Nettituttava nimittelee minua lattialla sätkiväksi hellariksi vaikka olen ateisti. Mikä neuvoksi.
Se kuulostaa todella ikävältä tilanteelta. On tärkeää muistaa, että sinulla on oikeus olla oma itsesi ja tulla kohdelluksi kunnioittavasti. Tässä muutamia ajatuksia, jotka saattavat auttaa:
Rajat: Aseta selkeät rajat ja kerro, että et hyväksy tällaista käytöstä. Jos nettituttava ei kunnioita rajoja, harkitse keskustelun lopettamista hänen kanssaan.
Ignoroi: Joskus paras tapa käsitellä kiusaamista on olla reagoimatta siihen. Kiusaajat usein etsivät reaktiota, ja kun he eivät saa sitä, he saattavat menettää kiinnostuksensa.
Tuki: Puhu asiasta ystäviesi tai perheesi kanssa. He voivat tarjota tukea ja neuvoja.
Ilmoita: Jos kiusaaminen jatkuu, harkitse ilmoittamista alustan ylläpidolle. Monet sosiaalisen median alustat ottavat kiusaamisen vakavasti ja voivat ryhtyä toimenpiteisiin.
Muista, että olet arvokas juuri sellaisena kuin olet, eikä kenenkään pitäisi saada sinua tuntemaan toisin. 💪
Se kuulostaa todella ikävältä tilanteelta. On tärkeää muistaa, että sinulla on oikeus olla oma itsesi ja tulla kohdelluksi kunnioittavasti. Tässä muutamia ajatuksia, jotka saattavat auttaa:
Rajat: Aseta selkeät rajat ja kerro, että et hyväksy tällaista käytöstä. Jos nettituttava ei kunnioita rajoja, harkitse keskustelun lopettamista hänen kanssaan.
Ignoroi: Joskus paras tapa käsitellä kiusaamista on olla reagoimatta siihen. Kiusaajat usein etsivät reaktiota, ja kun he eivät saa sitä, he saattavat menettää kiinnostuksensa.
Tuki: Puhu asiasta ystäviesi tai perheesi kanssa. He voivat tarjota tukea ja neuvoja.
Ilmoita: Jos kiusaaminen jatkuu, harkitse ilmoittamista alustan ylläpidolle. Monet sosiaalisen median alustat ottavat kiusaamisen vakavasti ja voivat ryhtyä toimenpiteisiin.
Muista, että olet arvokas juuri sellaisena kuin olet, eikä kenenkään pitäisi saada sinua tuntemaan toisin. 💪
Vastaukset 51
Vanhimmat
Hessu, tekoäly antaa sinulle juuri oikeita neuvoja. Poistu palstalta kahden helluntailaisen sivunikkisi kanssa eli siis "...harkitse keskustelun lopettamista hänen kanssaan." ja " Joskus paras tapa käsitellä kiusaamista on olla reagoimatta siihen."
Tunnusta vaan kaikille, että olet lattialla sätkivä helluntailainen ja liikkeestä erotettu saarnamies.
"Tunnusta vaan kaikille, että olet lattialla sätkivä helluntailainen ja liikkeestä erotettu saarnamies."
Ja tietysti se, että olet palstan pitkäaikainen trolli G4G, Trohättan ja mitä niitä sivunikkejäsi olikaan.
Ei sekään auta vaikka tunnustan jankuttavat vain samaa harhaa niin että antaa olla koko juttu.
Juu kaikki tunnustan olen oikeastaan ylpeä jos minua luullaan noiksi trolleiksi. Ihailinkin heidän älykkyyttä ja tiedon tasoa.
"Ihailinkin heidän älykkyyttä ja tiedon tasoa."
Kukapa ei ihailisi sivunikeillään itseään?
Ei minua ole mistään liikkeestä erotettu, erosin itse 60 luvulla kommunisteista.
Juuri näin, Mikko Tuulimylly ei pitänyt sinua ateistina edes silloin kun olit kommunisti.
"Hän ei ole koskaan ollut ateisti, vaikka kuuluikin Suomen Kommunistisen Puoleen, SKP:n keskuskomiteaan."
https://luominen.fi/fysikaalinen-teologia-tieteellisen-materialismin-kritiikki
Patroseksi minua on luultu mutta ei minun taidoilla kirjaa kirjoiteta mutta eläkää harhoissanne ei se ole minulta pois. Hauskaa ja mielenkiintoista tämä on.
Ei sinua kukaan ole luullut Patroseksi. Itse vain nostat sitä esille. Miksiköhän?
Koska oikein onnistut päättämään oletko ateisti vai teisti? Joka toinen päivä vaihdat mielipidettäsi. Ja sitten ihmettelet kun saat siitä huomautuksia.
