𝐃𝐞𝐥𝐟𝐢𝐢𝐧𝐢𝐭 𝐡𝐚𝐯𝐚𝐢𝐭𝐬𝐞𝐯𝐚𝐭 𝐬𝐚̈𝐡𝐤𝐨̈𝐤𝐞𝐧𝐭𝐭𝐢𝐚̈ "𝐬𝐮𝐫𝐤𝐚𝐬𝐭𝐮𝐧𝐞𝐢𝐝𝐞𝐧" 𝐫𝐚𝐤𝐞𝐧𝐭𝐞𝐢𝐝𝐞𝐧 𝐚𝐯𝐮𝐥𝐥𝐚
Delfiinit ovat pääasiassa karvattomia, mutta syntyessään niillä on pieni määrä karvoja ”kuononsa” yläosassa. Niiden varttuessa karvat häviävät, jolloin jäljelle jää kuoppia.
Pullonokkadelfiineillä on kuusi riviä karvoja kuonon kummallakin puolella; karvat katoavat noin viikon kuluttua syntymästä.
Evoluutioon uskovat väittävät, että delfiinit ovat kehittyneet maaeläimistä. Heidän mukaansa nämä karvat ja jäljelle jäävät kuopat ovat surkastumia eli jäänteitä niiden evoluutio-esivanhempien viiksistä. Niinpä he ajattelivat, ettei kuopilla
ollut mitään tehtävää.
Kuitenkin loppuvuodesta 2023 saksalaiset tutkijat havaitsivat, että Sotalia guianensis -delfiinien kuopissa ei ole karvatuppia ja että ne pystyvät aistimaan sähkökenttiä. Nyt heidän jatkotutkimuksensa ovat vahvistaneet, että pullonokkadelfiinien kuopat voivat havaita sähkökenttiä samalla herkkyydellä kuin toinen nisäkäs, vesinokkaeläin, havaitsee saaliinsa sameassa vedessä
sähkö aistin avulla.
Delfiinit saattavat käyttää tätä kykyä hyväkseen pyydystäessään kaloja, jotka lähettävät sähköisiä signaaleja – tai suunnistaessaan havaitsemalla epäsuorasti Maan magneettikentän.
Delfiinit havaitsevat sähkökentät surkastuneiden rakenteiden avulla
6
176
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoituksen pointti jäi hämäräksi.
- Anonyymi
Miten tämä todistaa luomisen, että evoluutioteoriaan todellisuuden tietävät tieteen tekijät ovat tehneet uuden havainnon?
Miten tämä muutaisi mitenkään niitä havaintoja, ettei delfiinut olisi kehittyneet maalla eläneistä nisäkkäistä?
Muuten Arto. Mitä jos tätä kykyä ei olekaan muilla delfiineillä kuin tuolla guayanandelfiinillä?
Mutta eihän pullonnokkadelfiini ole sama asia kuin tuo Sotalia guianensis.
Arto ei myös tiedä, että delfiinit kykenevät vielä tuosta erikseen tunnistamaan magneettikenttiä kuten niin monet muutkin meren eläimet. (plus toki muitakin eläimiä, kuten linnut).
Kreationismin kannaltahan tämä on varsinkin huvittavaa, kuinka se Jumala on antanut muille eläimille näitä ihmeellisiä kykyjä, mutta omalle kuvalleen ja kruunulleen ei.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2094646- 1882606
- 671532
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210- 1261134
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1071130Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91122- 711081
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1381060- 109989