Ateistinen ja uskonnollinen tieto

Tässä on lyhyt katsaus sekä uskonnolliseen että ateistiseen tietoon:

### Uskonnollinen tieto
Uskonnollinen tieto perustuu usein uskomuksiin, pyhiin kirjoituksiin ja perinteisiin, jotka ovat periytyneet sukupolvien ajan. Se voi sisältää käsityksiä:
- **Jumaluudesta tai jumaluuksista**: Uskotaan yliluonnollisiin olentoihin tai voimiin.
- **Pyhistä kirjoituksista**: Esimerkiksi Raamattu, Koraani ja Veda-kirjat tarjoavat opastusta ja moraalisia ohjeita.
- **Rituaaleista ja seremonioista**: Uskonnolliset käytännöt ja rituaalit, kuten rukous, paasto ja pyhiinvaellus.
- **Eettisistä ja moraalisista säännöistä**: Uskonnot tarjoavat usein ohjeita oikean ja väärän erottamiseen ja elämän tarkoitukseen.

### Ateistinen tieto
Ateistinen tieto perustuu usein skeptisyyteen ja tieteelliseen ajattelutapaan:
- **Uskon puuttuminen jumaluuksiin**: Ateismi hylkää ajatuksen yliluonnollisista olennoista tai voimista.
- **Tieteellinen menetelmä**: Painotetaan havaintoihin, kokeisiin ja todisteisiin perustuvaa tietoa.
- **Rationaalisuus ja logiikka**: Käytetään järkeilyä ja kriittistä ajattelua ymmärtämään maailmaa.
- **Eettiset ja moraaliset periaatteet**: Moraali perustuu usein ihmiskeskeisiin arvoihin, kuten hyvinvoinnin maksimointiin ja kärsimyksen minimointiin ilman yliluonnollisia ohjeita.

Kumpikin lähestymistapa tarjoaa omanlaistaan ymmärrystä ja tapaa tarkastella maailmaa. Kumpaan suuntaan sinä kallistut vai pohditko eri näkökulmia?

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

        Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
        Pyhäjärvi
        137
        1403
      2. Oivallus

        Mitä olet oivaltanut viimeksi?
        Ikävä
        148
        1071
      3. Miten voi sinun

        tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
        Ikävä
        67
        888
      4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

        ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
        Pyhäjärvi
        56
        703
      5. 68
        703
      6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        212
        604
      7. Rakastan sinua mies

        Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
        Ikävä
        37
        589
      8. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        33
        551
      9. Jännitän sua!

        En tiedä miksi! 🤭
        Ikävä
        39
        527
      10. Miksi meidän yhteys vain

        Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
        Ikävä
        63
        513
      Aihe