Kela-taksi ja Uber

Anonyymi-ap

Kelan olisi syytä harkita uudelleen tota Kela-taksin omavastuuta. On täysin älytöntä, että Kela-taksi on monta kertaa kalliimpi kuin saman matkan ajaminen Uberilla. Ajoin just tänään lääkäriin ja sieltä kotiin Uberilla. Matka makso suuntaansa hiukan alle 6 euroa. Tavallinen taksi ja Kela-taksi olisi ollut moninkertasesti kalliimpi. Muistaakseni kun viimeeksi ajoin saman matkan Kela-taksilla matka maksoi jotain 23 euroa, eli se piti maksaa kokonaan itse. Kela-taksissahan on se 25euron omavastuu. Eli kummankohan teen jatkossakin ennemmin? maksan Kela-taksin omavastuun vai ajan matkan Uberilla? No ei ole hirveän vaikea päättää, kun nytkin Kela-taksi olisi tullut noin 4 kertaa kalliimmaksi kuin Uberilla ajaminen. Tosin tänään sain Uber -matkasta 20% alennuksen, mutta ilman alennustakin matka olisi ollut yli puolet halvempi kuin Kela-taksi.

Mitä järkeä siis on käyttää Kela-taksia, jos se tulee paljon kalliimmaksi ja sitä Kela-taksia saa odotella paljon pidempään. Uber taksi tuli muutamassa minuutissa.

15

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa, minä ajoin Kela-taksin omavastuulla 25€ n. 100€ matkan.

      • Anonyymi

        Minulla 300 euroa tuli täyteen jo helmikuussa. Sen jälkeen kymmeniä matkoja noin a 40 euroa ilmaiseksi .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla 300 euroa tuli täyteen jo helmikuussa. Sen jälkeen kymmeniä matkoja noin a 40 euroa ilmaiseksi .

        Just. Olet ilmeisesti toinen jalka haudasssa tai sitten muuten aivah helvetin rähjäisessä kunnossa, jos sun pitää noinmonta matkaa ajaa Kela-taksilla.


      • Anonyymi

        Uber on yhteiskuntavastuuton amerikkalainen välitysyhtiö, joka ei maksa veroja mistään toiminnoistaan Suomeen. Uberin kaikki kuljettajat ovat heikkotasoisia yrittäjiä, jotka eivät koskaan saa lupaa Kelataksin ajamiseen. Kelataksin kuljettajilta vaaditaan taksinkuljettajan luvan lisäksi pakollinen koulutus, jota he Uberin kuskit eivät kykene suorittamaan. Lisäksi rikosrekisteri pitää olla puhdas, joten he eivät saa lupaa.


    • Anonyymi

      Mielestäni kela kyydit pitäisi antaa Uberille. Tulisi yhteiskunnalle halvemmaksi ja kela asiakkaat saisivat luotettavamman ja paremmat taksit.

      • Anonyymi

        Taitaa olla ongelma kun iso osa uberkuskeista ei hallitse kieltä, ja näitä uber takseja ei ole joka paikassa. Lisäksi luotettavuus on vähän sitä sun tätä. Jos ne saa paremman ajotarjouksen matkalla kela noutoon, ne taatusti hylkää sen kela kyydin. Uber kuljettajilla ei myöskään ole kalustoa/taitoa toimia apuvälineitä käyttävien asiakkaiden kanssa.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Alle kuusi euroa?

      • Anonyymi

        Moniosaajien tulonmuodostus tulee kyydin aikana suoritettavista monitoimista. Moniosaaja tarkoittaa julkisuudessa olleiden uutisten perusteella, ryöstöjen, varkauksien, raiskauksien, petoksien, huumekaupan ja erilaisten tukien nostamisen osaajaa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Älytöntä on, että pummeille maksetaan Kelataksi verovaroista. Maksakoot itse.

    • Anonyymi

      Uber-taksi on myös Kela-taksi:
      Kuljettaja nostaa kaikki Kelan tuet ja pystyy ajamaan halvemmalla.
      Uber-taksi on varsinainen Kela-taksi:
      Kuljettaja ja kyytiläinen elävät Kelan eli veronmaksajien kustannuksella.

    • Anonyymi

      Minä ajoin hyppytaksilla ei maksanut mitään:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2748
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2559
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2277
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      209
      1476
    7. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1474
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1222
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1174
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      371
      1089
    Aihe