Kun lukee tämän palstan kirjoittajien mielenmaisemaa, on selvää että EP-alueella on parempiakin kohteita investoida. Varmaan ainoa tapa hoitaa Ähtäriä jatkossa on hankkia metsäsijoittajia ostamaan metsävarallisuus, tarjota halukkaille kuntaliitosta ja keskustella koulutetun ja osaavan väestön tuesta siirtyä osaksi modernia maailmaa (Tampere, Seinäjoki). Ei onnistu tämä Ähtäri.
Investoinko Ähtäriin?
18
371
Vastaukset
- Anonyymi
Sijoita ihmeessä pisu-Nisun vaalikassaan. Varma tuotto kuntalaisten rahoja kuppaamalla.
- Anonyymi
Nisut, pandat eivät ole tästä maailmasta. Ovat hokemia. Oikea maailma on muualla.
- Anonyymi
Juu. Kuka hullu tänne investoisi tai muuttaisi, Aina kun tienaa 10 000€, maksaa 300€ enemmän kuin naapurikunnassa. 50 000€ tuloilla saisi maksella 1500€ enempi kuussa. Sitten vielä kiinteistöverotkin ovat tapissa, jos ostaisi torpan. Ainoa positiivinen asia ostajalle on hinta, kuolevan kylän talot ovat halpoja
- Anonyymi
Tämä kertoo karua kieltä Ähtärin nykytilanteesta. Yhden miehen show sai liian isot mittasuhteet ja tuli kalliiksi Ähtärille.
- Anonyymi
Missä naapurikunnassa on 3% matalampi kuntavero?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä naapurikunnassa on 3% matalampi kuntavero?
Toi 3% matalampi kuntavero tekee valitajien vuosiansioissa 6000 euroa vuodessa. Hullujahan noi kovatuloiset valittajat on jos tänne veronsa maksavat.
- Anonyymi
Uudet koulut,ja erittäin hyvä harrastusmahdollisuudet 😌
- Anonyymi
Ihan yhtä hyvät harrastusmahdollisuudet joka pitäjässä, samoin uusia kouluja. Ähtäri ei ole mikään erityisen lapsiystävällinen pitäjä. Konkurssikypsä kaikilta osin, myös henkisesti.
- Anonyymi
Kyllä ehdottomasti! Matkailun mäelle tarvitaan runsaasti yksityistä rahaa investoimaan!
- Anonyymi
Nykyään ei muuteta toiselle paikkakunnalle edes työn takia. Koulut ja harrastusmahdollisuudet eivät vaikuta mitään.
Ähtäri on ollut naapuripitäjistä edellä, ammattikoulun, lukion, kelan, työvoimatoimiston ja sairaalan ansiosta. Mitä niistä on vielä jäljellä?- Anonyymi
Tuo ammattikoulu, tai sanotaan koulutus, on täysin iskussa. Tuomarniemen kampuksella toisen asteen koulutus, jota järjestää SEDU.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ammattikoulu, tai sanotaan koulutus, on täysin iskussa. Tuomarniemen kampuksella toisen asteen koulutus, jota järjestää SEDU.
Ähtäri tekee paljon oikein, ja sillä on avaimet kädessä muuttua alustaksi yrittämiselle, jos on osaamista ja näyttöjä Vahemmän maanisia kautokuruja ja mummoja, vähemmän kunta ja kepu ähräämässä asioissa, joista he eivät ymmärrä mitään (vrt. pandat, matkailu- ja elämysliiketoiminta).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ammattikoulu, tai sanotaan koulutus, on täysin iskussa. Tuomarniemen kampuksella toisen asteen koulutus, jota järjestää SEDU.
Vai iskussa? Suomen epeäpätevimmät opettajat kaikilla mittareilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai iskussa? Suomen epeäpätevimmät opettajat kaikilla mittareilla.
Yhteiskoululla vielä epäpätevämmät. Ähtäri, varsinainen lapsiperheiden paratiisi...
- Anonyymi
"Matkailun mäelle tarvitaan runsaasti yksityistä rahaa investoimaan!"
Yksityisiä investoijia ei saatu edes silloin kun panda-kiima oli kuumimmillaan, miten siis nyt?
Zoon konkurssin jälkeen voisi joku ostaa eureurolla, siis yhdellä eurolla. - Anonyymi
Miksi Ähtärin kunta otti riskin ? kaikki saatavissa oleva silloin näytti selvästi että hanke ei onnistu ?
- Anonyymi
Tamo vois ostaa zoon kotieläintilan ja jatkaa siinä kuuluisaa nousun lomakylä yritystään.
- Anonyymi
Investoi, tervetuloa.
https://youtu.be/-1rur7zK0Xs?si=3_RdBkkADbikI8Py
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661397
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761230EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje61152- 79865
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19860- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta84693Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26668- 30656