Ajellessani Nykälänniemessä ja suuren kuntamme keskustassa mietin mitä ne kymmenettuhannet turistit täältä tulevat hakemaan. Käynti paikallisessa ja ainoassa ruokakaupassa tuskin saa isoja massoja liikkeelle. Järviä, isompia ja hienompia, löytyy tuhansien järvien maasta runsaiden palveluiden ääreltä. Laineiden liplattelu ei jaksa kauaa innostaa edes perheen matkassa kulkevaa muistisairasta isoäitiä. Geopark ei ole tuonut minnekään turistiryntäyksiä ja valtavaa yritystoiminnan rypästä. Kysykää muilta geopark alueilta ellette usko. Hotelli Kivitippu on oman aikansa helmi, jonka vuotuiset käyttökulut ovat jo niin suuret mukaanlukien tarvittavan henkilökunnan palkat, ettei toimintaa tällä sijainnilla saa voitolliseksi. Miljoonaan euroon kun joutuu myymään muutaman 100e huoneen. Unohtaa ei pidä
myöskään mittavia korjausinvestointeja ihan perusasioihin ja jos halutaan saada ihan oilea hotelli niin miljoonista puhutaan. Hotellin kunnostus ja suuruuden hulluuden maailmankuutio ei vie kuin rahat ajaen kuntamme kriisiin. Miettikää miten Ähtärissä kävi pandojen ja muun hömpötyksen kanssa. Onko nyt aika painaa jarrua ja hiukan päivittää strategiaa, joka upottaa meidät lopullisesti.
myöskään mittavia korjausinvestointeja ihan perusasioihin ja jos halutaan saada ihan oilea hotelli niin miljoonista puhutaan. Hotellin kunnostus ja suuruuden hulluuden maailmankuutio ei vie kuin rahat ajaen kuntamme kriisiin. Miettikää miten Ähtärissä kävi pandojen ja muun hömpötyksen kanssa. Onko nyt aika painaa jarrua ja hiukan päivittää strategiaa, joka upottaa meidät lopullisesti.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Miksei yritetä hommata teollisuutta. Ammattikoulukin on ja sen tietotaitoa voisi hyödyntää. Työntekijöitä järjestyisi kätevästi.
Tottakai yritysten kanssa käydään keskustelua mutta ne eivät ole julkisia.Kun katselee meidän ja naapurikuntien voimakkaita yrityksiä, niin yksi asia tulee lähes kaikista esille.Perheyritys.Lähes kaikki ne menestyvät yritykset ovat syntyneet paikallisen yrittäjän toimesta.Tämmöinen malli on kaikkein paras tapa uusien yritysten syntyyn ,ja etenkin siihen että yritykset pysyvät kunnissa vaikka kasvuvauhti olisikin huima
Varmasti myös kuntapolitiikka olisi vastuullisempaa jos kunnanjohtajana olisi joku paikallinen henkilö.
Ei se onnea tuo vaikka johtaja olisikin omasta kunnasta.Meillä on ollut 3 johtajaa omasta kunnasta ja samaa arvostelua,ehkäpä vielä pahempaa kuin nyt
Mitäs se arvostelu haittaa varsinkin jos on perusteltua.
Kunnan nyt harjoittamaa matkailustrategiaa voi ajaa vain sellainen kunnanjohtaja joka ei ole paikkakuntalainen, lopputulos ei epäonnistuessaan tuo suurta menetystä. Valtuusto myötäilee ja tuntuu olevan sillä ajatuksella että ainakin nyt jotain yritetään.
Tehdyt ja tulossa olevat matkailuinvestoinnit, vierasvenesatama, saunamaailman aallonmurtaja, Halkosaaren sillat ja kulkureitit ja lopulta tämä Kivitippu ovat investointeja joita on mahdoton ymmärtää. Näkymää sille että koskaan maksaisivat itsensä takaisin, edes välillisesti, ei ole. Ja samalla kunta, toivottaessaan uudet toiveissa olevat matkailijat tervetulleeksi, kääntää selkäänsä kuntalaisille ja mökkiläisille.
Tätähän ei saa arvostella. Edes asiasta.
Päättäjät eivät arvosta ammattikoulua. Päättäjille on tärkeämpää Geolukion tekohengittäminen.
Teollisuutta keskellä metsää kaukana kaikesta? Ota lääkkeet.
Ainut mikä voi noin toimia ovat kaivokset / muut erikoismateriaalia / raaka-ainetta tuottavat yritykset.
