Saimme kuulla jokin aika sitten Ukrainan rintamalinjan murtuneen Donetskissa ja Venäjän etenevän nopeasti. Nyt Ukraina luovuttaa alueita taisteluitta. Venäjä etenee myös muualla. Ukraina ei pysty pitämään linjoja eikä reserviä ole. Lopullinen tappio häämöttää. Siksi on kiire solmia tulitauko ja rauha huonoilla ehdoilla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9fba9608-6a4a-4926-835f-3c6fea80190c
Vieläkö nauratte?
Ukraina vetäytyy taisteluitta
7
161
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän ehto rauhanneuvottelujen aloittamiselle on se, että länsi lopettaa kaiken aseellisen avun Ukrainalle. Venäjä hyväksyy vain Ukrainan täydellisen antautumisen. Rintamalinjojen jäädyttäminen ei sovi Venäjälle. Venäjä vaatii Ukrainan joukkojen vetäytymistä sille liitetyiltä alueilta ja Kurskista. Ukraina on nyt laiton miehittäjävaltio ja käy sotaa Venäjän maaperällä.
NATOn ja lännen on syytä laskea aseensa ja lopettaa sota Venäjää vastaan sen maaperällä. Venäjään kansanäänestyksessä liitetyt alueet tulee tunnustaa osaksi Venäjää ja suhteet supervaltaan on normalisoitava. Sotateollisuus on ajettava alas ja varustelukierre katkaistava.
NATO ja länsi eivät halua rauhaa jatkaessaan Ukrainan tukemista. Tuki pitää lopettaa ja painostaa siten Ukraina antautumaan. Ukraina tulee riisua aseista ja sen täytyy valita demikraattisissa vaaleissa Venäjälle mieluinen johto ja parlamentti. Suhteet Venäjään tulee normalisoida ja kunnioittaa Luhanskin ja Donetskin kansantasavaltojen tahtoa olla osa Venäjää ja sanoutua irti vuoden 2014 laittomasta länsimyönteisestä hallinnosta.
Oranssi vallankumous oli demokratian vastainen ja laiton; suuri virhe, jonka hintaa kansa maksaa nyt verellään. Venäjän etu on Ukrainan kansan etu ja pelastus. - Anonyymi
Venäläiset saavat vain kuoleman, ei sotaa voiteta jos ei ymmärretä miksi olemme Ukrainan maaperällä, pohjoiskorealaisille käy samalla tavalla, ei sotaa voiteta marssi harjoituksilla huraa huutamalla.
- Anonyymi
Venäjä taistelee omalla maaperällään miehittäjiä vastaan. Luhanskin ja Donetskin kansantasavallat ovat liittyneet omasta halustaan Venäjään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä taistelee omalla maaperällään miehittäjiä vastaan. Luhanskin ja Donetskin kansantasavallat ovat liittyneet omasta halustaan Venäjään.
Höpö-höpö… Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja käy varsin rumaa sotaa pommittaen siviilikohteita tahallaan. Joitakin osia Luhanskin ja Donetskin alueista liitettiin Venäjään epäselvissä olosuhteissa, kun alueella oli Venäjän joukkoja paikallisia separisteja tukemassa.
- Anonyymi
Nyt olisi Hartwallilla oiva sauma vallata koko Ukraina brändeillä:
Luhansk ja Donetsk- Anonyymi
віддати
- Anonyymi
Venäläiset ovat vain kakkahunneja.
Hei eivät osaa tehdä mitään hyvää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708