Mihin voimaantuminen katosi?

Anonyymi-ap

Erään - turvallisuussyistä nimeltä lausumattoman - paremmuusideologian kannattajat aikaisemmin sanoivat voimaantuneensa. Oliko voimaantumisen mainitseminen vahinko, lapsus linguae, vai eivätkö enää kehtaa käyttää sanaa? Vai tuottiko voimaantuminen jo pysyvät ja odotetut tulokset? Kynis.mies 🌹👀

12

233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on feminismi- palsta.

      Montako feminististä keskustelun aloitusta tältä palstalta löytyy?

      Entä montako on näitä feminismi -"kriittisiä" aloituksia ja niihin tulleita sovinistisia ripulointitsunameja?

      Ja väitetään että yhteiskunnan virallinen ongelma on feministien miesvihapuhe. Eikö tämänkin palstan pitäisi tursuilla liitoksistaan feminististä vihapuhetta? "Miesvihaksi" luokitellaan virallisesti jopa naisjärjestöjen voimakas reagointi raakalaismaisiin tekoihin joita yhteiskunnassa on suoritettu naisia kohtaan. Kauheaa ei ole se mitä lukuisille naisille on tehty. Kauheaa on se että naisjärjestöt reagoivat niihin käyttämällä liian voimakasta kieltä.

      • Anonyymi

        Keiden toimesta ja missä väitetään että yhteiskunnan virallinen ongelma on feministien miesvihapuhe?


      • Anonyymi

        Feministinen vihapuhe voi olla ongelma, mutta esittelemäsi mittaustapa, eli palstan kommentit, ei oikeastaan kerro mitään muuta kuin sen onnellisen tosiasian ettei feministejä ole sen vastustajiin nähden kovin runsaasti.

        Mutta ei se tarkoita etteikö kyse olisi silti ongelmasta. Onhan yksikin kiusaaja ongelma.


      • Anonyymi

        Sekä kansa, eduskunta, että eduskunnan säätämä laki, pitävät miesten naisiin suuntautuvia rikoksia yhtä rangaistavina kuin naisten miehiin suuntautuvia sekä omaan sukupuoleen suuntautuvia.

        Nykyisi ei ole ainakaan Suomessa perinteellisiä naisjärjestöjä, jotka ajoivat tasa-arvon asiaa, koska feministit kaappasivat ne 60-luvulla, ja toivat miesvihan. Muistan tuon ns. palatsivallankumouksen oikein hyvin, koska olin silloin parikymppinen yliopisto-opiskelija ja seurasin sitä kiinnostuksella. Lehdetkin kertoivat siitä paljon ja tarkoin.

        Nykyiset sukupolvet eivät ole siitä kovin kiinnostuneita, paitsi kiihkofeministit, jotka lukevat toisten kiihkofeministien väärentämää historiaa. Kynis.mies 🌹👀


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekä kansa, eduskunta, että eduskunnan säätämä laki, pitävät miesten naisiin suuntautuvia rikoksia yhtä rangaistavina kuin naisten miehiin suuntautuvia sekä omaan sukupuoleen suuntautuvia.

        Nykyisi ei ole ainakaan Suomessa perinteellisiä naisjärjestöjä, jotka ajoivat tasa-arvon asiaa, koska feministit kaappasivat ne 60-luvulla, ja toivat miesvihan. Muistan tuon ns. palatsivallankumouksen oikein hyvin, koska olin silloin parikymppinen yliopisto-opiskelija ja seurasin sitä kiinnostuksella. Lehdetkin kertoivat siitä paljon ja tarkoin.

        Nykyiset sukupolvet eivät ole siitä kovin kiinnostuneita, paitsi kiihkofeministit, jotka lukevat toisten kiihkofeministien väärentämää historiaa. Kynis.mies 🌹👀

        Itse asiassa päivämääriä en muista, enkä minkä verran prosessi ulottui 70-luvun puolelle, mutta itse prosessin muistan. Ensin feministejä soluttautui vanhoihin naisjärjestöihin. Sitten kun heitä oli tarpeeksi, äänestivät ja junttasivat vanhan johdon vallasta, ja valitsivat omansa tilalle.

        Naisjärjestöissä vallitsi muutenkin jo ennen vallankaappausta tulinen ristiriitatilanne, koska feministit olivat aggressiivisia jo ennen sitä. Feministien päästyä niskan päälle, useimmat perinteellisistä eivät enää tunteneet kuuluvansa järjestöjen väkeen.

        Väärennetty FEMINISTINEN historiankirjoitus taas kertoo, kuin vallankumousta ei olisi ollutkaan, vaan feminismi olisi vanhan naisliikkeen luonnollinen jatke. Kynis.mies 🌹👀


      • Anonyymi

        Jos ei feminististä keskustelua löydy, se on feministien vika. Ei teitä kukaan estä.


