Työtä tekevän jenkin poika karkotetaan

Eilen telkkarsissa haastateltiin Suomessa johtajana töitä tekevää jenkkiä. Tykkäsi olla täällä. Arvosti Suomea ja tykkäsi työstään josta saa palkkaa josta tietysti maksaa veroja.
Laittaa rahaa Suomen kansantalouteen elättäessään perheensä täällä.
Nyt viranomaiset huomasivat, ettäkun täällä asuva ja osin täällä kasvanut lukiolais-poika täytti 18v joten hänet karkotetaan maasta.
Onko siis niin, että otamme tänne vain elättejä jolloin maksamme mukisematta koko perheen koko elämän mutta häädämme hyväpalkkaisten veronmaksajien lapsen pois ja rikomme perheen?
Kertokaa mielipiteenne tällaisesta maahanmuuttopolitiikastamme.

6

181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin? Jos karkotetaan niin siihen on syynsä ja niin toimitaan. Oliko muita asioita mielessä?

      • Siis pojan oleskeluluvan puute oli syynä. Perheen moka kun eivät aikanaan anoneet alaikäiselle lapselle oleskelulupaa.


      • Anonyymi

        Taas uusi nyyhkytarina, tälläkertaa amerikkalaisesta huippuosaajasta.

        Taitaa tapaus kuitenkin olla harvinaisemmasta päästa.

        Useimmat karkoitusta ansaitsevat lapset eivät ole huippuosaajien kakaroita vaan luku- ja kirjoitustaidottomien lapsentekokoneiden tuotteita.

        Useimmista maahanmuutaja perheista ei ole yhteiskunnallemme hyötyä vaan he ovat raskas taloudellinen taakka lopun elämäänsä.


    • Anonyymi

      Jos olisi arabi tai afrikkalainen toimisi niin, että toimisimme perheen yhdistämisen puolesta lähettäen lentoliput ja oleskeluluvat jotta (mukamas) perheenjäsen pääsee tänne elätiksi!

    • "Onko siis niin..."
      Niin on, jos siltä näyttää, sanoi Kekkonenkin.

      Tiukka maahanmuuttopolitiikka on tämän näköistä. Uskoisin, että perussuomalaiset ministerimme hyrisevät tyytyväisyyttään.

      Miten muuten Suomi ajattelee saavan niitä huippuasiantuntijoita Suomeen, kun touhu on tämän näköistä?

      Kummastelee, Moktar. ;)

      • Anonyymi

        No lammaspaimenillekin on sitten vaikeuxia


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe