Nyt selostettu selkeällä suomenkielellä mistä kyse. Sopii myös siis hyvin soopaa hokijalle oikein hyvin.
https://www.youtube.com/watch?v=9ySTsQbc8vg
https://www.youtube.com/watch?v=9ySTsQbc8vg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Huuhaata!
Jumala on kaiken takana!
Jumala on ihmistekoista hihhuli soopaa! Sivistys!
Sivistys tyhmentää!!!
Kyllä se on nähtävissä hyvin sinun kirjoituksistasi?! :D
Ensin syntyi täysin tyhjä tila, joka oli tilavuudeltaan pienin mahdollinen.
Sitä ei edeltänyt mikään, koska aikaa ei ollut: mitään ei ollut olemassa ennen sitä eikä mitään tapahtunut ennen sitä.
Tyhjän tilan syntyminen on ajan ja olevan syntyhetki.
Se on spontaani tapahtuma, joka ei tarvitse mitään syytä tai sitä edeltävää siihen johtanutta.
Tilan syntyä seurasi kosminen inflaatio, jolloin universumi laajeni valoa nopeammin. Tätä kesti muutaman pikosekunnin ajan.
Näin syntyneessä tyhjiössä väreili energia ja se synnytti virtuaalihiukkasia, joilla ei ollut massaa.
Sitten ne saivat massan ja koko universumin materia syntyi hyvin nopeasti avaruuden samalla laajentuessa.
Tämä on kuuma alkuräjähdys.
Aine oli hyvin tiheässä ja kuumassa pisteessä ja sitä syntyi koko ajan lisää universumin laajetessa.
Se oli kuumaa plasmaa.
Koko universumin materia mahtui pieneen tilaan suuren tiheyden vuoksi.
_proffa
Avaruuden laajeneminenkin on teoria, ei fakta. Liikettä tapahtuu kaikkialla ja ehkä siinä on avain oletukseen, että avaruus laajenee. Tosin laajenemisoletus on myös seurausta räjähdysoletuksesta.
BB on antiikkinen teoria, joka vaatii tuulettamista, mutta tieteellisuskonnollisista syistä siihen ei ole ryhdytty. Myös maine ja apurahat vaikuttaa.
Jos lähdetään yksinkertaisesta asiasta, olemattomuudesta. Koska olemattomuus on paradoksaalisen ajattelun oksymoron, eli jokin kuviteltu tila tai olosuhde, jolloin mitään ei ollut olemassa, on käytännössä mahdotonta tapahtua, koska tila tai olosuhde on jotain olevaista. Se ei voi olla ja olla olematta yhtä aikaa. Siksi voidaan todeta, että olevaisuus on aina ollut olemassa muodossa tai toisessa, koska sillä ei ole muuta mahdollisuutta kuin olla olemassa.
Nyt tuntemamme olevaisuuden ilmenemismuoto on vain yksi mahdollisista. Tämä tilanne muuttuu koko ajan ja jossain kaukaisessa tulevaisuudessa sen ilmenemismuoto on erilainen. Eli jos oletetaan, että kaikki materia tiivistyy mustiksi aukoiksi, jotka liittyvät toisiinsa, se on taas yksi olevaisuuden olomuoto. Mustat aukot ovat jotain ja ovat jossain. Se on kaikki olevaista. Aikanaan sekin muuttuu ja tuloksena on taas jokin uusi olevaisuuden olomuoto. Meille nämä muutokset on käsityskyvyn ulkopuolella, myös ajallisesti, sillä tässä me ihmiset olemme olematon ajanjakso. Siis ikuisuudessa ihmiskunnan elinaika on käytännössä 0.
Koska käsityksemme ympäristöstä ja ajankulusta perustuu paitsi ihmisen luomaan aikakäsitteeseen, myös fotonien nopeuteen kuljettaa informaatiota, sekä aivojen nopeuteen muodostaa niistä tiedostettavaa projektiota, olemme siten hyvin epätodellisessa illuusiossa, oman kallon sisällä olevassa tilassa, jossa emme voi koskaan ymmärtää todellisuutta ja sen luontoa. Siis kaikki tämä minkä koemme, tapahtuu vain ja ainoastaan aivoissa tapahtuvassa ilmiössä. Me emme voi tietää, mitä sen ulkopuolella on, mutta uskomme, että aivoissa muodostuva valtavan suuri 3D-tila vastaa todellisuutta.
Näin selittää urpo....hehehehheheheheheh
Apukoulu! Eka luokka!
"Avaruuden laajeneminenkin on teoria, ei fakta. Liikettä tapahtuu kaikkialla ja ehkä siinä on avain oletukseen, että avaruus laajenee. Tosin laajenemisoletus on myös seurausta räjähdysoletuksesta."
Ei vaan asia on toisinpäin: On MITATTU avaruuden laajentumista ja siitä on tehty teoria miksi näin tapahtuu.
On se ihme, ettei Jumalaa ole, vaikka uskovaiset valehtelevat suut vaahdossa.
Ihmiskunnalla on ollut historian aikana vaikka millaisia jumalia ja on tälläkin hetkellä, miten se voi olla mahdollista, että täällä on joku joka uskoo vain yhteen joka voisi olla se oikea?
No oikeasti, ihmisten pitäisi ryhdistäytyä ja käyttää omaa päätään se hankkia itsetunto, ettei tarvitse turvautua johonkin huuhaahan jota ei ole olemassakaan.
Varma Tieto kannattaa tätä teoriaa sen seurauksena piste Jumalalle kenties oletkin olemassa mutta hihhulit nyt hiljaa kun ette kuitenkaan ymmärtäneet videosta hevon humppaa.