seksi ja jumaluus

bonewits

Edellisen viestin innoittamana...

Liitättekö mielikuviinne Jumalasta tai Jumalattaresta tai Pyhästä Hengestä (tai millä nimellä sitten kutsuttekin) seksuaalisuuden: potenssin, poltteen, halun ja palon? Vai onko jumalkäsitteenne seksitön?

6

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seksi on ja sen tulee olla vain miehen ja vaimon välistä. Ylösnousemuksessa ei mennä miehelle, vaan he ovat kuin enkelit taivassa. Seksi on siis vain Jumalan ihmisille luoma asia ja se kuuluu pitää omassa osassaan lujittamassa avioliittoa, joka on sen tehtävä.

    • Qadesha

      ...ilmenee ihmisessä ja muissa elävissä olennoissa eräässä muodossaan seksuaalienergiana. Itse- ja lajinsäilytysvietit ovat jumalallisia, mutta yhtälailla on jumalallista myös se että pidättäytyy lisääntymisestä tai jopa uhraa oman henkensä, jos sillä tavoin saavuttaa jotain suurempaa. Eläimetkin lisääntyä osaavat, joten ollakseen ihminen kannattaisi kokeilla jotain muutakin luovaa toimintaa.

      Sanotaan nyt vaikka että "Jumala" on kuin valkoinen valo, ja kun valkoisen valon hajottaa sateenkaareksi, siinä on monia värejä. Yksi väri on sitten se että harjoittaa seksiä, toinen väri taas että vaikkapa luo taideteoksen etc.

      Kaikki ok, vain se ei ole ok että yrittää riistää muita olentoja ja viedä heidän vapautensa. (Vrt. raiskaaminen, selibaattiin pakottaminen jne.)

      • bonewits

        Niin, ehkäpä meillä on vain perin rajoittunut näkemys seksuaalisuudesta. Harvallapa ensimmäinen mielikuva sanasta seksi on energia tai jumalenergia.


      • Qadesha
        bonewits kirjoitti:

        Niin, ehkäpä meillä on vain perin rajoittunut näkemys seksuaalisuudesta. Harvallapa ensimmäinen mielikuva sanasta seksi on energia tai jumalenergia.

        Parhaimmillaan seksuaalinen toiminta on pyhää. Ja kuinka ollakaan, juuri siksi että se on pyhää, se on revitty lokaan ja siitä on tehty suurin synti ja saastaisuus. Väite että nainen tai mies on saastainen sen vuoksi että hän on sukukypsä (esim. menstruoi) on törkeä loukkaus sitä Tiettyä kohtaan joka on ihmisen olemassaolon fyysiselle tasolle järjestänyt.

        Seksin ei edes mielestäni tarvitse johtaa lisääntymiseen (fyysisten kehojen valmistamiseen) ollakseen pyhää, se on pyhää jo sinällään koska se on jumalenergiaa sellaisenaan. Ja onhan se AINA luova akti. Jos ei muuta luo, niin edes mielenrauhaa ja onnellisuutta.


      • Pitemmällekin aikavälille.

        Näin myöskin uskon. Jumala on energiaa!


    • jaina

      Energiaa voi muovata, synnyttää ja luoda uutta. Jotta näin, pitää joko tahtoa muutosta tai leikkiä materiaaleilla tai molempia.

      Tahto on mielestäni seksuaalista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      92
      2039
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1203
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1095
    4. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      224
      1088
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1036
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      971
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      929
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      87
      895
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      878
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      42
      810
    Aihe