Patria sai jättitilauksen
Sopimuksen arvo on yli 60 miljoonaa euroa.
Puolustusyhtiö Patria toimittaa 56 Patria 6x6 -komentoajoneuvoa Latviaan.
Yhtiö tiedotti asiasta torstaina. Sopimuksen arvo on tiedotteen mukaan yli 60 miljoonaa euroa.
Hankinta on osa CAVS-ajoneuvohanketta. Patrialla ja Latvialla oli jo sopimuksia ajoneuvotoimituksista, mutta nyt tiedotettu hanke tulee edellisten lisäksi.
Ajoneuvojen tuotannossa hyödynnetään tiedotteen mukaan Patrian tänä vuonna avattua tuotantolaitosta Valmierassa. Toimitukset alkavat vielä tänä vuonna, ja ne kestävät vuoteen 2029 asti.
"Uudet Patria 6x6 -panssaroidut komentoajoneuvot parantavat merkittävästi maavoimiemme toimintakykyä sekä myötävaikuttavat Latvian puolustussektorin kehitykseen jatkaen puolustusalan ja teollisuuden onnistunutta yhteistyötä”, sanoo Latvian puolustusministeri Andris Sprūds tiedotteessa.
CAVS-ajoneuvohankkeessa ovat tällä hetkellä mukana Suomen ja Latvian lisäksi Ruotsi ja Saksa. Patrian ajoneuvoja on jo toimitettu Latviaan, Ruotsiin ja Suomeen. Saksan hankinnoista on kuultu huhuja pitkin tätä vuotta, mutta valmiista sopimuksista ei ole toistaiseksi tiedotettu.
Patria kertoo tiedotteessaan, että se on saanut tilauksia jo yli 750:stä Patria 6x6 -ajoneuvosta.
Tiltu se kertoi ettei kukaan niitä osta kun ovat niin surkeita....
Patria sai jättitilauksen
26
360
Vastaukset
- Anonyymi
Onko tuo ajoneuvo sitä kyljellään kulkevaa mallia?
- Anonyymi
Ei ole! Ja minkä hyvänsä ajoneuvon saa väärällä toiminnalla kyljelleen!
- Anonyymi
Mahtavaa yhteistyötä
- Anonyymi
Loistavaa Patria
- Anonyymi
Mahtavaa summalla saisi vajaan viidesoasan hornetista.
- Anonyymi
Sinulla taisi mennä markat ja eurot sekaisin? Hornetien hankintahinta oli 1990-luvulla suunnilleen luokkaa 250 miljoonaa markkaa kappale.
60 miljoonalla eurolla saa puolikkaan F-35:sta.
- Anonyymi
Tiltu laittoi aivot narikkaan vaihteen päälle.
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Loistavaa
- Anonyymi
Hirveen Hyvä Homma
- Anonyymi
Asiaa avittaa vielä EU:n uusi merkittävä rahoitusohjelma koskien puolustusteollisuutta.
https://www.verkkouutiset.fi/a/eulta-merkittava-rahoitus-puolustusmateriaalin-hankintoihin/- Anonyymi
Loistavaa
- Anonyymi
Loistavaa
- Anonyymi
Mahtavaa
- Anonyymi
Mahtavaa
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Mahtavaa
- Anonyymi
Mahtavaa
- Anonyymi
Hienoa työtä patrialta
- Anonyymi
Näitä uutisia tulee vielä lähitulevaisuudessa lisää.
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Oikein
- Anonyymi00027
Patri menee nätisti lumessa
https://www.youtube.com/watch?v=8IcptY-s1CA&t=33s - Anonyymi00028
Venäläisillä menee kaikki suunnitelman mukaan.
Uutiset: Venäläisen Auruksen tehdas on suljettu ja työntekijät lähetetty kotiin.
Tiltut kehuivat Aurusta että se vie kaikkien länsikärryjen markkinat itselleen.
https://autojosh.com/russians-aurus-factory-has-been-shut-down-with-workers-sent-home/ - Anonyymi00029
Merkittävä virstanpylväs CAVS-ohjelmassa: Patria toimitti ensimmäiset CAVS 6x6 -panssaroidut ajoneuvot Saksaan. 🤝
Patria on toimittanut ensimmäiset viisi CAVS 6×6 -panssariajoneuvoa Bundeswehrille. Tämä merkitsee Saksan siirtymistä kohti modernia ja erittäin liikkuvaa suojattua ajoneuvokalustoa. Toimitukset ovat osa kahta hankintasopimusta, jotka Patria ja Saksa tekivät joulukuussa 2025 osana monikansallista yhteistä panssariajoneuvojärjestelmää (CAVS).
Tämä saavutus heijastaa monikansallisen CAVS-yhteistyökehyksen vahvuutta ja teollisuuskumppaneidemme FFG:n, JWT:n ja KNDS:n sitoutumista.
Patria jatkaa 6x6-ajoneuvojen kehityksen johtamista Suomen johtamassa CAVS-ohjelmassa, jossa on tilattu lähes 2 000 ajoneuvoa ja yli 300 toimitettua. Ohjelma yhdistää tällä hetkellä Suomen 🇫🇮 , Latvian 🇱🇻 , Ruotsin 🇸🇪 , Saksan 🇩🇪 , Tanskan 🇩🇰 , Norjan 🇳🇴 ja Ison-Britannian 🇬🇧 vahvistaen huoltovarmuutta ja paikallisen teollisuuden valmiuksia.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837