Työvoima amiksesta? Lappajärven nuoriso lienee imenyt vaikutteensa sieltä. Tuhoon tuomittua. Ammattitaito? Työkemus Mikko 18-vee?
Herää tollo realiteetteja miettien.
Toki jos luet minkin paskan erikoistuotteeksi, on ajatustapamallisi Ok. Tosin sekin alkaa olemaan paskana sekä erikoistuotteena kohta loppu.
Kyllä lappajärvi kuolee pois kylpylöineen. Piste.
Kyllä esim. Drone tehdas voisi olla näin sivussa.
Älkää murehtiko.Kyllä Kauhava hoitaa.
Kyllä kauhava on täältä enempi vienyt kuin tuonut, eli sama meininkin jatkuisi, huonoja esimerkkejä läytyy nykyisistä liitoskunnista.
Eli siitä on turha höpöttää täällä.
Pandat nyt vielä ymmärtää,suloisia nalleja... Mutta jotain jääkarusellejä???? Onko älyttömämpää tohdittu edes kysyä missään???
Eikö sitä Turhapuroa saada lähtemään sieltä hillotolpalta???
Järjettömälle strategialle ja tuhlailulle on nyt laitettava loppu. Saunamaailman aallonmurtajan hintalappu on ainakin 160t. Se on kallis maamerkki ilman saunoja. Halkosaaren siltojen osalta liikutaan jo yli miljoonan hintaluokassa.
Halkosaaren siltojen rakentaminen on arvioitu maksavan vähintään 2 milj., että kyllä tulee kalliiksi kuntalaisille tämä matkailuhömppä, jonka kaikki järkevät ihmiset tietävät, ettei se tule misään vaiheessa kannattamaan.
Suosittelen mielenosuotuksen järjestämistä kunnan talon eteen, ja ilmoituksen siitä tiedoitusvälineille.
Nyt puhutaan asiaa.
Nyt herätys tahvot!
Sillat saa unohtaa. Ei mitään järkeä.
Mielenosoitus olisi hyvä.
Niin tehdään, kun menis vaan läpi tuolla ns. terävässä päässä.
Kriisi kunta Lappajärvi.
Tämä hirveässä kiihkossa rummutettu matkailu ei tuo tänne yhtään euroa vaan vie loputkin pesästä. Nyt tutkimaan miten eripuolilla Suomea meidän kaltaisissa tuppukylissä ja isommissakin on kaaduttu näihin toiveuniin. Harvassa on menestyjät ja silloin niistä löytyy jotain erityistä. Nyt strategia uuteen tarkasteluun.
En ole Lappajärvinen mutta otan kantaa.Matkailu ei,ikävä kyllä,pelasta näitä järvikyliä,se kulta aika on mennyt ohi.Matkailukausikin on lyhyt,vain kesälomakuukausina väkeä liikkuu näissä maisemissa ja se ei riitä.Kivitippu on alueelle tärkeä palvelu mutta jatkossa ilmeisen kannattamaton.Lappajärven ja Kivitipun palvelutaso ei tänään riitä rahakkaimmille täällä vieraileville vaan majoittuvat usein Seinäjoelle,siitä on esimerkkejä.Yritykset ja senmyötä uudet veronmaksajat ovat ainut toivo saada jatkoaikaa näiden kuntien olemassaololle.
Rakennetaan kupla Lappajärven ympärille ja lähetetään livelähetystä maailmalle "Elämää kuplan sisällä".
Tämä on kuntalaisilla tiedossa, mutta kj ja valtuutetut elävät satujen maailmassa. Kj on ilmeisen hyvä harhaanjohtaja, kun valtuutetuilla ei ole mitään sanomista hänen esityksiinsä. Vuoden ajan poltetaan rahaa ihan turhaan, kun totuuden tunnustaminen heti säästäisi rahat johonkin oikeasti tarpeelliseen. Ja kaiken takana kunnan itsepäinen matkailustrategia joka sotii kaikia todennäköisyyksiä vastaan.
Juuri näin.
Kivitippu kannatti vain silloin, kun se järjesti tuettuja lomia ja kuntoutuksia sotaveteraaneille ja maatalousväelle. Myös vastaanottokeskus oli kannattava. Turistit ja paikalliset ei Kivitippua saa kannattamaan.
Kj asuu pääkaupunkiseudulla ja ajattelee asioita sikäläisestä näkökulmasta eli näkee tällaisen pienen pohjalaiskunnan vain turistikohteena ja kuntaliitoskohteena. Ja toimii sen mukaisesti.
Toivottavasti kunnan infotilaisuuteen osallistuu suunsa auki saavia, perusteluja, suunnitelmia sekä kaupan oikeaa hintalappua vaativia kuntalaisia. Syytä on myös ottaa puheeksi ostopäätöksen jääviyskysymys kj:n osalta. Pelkäänpä kuitenkin, että paikalla on lähinnä oston myötäilijöitä, jotka eivät osaa perustella päätöstään muulla kuin "tämä on huonoista vaihtoehdoista paras ja oikea".
Tehdään viimeistään ensi viikolla uusi ketju johon kerätään asiat ja kysymykset jotka täytyy tiedotustilaisuudessa käydä läpi. Laitetaan lista sitten hyvissä ajoin, varmuudeksi vielä meilillä, kunnanjohtajalle ennen tilaisuutta niin on sitten varmasti tiedossa kuntalaisia askarruttavat asiat.
Aikaisemmin joku ehdotti mielenosoitusta, se on kyllä varteenotettava vaihtoehto. Kyllä tämä rahan tuhlaaminen hömppään nyt saa riittää. Pitää ottaa siihen yhteyttä joka fb:kissa kritisoi kunnan matkailuun meneviä rahoja.
Kannatetaan
.Vastuullisen kuntalaisen pitää tohtia esiintyä tulevassa tilaisuudessa,jos hänellä jotain kysyttävää tai ideoitaRohkeasti mukaan
Missä ne vastuulliset valtuutetut on kun eivät suutansa saa auki valtuustossa ja eivät yhtään kyseenalaista rahan tuhlausta.
Ehdottaisin että tutkittaisiin istumalla Maneesintien.Varmasti saataisiin ohjeita ELOKAPINALTA,voisipa sieltä muuta aktiivi tulla mukaan.Samalla voitaisiin roiskia punaista väriä mikäli joku uskaltaisi tulla lähelle Osa porukasta voisi suunnata Kivitippuun ja hoitaa hotellin etuseinät samalla tehokkaalla menetelmällä kuin toimittiin eduskuntalon kanssa.Jollei nämä keinot saa valtuustoa muuttamaan ostopäätöstä, niin ihmettelen
Jospa he ajattelevat niin miten tämä kunta pidetään pystyssä.Ei kai kukaan oikeasti usko näitä kirjoituksia ja päästä heitettyjä lukuja.Voi ,voi jos näin on
Luvut ovat todellisia ja ne on luettavissa kunnan talousarviosta. Tiedot ovat julkisia ja jokainen voi käydä lukemassa numerot kunnan sivuilta.
Laitetaan lista ennakkoon niin ehtii kunnanjohtaja valmistautua tilaisuuteen perusteellisesti. Toivottavasti kunnanjohtaja vastaa vastuullisesti kaikkiin kysymyksiin.
Jos kuntalainen ei itse uskalla esittää kysymyksiä paikan päällä niin ei se tee kuntalaisesta kuitenkaan vastuutonta.
Kyseessä kun on tiedotustilaisuus niin siellä toivottavast jaetaan tietoa avoimesti ja kattavasti. Toivottavasti kunnanjohtajan esittämät tiedot eivät ole harhaanjohtavia.
Suunnitelmat on suunnitelmia Vasta kun ne on hyväksytty valtuustossa ja kun niihin on rahat myönnetty .Vielä pitää järjestää kilpailutus ja selvittää mahdolliset avustukset,hanke voi toteutua.Eli paljon virtaa vettä Niskasta ennenkuin asioista päästään päättämään .Tietenkin kunnan talouden tila on myös kaikkein ratkaisevin seikka
Erittäin vakavissaan hankkeiden kanssa kuitenkin ollaan. Kyrönsaaren esteetön polkukin on jo isolla rahalla tehty vaikka siltoja ei ole. Jatkoa seuraa. Tässä ote teknisen valiokunnan päytäkirjasta 22.10.2024:
Lappajärven kunnan investointiohjelman tärkeimmät hankkeet tulevat olemaan vuonna 2025-2026 Nykälänniemen-Kyrönsaaren-Halkosaaren kevyen liikenteen siltahankkeet. Siltahankkeet on tarkoituksenmukaista toteuttaa, mikäli niihin saadaan riittävä avutus.
Investointeihin on merkitty myös saunamaailman aallonmurtajan rakentaminen vuodelle 2025.