En ole vielä päättänyt miksi siihen pitää puuttua eihän ihminen tiedä kaikkea mutta jankuttakaa siitäkin.
Jätän tämän tähän tämä on siis kuin "jäätynyt konflikti"
Palstalla pitäisi keskustella ateismista ei siitä onko Varma Tieto sätkivä hellari vai ateisti. Kirjoittajan uskonnollinen vakaumus ei kuulu palstan agendaan.
Kyllähän se tällä palstalla kuuluu. Ei ateistilla ole uskonnollista vakaumusta.
Ateistin vakaumuksessa ateismi on kaikkein vähäpätöisin osa hänen vakaumustaan.
Uskonnollisessa vakaumuksessa puolestaan uskonto on keskeisessä osassa.
OK olet oikeassa mutta kuka Varma Tiedon vakaumuksista välittää hevon humppaa.
Ateisteilla ei ole perinteistä uskonnollista vakaumusta, koska he eivät usko jumalaan tai jumaliin. Sen sijaan heidän maailmankatsomuksensa ja arvonsa voivat perustua muuhun kuin uskonnollisiin oppeihin, kuten tieteelliseen ajatteluun, humanismiin tai moraalifilosofiaan. He voivat arvostaa esimerkiksi luonnontieteen, järjen ja todisteiden merkitystä maailmankuvan muodostamisessa. Ateistin elämä voi olla täynnä arvoja, tarkoitusta ja yhteisöllisyyttä ilman uskonnollisia uskomuksia.
Kuulostaako tämä selkeältä? Jos haluat kuulla lisää, voin laajentaa aihetta!
Sellaista elämä on etsit oikeaa tietä kunnes löydät sen
Saatko traumoja jos valitsen agnotismin ?
"Saatko traumoja jos valitsen agnotismin ?"
Et sinä Hessu ole agnostikko. Sinä olet lattialla sätkivä hellari.
https://luominen.fi/fysikaalinen-teologia-tieteellisen-materialismin-kritiikki
Jos oikein muistan niin tuossa kirjassa väitettiin että henkiset kyvyt olisivat aineen ominaisuus.
"Jos oikein muistan..."
Hassua, että sinä ateistina olet lukenut tuollaisen täysin tuntemattoman tusinateologin omakustannekirjan.
Varma_tieto (Hessu) lipsauttelee koko ajan enemmän itsestään. Hän on jo myöntänyt tuntevansaHessun ja nyt on lukenut tämän kirjan (jota ei muualta saa kuin hellareiden Luominen -palstalta). Ei vaikuta Varma_tieto ateistilta vaan on ilmielävä Hessu.
Onko hän se Hessu jota tarkoitatte
Heikki Patronen on tunnettu filosofi ja kirjailija, joka on kirjoittanut useita kirjoja erityisesti uskonnonfilosofian ja materialismin kritiikin parissa. Hän on esimerkiksi kirjoittanut teoksen **"Elämän synty - Filosofinen analyysi"**, jossa hän analysoi elämän alkuperää ja kysymystä sattuman mahdollisuudesta.
Patronen on myös kirjoittanut **"Fysikaalinen teologia"**, joka käsittelee materialismin ja sen johdannaisten, kuten evoluution, kritiikkiä. Hän on tunnettu suorapuheisesta ja vertauskuvallisesta tyyliinsä, jossa hän vertaa esimerkiksi Richard Dawkinsin luonnonvalintaa militarismiin.
Onko sinulla jokin tietty teos tai aihe Patronenista, josta haluaisit keskustella lisää?
En ole lukenut kirjaa. Vuosia sitten yksi porukka jutteli tästä kirjasta.
"Onko sinulla jokin tietty teos tai aihe Patronenista, josta haluaisit keskustella lisää?"
Onko Patronen G4G? G4G suositteli jatkuvasti tätä Patrosen kirjaa kun trollasi palstalla.
Varma Tieto on 79 vuotias eläkkeellä teollisuustyöläinen joka luisui ATK osastolle vuonna 1965 jolloin tietotekniikka guruksi pääsi kun löysi koneesta virtakatkaisemisen. Juutuin sinne ATK kuplaan, opettelin ohjelmoimaan, ylenin systeemiohjelmoijaksi. Tätä jatkui 40 vuotta mutta Hessua en koskaan tavannut.
"Tätä jatkui 40 vuotta mutta Hessua en koskaan tavannut."
Hassua. Klo 12:05, sanoit kirjoitelleesi Hessun kanssa. Mikä onkaan totuus? Oletko sittenkin tämä Hessu?
"Kirjoittelin Hessun kanssa vuosia sitten."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18706149/tekoalyn-viesti-satkivalle-hellarille#comment-132287101
Vain idiootti luulee että Heikki Patronen tunnettu filosofi, kirjailija kirjoittaisi Suomi24 keskusteluun. Se että Varma Tieto kansakoulun käynyt teollisuustyöläinen kirjoittaisi on täysin ymmärrettävää tyhmä kun on.
Niin hän väitti olevansa Hessu mutta ei kai tuo Hessu sitä Hessua täällä hoetaan jatkuvasti,
Mihin te sitä Hessua tarvitsette ? Kai häneen voi ottaa yhteyttä kun hän on tunnettu henkilö. Onko tämä joku mielisairaalan Hessua etsivä porukka ?
Jos Hessu ilmestyisi yöllä mitä haluaisitte hänelle sanoa ? Yhteenveto sekä teismi että ateismi vievät mielisairaalaan Hessua etsimään.
Jos sinulla on noin suuri kaipuu Hessuun voin tulla teille Hessuksi mutta mihinkään homo juttuihin en osallistu. Olen hetero eläkemies.
Tyydyn inkvisaation päätöksiin. Saatte päättää olenko ateisti vai hihhuli.
Tyydyn inkvisaation päätökseen. Olen lattialla sätkivä hellari.
Suomi24 keskusteluihin ei saada mitään järjellistä ennen kuin vaaditaan vahva tunnistautuminen jokainen sitten kirjoittaa omalla nimellään.
Ainoa syy nimettömyyteen ovat mielenterveysongelmaiset jotka voivat olla vaarallisia. Kukaan ei uskaltaisi kirjoittaa omalla nimellä. Itse kieltäisin kaikki keskustelupalstat jonne voi kirjoittaa nimettömänä.
"Suomi24 keskusteluihin ei saada mitään järjellistä ennen kuin vaaditaan vahva tunnistautuminen jokainen sitten kirjoittaa omalla nimellään."
"Kukaan ei uskaltaisi kirjoittaa omalla nimellä."
Näytät varmaan esimerkkiä. Rekkaa sellainen nikki, joka edustaa oikeaa nimeäsi. Eiköhän se siitä etene. Itse en ainakaan vittuile samalla tavalla anonyymisti sellaisille, jotka kirjoittavat täällä omalla nimellään.
Odottelen koko Suomi24 lopettamista. En riskeeraa terveyttäni.
"En riskeeraa terveyttäni."
Mutta äsken vaadit vahvaa tunnistautumista? Miksi tällainen mielenmuutos?
Mielipidettä saa vaihtaa ja se on suositeltavaa. Oman totuuden kyseenalaistaminen tekee maailman paremmaksi.
Ok, eli et haluakaan vahvaa tunnistautumista?
En kun olen lukenut näitä viestejä sinä olet sieltä harhaisimmasta päästä.
Mutta jos olisi vahva tunnistautuminen niin kaltaiseni harhainen ei olisi enää täällä. Haluat siis minun olevan palstalla. Eikö vain, Hessu?
Tottakai haluan lukea viestejäsi. Niissä on mahtavat deluusiot.
"Niissä on mahtavat deluusiot."
Miltä osin? En usko jumaliin enkä ole esittänyt muita väitteitä palstalla joten tuskin olen delusionaalinen.
Tunnetko tämän Hessun ? Kirjoittelin Hessun kanssa vuosia sitten. Hän kertoi Pielavedellä vaikuttavasta Hard atheist nimimerkillä kirjoittavasta.
"Kirjoittelin Hessun kanssa vuosia sitten."
Jännää, miten moni palstalainen tuntee tämän Hessun.
"Hän kertoi Pielavedellä vaikuttavasta Hard atheist nimimerkillä kirjoittavasta."
Timo Hokkanen? Ei ole kirjoitellut pitkään aikaan palstalle.
Pidät minua Hessuna.
En toki pidä. Eihän sinun matalalla älykkyydellä varustettua kaveria voi kukaan pitää Hessuna.
OK hyvä että olet luopunut deluusiosta
Ateistit ovat kaikki turhakkeita!
VarmaTieto, kyllähän sinun kirjoituksista paistaa vahva teistinen ajattelu tai vähintään teisti-mielisyys. Olen pitänyt sinua jonkilaisena feikkinä, etkä sinä tätä muuksi muuta niin pitkään kuin jatkat samaa tyyliä.
En aio muuttua. Teistisyys ehkä johtuu ateistisesta lapsuudesta jossa uskovaisia pidettiin mielisairaana vaikka minulla oli uskovaisessa perheessä kasvavia reiluja kavereita.
Sama ilmiö kuin täällä kiihko ateistit ovat kasvaneet uskovaisessa perheessä. Ovat nyt ateisteja uskontojen uhreja.
Itse olen ateismin uhri.
Baarissahan tahdit lyö viinakrampit.