      • Anonyymi

        "Tämä on feminismi- palsta. Montako feminististä keskustelun aloitusta tältä palstalta löytyy?"

        Tämä on palsta, jossa jokainen saa lausua omat mielipiteensä ja kokemuksensa puolesta ja vastaan. Jos feministiset aloittajat ovat tulleet tulokseen, ettei täällä kannata julistaa voimallista oppiaan, se luettaneen feministien valinnaksi, eikä vastakkaisesti ajattelevien. Kynis.mies 🌹👀


      • Anonyymi

        Tämä on feminismi -palsta, jonne jokainen voi kirjoittaa feminismiin liittyen. Tämä on yleinen, kaikille avoin keskustelupalsta. Mitä se kertoo feminismistä, jos feminismin vastaanotto on tällaista kuin palstan viesteistä ilmenee? Vika ei nimittäin aina voi olla viestin vastaanottajassakaan.

        ""Miesvihaksi" luokitellaan virallisesti jopa naisjärjestöjen voimakas reagointi raakalaismaisiin tekoihin joita yhteiskunnassa on suoritettu naisia kohtaan."

        Silloin kun kampanjoita käydään kokonaista ihmisryhmää leimaavalla tavalla on syytä kysyä, että mitä niissä oikeasti ajetaan raakalaismaisiin tekoihin vedoten. Moralismikaan ei tällöin kanna loppuun saakka kuin korkeintaan oman kuplan sisällä. Yksilö voi reagoida voimakkaasti yksittäisissä tilanteissa yksityisesti. Järjestötason toimijoilta saa odottaa harkittuja ja mietittyjä ulostuloja.

        "Kauheaa ei ole se mitä lukuisille naisille on tehty. "

        Lisäksi on syytä huomata, että myös miehille tapahtuu vääryyksiä ja kauheuksia maailmassa. Tasa-arvoa ajavat ihmiset ymmärtävät, että uhriutuminen ei ole kenenkään yksinoikeus edistäessään paremman yhteiskunnan rakentamista. Mitä tekevät feministiset toimijat?


    • Anonyymi

      Oli ihmiskunnan suurimpia virheitä päästää nainen töihin kodin ulkopuolelle sekoittamaan ja söhröttämään työpaikkojen asioita.

      • Anonyymi

        Näkemyksesi ei sovi yhteen tasa-arvon tavoittelun eikä itsemääräämisoikeuden kanssa. Sitä paitsi maailma väestö-ongelma ja ylikansoitus ratkeaa vain sillä, että nainenkin pääsee vieraaseen työhön.

        Se taas toteutuakseen tasa-arvoisesti vaatii naisille hyvää koulutusta. Näinhän ei vielä likikään kaikkialla ole. Kynis.mies 🌹👀


    • Anonyymi

      Feminismi on eklektinen oppi, koottu eri miesvihaisista palasista, jotka eivät loogisesti sovi yhteen, ja samalla tulee myös lausuttua irstaita törkeyksiä naisista, kuten kaikkein suurin törkeys, että naisten sukupuolielimet olisivat miehille verrattavissa oksanreikään.

      Eklektistä oppia on helppoa moittia, sillä ristiriitaisuudet suorastaan paistavat normaalinaisten ja -miesten silmään. Mutta feministit eivät sitä huomaa, koska ovat ideologisesti voimaantuneita.

      Ovat kuin kristinuskon hurmahenkisimmät lahkolaiset, kiihkofundamentalistit, jotka nauttivat kaikista luonnontieteiden tuomista hyödyistä, mutta tulevat vastustaneeksi kaikkea luonnontiedettä tajuamatta, että se muodostaa loogisen kokonaisuuden, jota ei voi korvata yhteensopimattomilla palasilla.

      Feministikin käsittää, ettei hänellä ole validia vasta-argumenttia, siksi hän hosuu kaikkialle ja vastaa vain puhumalla asian vierestä. Tässä lienee yksi syy, miksi feministit itse esiintyvät täällä harvemmin kuin vastustajat.

      Ainoa, mikä yhdistää lukuisia feministiä ad hoc -oppeja, on silmitön miesviha. Se ei ole looginen yhdistäjä vaan tunnepuolen asenne, suorastaan vamma. Kynis.mies 🌹👀

      • Anonyymi

        On tutkittukin, että fundamentalististen oppien kannattajat ovat alempaa älykkyystasoa. Olen vahvasti epäillyt samaa feministeistä, sillä yliopistossakin he valitsevat sellaiset opintoalat, joilla voi menestyä alemmalla ÄO:lla. Kynis.mies 🌹👀


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe