TODISTEITA HELLAREILLE JA KAIKILLE MUILLEKIN

Raamatussa lukee, että Jumala on luonut kaiken; tämä on todiste ja pitävä sellainen!

Mutta vitsihän on siinä, että te ette usko todistetta!

Sillä totuus on se, että ihmiset on huolellisesti ja seikkaperäisesti koulutettu uskomaan aivan toisella tapaa kuin Raamatussa on jo ammoisina aikoina ilmoitettu, tähän ovat syyllisiä oppineet etunenässä, jotka ovat laatineet mitä mielikuvituksellisimpia selityksiä sille miten elämä on syntynyt, mistä ihmiset ovat tulleet sekä kuinka tähdet ja maailmankaikkeus on saanut alkunsa.

Ja kaikki tuollainen suoraan perseestä, että ihmiset on saatu nielemään valheen toisensa perään ja menemään niin kauas Luoja-Jumalasta ja hänen tarkoitusperistä kuin itä on lännestä!

12

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaarallinen traumatisoiva kasvatus opettaa vain henkiseen väkivaltaan sosiaalisia verkostoja käyttämällä.

    • Anonyymi

      Totaltariassa digikehitystä käytetäänkin täsmäaltistamiseen kuten suuressa lahkossa. Aina sieltä nousee lohkon viisain väittelijä esiintymään. Kaiken varjolla.

      • Ei nyt ole tavanomaisesta totalitarismista kyse, vaan siitä, että niinsanotut tiedemihet ja tiedenaiset sekä media jota en tullut maininneeksi tekstissäni, suoltavat koko ajan sellaista propagandaa ja muka tiedettä joka on täysin vastakkaista sille mitä perinteisesti kristinusko sekä Raamattu opettavat.

        Jos halutaan, tuotakin voidaan nimittää henkiseksi totalitarismiksi, koska tieteen varjolla pyritään pakkosyöttämään jumalatonta ja vääränlaista ajattelumallia, ja jos et tähän suostu, olet vähän outo.


    • Anonyymi

      Ei-helluntailainen kommentti:

      Tilanne ei ole niin mustavalkoinen, että esim. evoluution tähden kaikki tiede pitäisi luokitella 100-prosenttisesti kelvottomaksi. Lahkoissa ja kirkoissa kaikki ei ole oikein, eikä silti voi sanoa, että puhuvat vain valhetta /väärää tietoa koko ajan kaikessa.

    • Anonyymi

      Tiedettä ei voisi olla, jollei Jumala olisi luonut maailmankaikkeuteen jäjestelmällisyyden pienintä piirtoa myöten.

      Vain Jumala on voinut luoda kaiken.

      • Anonyymi

        Kuuluuko tuohon järjestykseen se pieni piirto kun Jumala eli Jeesus parantaa ihmisen pyynnöstä vaikkapa alkoholin sairaalloisesta riippuvuudesta, uskon hänen sydämmeensä antamalla.

        Sitten uskovainen kuitenkin hylkää tovin kuluttua uskonsa ja korkkaa pullon, retkahtaa.
        Eikö luoja Jumalan antama ja asettama piiru siis pidäkkään kutia ?


    • Anonyymi

      >Raamatussa lukee, että Jumala on luonut kaiken; tämä on todiste ja pitävä sellainen!<

      Tuo ei ole todiste vaan kehäpäätelmä.

      • Anonyymi

        > hän on luonut kaiken <

        eihän Jumalan tarvitse meille eritellä MITEN ja missä ajassa hän kaiken loi .
        "Jumalalle yksi päivä on niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        > hän on luonut kaiken <

        eihän Jumalan tarvitse meille eritellä MITEN ja missä ajassa hän kaiken loi .
        "Jumalalle yksi päivä on niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä"

        En ottanut kantaa siihen, onko joku luonut jotakin vai ei. Totesin vain, että aloittajan väittämä on kömpelö kehäpäätelmä, ei todiste.


    • Anonyymi

      Mikanaahum: Ei kannata uskoa kaikkea mitä lukee. Vähän lähdekritiikkiä pliiis!

      Aikuisena sinun pitäisi ymmärtää, ettei kaikkea tule uskoa.

    • Anonyymi

      Kun lukee viimeisen vuosikymmenen aikana julkaistuja TIEDE-lehden juttuja niin tiedä ei enää ole varma alkuräjähdyksestä, aineen koostumuksesta, aineen synnystä ei elämän synnystä. Ja mitä pimeä aine ja energia. Vanhat teoriat eivät enää näytä toimivan.

      • Anonyymi

        Ei-helluntailainen:

        Alkuräjähdystä on yritetty selittää jopa kvanttimekaniikalla. Erilaiset teoriat näyttävät kuin aterimilta, joilla yritetään haarukoida, osuisiko todellisuuden nakki tuohon haarukkaan, tai tuohon toiseen. Todellisuus on suurempi, jos ajatellaan taolaisesti, että toteutuva todellisuus on totuutta, eli Jumalaa itseänsä - taolaisuudessa käsite DAO, mutta Jeesuksen puheissa Hän itse, tie totuus ja elämä, Joh 14:6.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      51
      2385
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      53
      1970
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1968
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      131
      1654
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1230
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1211
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      146
      998
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      911
    Aihe