Pitää ilmoittaa sille avustuksia myöntävälle taholle, ettei missään tapuksessa myönnä avustusta, kun lähesl kaikki kunnan varat menee siihen hankkeeseen, ja kukaties joudutaan ottamaan vielä lisää lainaa.
Ei ole tehty millään isolla rahalla,eiköhän siinä ole ollut hanke johon on saatu ulkopuolista rahaa
Kunnan omaa rahaa käytetty Kyrönsaarelle 60t. Halkosaaren tiehen käytetty 200t.
Eikö tuota touhua valvo kukaan?
Mikä aallonmurtaja? Eikö yksi kivikasa riitä?
Kunnan taloudellinen tilanne ei tunnu vaikuttavan mitään näihin järjettömiin investointeihin
Muista kirjoittaa omalla nimellä
Mistä voi tarkistaa luvut
https://lappajarvi.fi/wp-content/uploads/2023/01/Talousarvio-2023-ja-ta-2024-2025-kv-19.12.2022-§-60.pdf
Sivu 62.
Ei ole niin huono muisti.
Kuten arvelinkin,tuota sivua ei ole olemassaolon
Linkki on oikea mutta ei näytä toimivan tuosta. Kopioi linkki ja avaa selaimessa niin pelaa.
Löytyy myös kun valitsee kunnan sivuilta Kunta ja päätöksenteko ja sitten avaa siitä Hallinto ja palvelut. Talousarviot löytyvät otsikon Strategia ja talous alta.
Valtuustohan hyväksyy kaikki esitykset, joten asiat etenee ja on aina edenneet suunnitelmien mukaan. Talousarvioissa esitetyt eurot on käytetty suunnitellusti ja lisää rahaa kerjätään myöhemmin, kun arviot ovat menneet pahasti metsään.
https://lappajarvi.fi/wp-content/uploads/2023/01/Talousarvio-2023-ja-ta-2024-2025-kv-19.12.2022-§-60.pdf, tässä sulle toimiva linkki
jostain syystä liitettäessä jättää tuon lopun pykäläkohdan pois, mutta tuo on osoite, mistä tiedot löytyy
Nyt Lappajärvi\Lappajärveläiset pitkät päälle!!!!
Voitko vähän avata mitä tarkoitat?
Niin notta ennen oltihin ylpiänä het monista kunnan asioosta ja erilaasista investoinneista.
Nississä oli monta kauppaa videovuokraamosta het suureen rautakauppaan. Pienviljelijäpäivillä jaettihin Kemira lippalakkeja nississä notta superpesis
Lappajärvi on tuhon tiellä,johtajan kuuluu olla paikkakuntalainen.
Kaikki kumminkin päätyy Karille, niin ne laivat seilaa aikansa ja päättyvät jossakin vaiheessa Karille.
Pitääkään huoli ettei tuo Kivitippukin päädy karille
Informoitu kyseistä henkilöä, tietää kuka kirjoitti.
Viisasta pitää kivitippu pystyssä!
Ammattikoulun voisi lakkauttaa.
Kivitippuun oikein osaava toimari ja eteenpäin.
Melkoinen taikuri pitäisi olla 😂
Noinko todella ajattelet?Sellaista ihmeidentekijä ei löydy, että saisi Kivitipun tuottamaan tai edes pääsemään nollatulokseen.
Kyllä ihmisten toivon Kivitipun avaamisesta ja uudesta tulemisesta jotenkin ymmärtää. Saatetaanhan tuo jopa ensi kesäksi avata mutta siihen taitaa taru sitten loppua. Kaupallisesti kannattava toiminta ei tule onnistumaan. Pelkästään kiinteistön käyttökulut kunnalle reilut 600t vuodessa.
Jokainen kuntalainen varmaan toivoisi Kivitipun toiminnan jatkumista, myös oston vastustajat. Kuntalaiset kuitenkin ymmärtävät Kivitipun menestymisen mahdottomuuden ja siihen turhaan upotettavan rahan määrän.
Päättäjät eivät asiaa ymmärrä. Jos ollaan valmiita purkamaan Kivitippu ensi syksyllä, miksi ei olla valmiita tekemään sitä heti. Säästyisi valtava määrä euroja ja alueen jatkokäyttöä päästäisiin suunnittelemaan ketterästi. Ketteryyttähän kunta painottaa ja se on kaukana kunnan omasta toiminnasta.
Virkamiehillä on työpaikka, josta pidetään kiinni.
Ja keksitään uusia projekteja, että työt säilyvät.