Suomen varautuminen epäreilua

Vanhemmille kansalaisille ei ole jaettu koteihin mitään ohjeita. Itse pitää netistä etsiä, eikä vanhukset osaa edes käyttää nettiä. Lisäksi väestönsuojia on aivan liian vähän eikä niitä riitä kaikille. Täysin pelleilyä koko touhu. Ihmiset oman onnensa varassa!
12160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Niinhän se on, tositilanteessa ollaan kaikki tuuliajolla.
Kuinka edes on mahdollista varautua, sähköt katki, se on siinä.

Kun diplomatialla on mahdollista välttää poikkeustilat, sitä pitäisi käyttää.
Se on sitten myöhäistä, kun ensimmäiset iskemät saavuttavat kohteensa.

Äänestä
  • Venäjä ei arvosta diplomatiaa, mutta voimaa se uskoo. Ja tietää tuhoutuvansa itse, jos ampuu ohjuksiaan NATO-maa Suomeen.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Venäjä ei arvosta diplomatiaa, mutta voimaa se uskoo. Ja tietää tuhoutuvansa itse, jos ampuu ohjuksiaan NATO-maa Suomeen.

    Näin sivusta ja asiasta huolestuneena, niin mitä voimaa me olemme nyt näyttäneet Suomessa? Päinvastoin tämä varautuminen ja kansalaisten suojaaminenkin on ollut ihan lasten kengissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Näin sivusta ja asiasta huolestuneena, niin mitä voimaa me olemme nyt näyttäneet Suomessa? Päinvastoin tämä varautuminen ja kansalaisten suojaaminenkin on ollut ihan lasten kengissä.

    Me plemme näyttäneet voimaa hankkimalla liittolaisia, liittymällä NATO:on.

    Äänestä

Paskat myö mihinkään tarvitse varautua, päättäjien sotahulluus kääntyy niitä itseään vastaan

Äänestä

Vanhat ihmiset osaavat varautua, heillä on jo selkäytimessä sellaiset asiat. Maalla vesi tulee omasta
kaivosta. Sähkökatkoksia varten on agrikaatti. Aina on jauhoja kotona, perunoita kellarissa ja kaloja järvessä.

Äänestä

Suomessa taitaa olla maailman parhaat väestönsuojat ja tietoa on kyllä saatavilla miten jonkun kriisin aikana tulee toimia oli sitten luonnonmullistus tai mikä tahansa kriisi kyseessä ...joten taas täysin tiltujen uutta paskan jauhantaa koko helvetin aloitus.

Äänestä
  • Liian vähän on Suomessa väestönsuojia. Kyseessä ei ole mikään tiltun jauhanta, vaan huolestuneen suomalaisen kysymyksiä. Jo Ukrainan sodan alettua todettiin, että Suomessa on liian vähän bunkkereita suhteessa väestön määrään.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Liian vähän on Suomessa väestönsuojia. Kyseessä ei ole mikään tiltun jauhanta, vaan huolestuneen suomalaisen kysymyksiä. Jo Ukrainan sodan alettua todettiin, että Suomessa on liian vähän bunkkereita suhteessa väestön määrään.

    Suomessa on 50 500 väestönsuojaa, joissa on noin 4,8 miljoonaa suojapaikkaa. Väestönsuoja suojaa esimerkiksi räjähdys- ja sirpalevaikutuksilta, rakennussortumilta, paineaalloilta sekä säteilyltä. Väestönsuojia on sekä asuintaloissa että julkisissa rakennuksissa kaupungeissa ja asutuskeskuksissa.

    Voithan laittaa jonkun verrokkimaan jossa tilanne on yhtä loistava ja älä vaan vastaa kuten entinen tiltu että venäjällä voi Pietarissa esimerkiksi kansa mennä metrotunneliin tai sillan alle kun selvisi että neuvostoaikaiset vähäiset väestönsuojat ovat siinä kunnossa ettei niitä voi käyttää eikä väestönsuojia ole tehty enään kuin hallinnolle ja eliitille

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Liian vähän on Suomessa väestönsuojia. Kyseessä ei ole mikään tiltun jauhanta, vaan huolestuneen suomalaisen kysymyksiä. Jo Ukrainan sodan alettua todettiin, että Suomessa on liian vähän bunkkereita suhteessa väestön määrään.

    "Liian vähän on Suomessa väestönsuojia."



    Pelkästään Helsingissä, Vantaalla, Keravalla ja Pirkanmaalla on enemmän väestönsuojia kuin asukkaita.
    Samaten kaikissa muissa kaupungeissa on riittävät määrät huollettuja väestönsuojia ihan siitä syystä että Suomessa on laki joka määrää väestönsuojat rakennettaviksi jokaiseen isompaan rakennukseen on sitten kyseessä julkinen rakennus tai asuintalo

    Äänestä

No, mene itä diktatuuriin, siellä on varmaan kaikki hyvin.

Äänestä

Vanhemmat kansalaiset ovat sodan kannalta käyttökelvottomia, niitä on turhaa suojata. Nuoremmille voi olla käyttöä, joten heidät kannattaa huomioida.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vanhemmille kansalaisille ei ole jaettu koteihin mitään ohjeita. Itse pitää netistä etsiä, eikä vanhukset osaa edes käyttää nettiä. Lisäksi väestönsuojia on aivan liian vähän eikä niitä riitä kaikille. Täysin pelleilyä koko touhu. Ihmiset oman onnensa varassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu