä tasoa pelata ja jokaiselle pelaajalle tulee taas pelejä. Kusee nyt ristiin nää säännöt
- Anonyymi
No ihan vitsi koko touhu! Kyllä siinä on muokattu jos esim mestis lainaa pelaajia Sm:stä, jotta säilyttää sarjapaikan
- Anonyymi
Pirkanmaalla useampi seura harrastaa tätä. Vääristää kilpailua, on epäreilu systeemi pelaajille sekä vanhemmat maksaa ns turhasta. Kauden alla pelaajat nimetään joukkueisiin, tämä sinänsä yhdentekevä asia koska seuran sisällä jumpataan pelaajia joukkueesta toiseen. Aina tankataan mikäli vastassa on ennakkoon tiedetty kova joukkue tulossa vastaan, varsinaiset pelaajat saavat sitten pelata heikompia vastustajia vastaan. Kilpailusäännöt juniorisarjoissa yks iso vitsi.
- Anonyymi
Juuri näin!
Sama myös pääkaupunkiseudulla, jossa varsinkin Vantaan toiminta on yksi vitsi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin!
Sama myös pääkaupunkiseudulla, jossa varsinkin Vantaan toiminta on yksi vitsiTäällä molemmat logoseurat. Esimerkkinä Tappara räikeimmin. Syksyn alkusarjassa U15-ikäluokan toinen AAA porukoista(haastajajoukkue) putoamassa kevääksi AA. Mitä tekee Tappara? Vaihtaakin sarjakärjessä keikkuvan kokoonpanonsa tähän heikompaan joukkueeseen jotta saisi nostettua sen vielä putoamisviivan yläpuolelle.
U16 Mestis-karsinnassa laittoivat vasalliseuran tekemään protestin viimeisestä ottelusta, menestyneen protestin avulla Tappara jatkaakin Mestiksessä,muuten olisi pudonnut Suomi-sarjaan.
Mutta on kiva huomata kuinka arvot ovat kohdallaan. Reilu peli on myytti ja sitä opetetaan pelaajille.
- Anonyymi
Liitto ei muuta tee kuin mokaa jääkiekon tulevaisuuden kanssa, Se ei ikinä tule myöntämään sitä
- Anonyymi
Huvittavinta,että joiltakin vähentää pisteitä tuosta ja joiltakin ei.
Liitossa pitäisi kaikkien erota - Anonyymi
Aina on urheilun oikeusturvalautakunta mihin voi valittaa, jos liiton päätökset ei miellytä.
- Anonyymi
Hyvä vitsi
- Anonyymi
Tuttu toimittaja on tekemässä juttua pelaajskelpoisuudesta ka siitä että kurinpito on osalta joukkueista vähentänyt pisteitä häntä syystä, mutta isommilta seuroilta jättänyttä vähentämättä.
Pyydi liitolta kommentteja,mutta ei niitä saanut- Anonyymi
Toivottavasti tosiaan julkaisee valtakunnallisesti tämän,ehkä joskus tämä sisäsiittoinen p###a muuttuu
- Anonyymi
Jos liitto tekee johonkin sarjaan tai osa-alueeseen yleensä selkeät,ei tulkittavissa olevat ohjeet (vaikka niitä sitten tutkitaan tai ei tulkita),, niin ilmoittakaa heti. Silloin on todennäköisesti joku harjoittelija päässyt nämä tekemään
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29526Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44488Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465