Itse uskon eläväni truman show:ssa
Uskotteko että elämme simulaatiossa
Anonyymi-ap
22317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Minäkin elän truman showssa. 😵💫
Minä bruce taivaanlahja.
Jotkut varmaan elävät
Minäkin 😢 vähintään joku dystopiasta kyseessä.
Tämä on kyllä melkoinen show tosiaan…
On kyllä…
Meitä on huijattu. Ei ole olemassa mitään kiinteää tässä todellisuudessa. Todellisuutemme lainalaisuudet noudattelevat tietokoneohjelman mukaista todellisuutta. Kaikki on siis käytännössä sähkövirtaa. Olen itse miettinyt alkuräjähdystä ja tullut omaan johtopäätökseeni: Virallisen alkuräjähdysteorian mukaan ensin ei ollut mitään paitsi kuitenkin oli, nimeltään pimeää ainetta. Se puristui kasaan, räjähti ja avaruus lähti eksponentiaalisesti laajenemaan.
Itse väitän että tuo teoria on heikoissa kantimissa ja syy sille miksi kaikki vaikutti syntyvän tyhjästä on se, että kun todellisuuttamme alettiin ohjelmoimaan (kuten esim. videopeliä) niin siitä kaikki sai alkunsa. Ohjelmointi on yhä kesken jonka vuoksi avaruus edelleenkin laajenee. "Early access game" eli peliä voi pelata vaikka sen ohjelmointi on yhä kesken. Eli elämä Maapallolla saattaa olla myös ohjelmoitua. Se selittäisi miksi hulluus on olevinaan normaalia ja normaalius hulluutta 🙃. Ps. Oon se tyyppi joka rakastaa Matrixia 😎.
Tiettyjä tapahtumia ei voi tapahtua jos ei joku niitä suunnittele. Järjestetään teatteriesityksiä jonkun ihmisen edessä ja katsotaan reaktiota. Enimmäkseen tarkoituksena on kiduttaa fyysisesti tai henkisesti eli järjestelmän ylläpitäjät ovat pure evil. Maksavat itselleen palkkaa miljoonia ja käyvät hienostoravintoloissa ökymersuilla muut minimipalkalla sairailla työpaikoilla.
Jos saisin itse päättää niin minua ei olisi olemassa mutta järjestelmän hallitsijat ei luonnollisesti siihen suostu koska orjia tarvitaan heitä palvelemaan.
Jos voisin itse päättää minua ei olisi olemassa mutta järjestelmän hallitsijat tarvitsevat palvelijoita ja viihdettä.
Tavallaan nautin tästä, koska tiedän mikä stalkkaria odottaa. Siihen asti saat kärvistellä omassa itseinhossasi eläen muiden elämää vaipoissa ja sukkahousuissa.
Sulla on gubbe jankkaaja kyllä melkoisia harhaluuloja 😆
En usko sellaisessa eläväni ja myös tiedän, ettei niin ole.
Sen sijaan tiedän, että jossain alkaa kohtapuoliin jonkin sortin show ja siitä showsta saa muutkin tietää.
Tänään olikin antoisa päivä.
Jos on niin jonkun pitäisi korjata se vääryys ja elää ilman murheita.
Ehkä oltaisiin nytkin.
Ihmisethän ovat kuitenkin vain yksinkertsisia laumaeläimiä. Ainakin suuri osa. Sitähän voi käyttää joko omaksi eduksi tai muiden harmiksi.
Jumalan luomassa simulaatiossa eletään. Täältä hän poimii omakseen kaikki ne, jotka suostuvat uskomaan Jeesukseen. Loppujenlopuksi kaikki ihmiskunnan pahuus kiteytyy epäuskoon. Ihminen vihaa ja kostaa vain siksi kun hänellä ei ole toivoa Jumalan oikeudenmukaisuudesta. Jos kaikki uskoisivat, meillä ei olisi sotia eikä väkivaltaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18707244/rehellinen-tiede-todistaa-etta-jeesus-kristus-on-jumala-ja-joidenkin-harmiksi-myos-olemassa
Raamatussa kerrotaan että Jumala tuli ihmisenä maailmaan Jeesuksessa. Ihminenhän pystyy eläytymään elokuviin niin että on kuin olisi mukana siinä elokuvan maailmassa. Peleissä ihminen käytännössä jopa toimii pelin sisällä ja vaikuttaa sen kulkuun. Jumala käväisi Jeesuksena maailmassa tekemässä sen mitä pitikin ja täytyi tehdä.
Mikä raamattu on?
Aloita lukemaan tuolta:
https://www.bible.com/bible/365/ROM.1.FB38
Maanpäällinen helvetti eli meidät on tuomittu kaikki jossain vaiheessa helvettiin jota täällä elämme aina uudelleen ja uudelleen.
Katso maailmaa ympärilläsi no ehkä ymmärrät ehkä et.
Simulaatiossa on myös huonot puolensa?
Sitten elämäni on sairasta pilaa.
Kyllä uskon.Kaikki täsmää.