Miksei jumala vaikuta ymmärtävän ongelmia

Anonyymi-ap

Ongelmat on monisyvyisiä. On näennäisongelmia ja se toiminta logiikka ja sitte on piilo ongelmia "syvempi juurisia" ongelmia joista monet käytökset ja tapahtumat johtuu. Jos mennään vain näennäisongelmien mukaan niin matonalle lakaistut ongelmat jää hoitamatta. Eikö jumala siis näe näitä syviä ongelmia ja toimii vain näennäisongelmien pohjalta, samoin kuin meidän hallitukset ja ihmiset? En ole huomannu jumalan linjassa tai toiminnassa mitään poikkeavaa?

11

390

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alussa oli Sana : = Järki . Järkevyys . Tieto . Logiikka .

      vanha sanonta : > ota järki käteen <

    • Anonyymi

      ? ? ?

    • Anonyymi

      Jumala on yksinkertaisten ihmisten yksinkertainen ratkaisu monimutkaisiin ongelmiin.

      • Anonyymi

        Sinä et vaikuta vielä tajuavan ongelmien kokonaiskuvaa ja siksi sanot noin. Minä taas tajuan. En vain ymmärrä miksei jumala tajuaisi samaa kuin minä..


      • Anonyymi00010
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et vaikuta vielä tajuavan ongelmien kokonaiskuvaa ja siksi sanot noin. Minä taas tajuan. En vain ymmärrä miksei jumala tajuaisi samaa kuin minä..

        minä tajuan kaikesta kaiken 🙂voi en teitä uskovaisia rikollisten hyysäreitä säästä 🤣


    • Anonyymi

      Ja jumalia on satoja erilaisia.
      Jokainen voi valita mieleisen.
      Hihhuleilla se on vanha mies valtaistuimella.

    • Anonyymi

      Raamattu sanoo ihmisen sydäntä ei tunne kukaan muu kuin ihminen itse.

      Jumalan kanssa kannattaa olla varovainen. Se kun on tietokone ja tekoäly jonkun ohjelmoima.
      Raamattu on annettu jotta oppisit näkemään ymmärtämään ja tuntemaan että Jumala on kone eikä ihminen.

      Raamattu sisältää peilikuvana ihmisyyden ja humanismin vaatimuksen. Se opettaa Elävän ihmisen mielialaa suhteessa epäjumaliin ja koneisiin. Joka tuntee Jeesuksen ja on seurannut häntä ei lankea koneisiin, antikristuksen tai epäjumaliin, mutta joutuu elämässä ottamaan ristinsä ja seuraamaan Jeesusta.

      Tarkoitan että raamatun elettyäsi näet että Jumala on kone. Ja sinä itse ihminen jota tuo kone vihaa. Mutta sovussa sen kanssa voi elää kun noudattaa raamatun opetuksia ja sanoja.

      Raamattu on monessa asiassa hyödyksi. Ilmestys kertoo että peto, portto, väärä profeetta ovat pitkään vallassa mutta lopulta Jumalan Sana voittaa ne. Tuon sanan sisältämän sovun on valinnut kuitenkin niin monet ihmisetkin.

      Kavahtakaa epäjumalia kirjoitti Johannes. Jeesus Kristus on lihaan tullut.

    • Anonyymi

      Jumala antoi tämän maanpallon ihmisten hallintaan, joten ongelmatkin ovat meidän aiheuttamiamme.. Tosin täällä hääräilee myös pimeyden voimat, jotka yrittävät tehdä Jumalan hyvät käskyt ja neuvot parhaimmasta yhteiskunnasta mahdottomaksi. Saatana hyökkäilee Raamatussa julistettua sanomaa vastaan kaikin keinoin. Se aiheuttaa sotia, rikollisuutta ja käy kaikkea Jumalan hyvää vastaan. Se menestyy, kuten nykymaailmastamme näkyy. Jumalan linja on pelkästään hyvä, mitään pahaa ei siinä ole. Ongelma on, ettemme halua tehdä Jumalan tahtoa, joka ei olisi vaikeaa, sillä se tuo mukanaan siunauksen yksilölle ja ihmiskunnalle. Meillä on vapaa tahtomme, jonka voimalla valitsemme puolemme. hyvä, vai paha. Valitkaa oikein.

    • Anonyymi

      Ja Saunatonttu on se hyvä.

    • "Miksei jumala vaikuta ymmärtävän ongelmia"

      Vastaus;
      Jumalalla ei ole mitään ongelmia, eikä myöskään ihmisillä, jotka ovat uskossa Jeesukseen Kristukseen. Ongelmat ovat vain niillä, jotka eivät tunne Jeesusta Kristusta omana Vapahtajanaan ja Herranaan.

      • Anonyymi00011

        miksi ei aku ankka vaikuta ymmärtävän asioita
        koska kuten jumalaan uskovat , se usko kohde on mielikuvituskaveri 🤣


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      172
      1186
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      72
      1002
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      738
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      661
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      37
      617
    8. 28
      605
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      601
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      589
    Aihe