Yhteiskunta
Maahanmuutto
Mistä löytäisimme Suomeen lisää jesidejä?
Moktar.Gubta
2024-11-24 09:23:49
https://yle.fi/a/74-20126538
”Sisäministeri Mari Rantasen (ps.) toiveet käyvät ilmi muistiinpanoista pakolaiskiintiövirkamiestyöryhmän kokouksesta 20. elokuuta 2024.”
Ministeri toivoi kiintiöpakolaisten valinnan kohdistuvan enemmän venezuelalaisiin pakolaisiin ja muihin kristittyihin.
Kun asiasta nousi kohu, ministeri kertoi kristityillä tarkoittaneensa lähinnä Syyrian alueella asuvia jesidejä. Kun Marille kerrottiin, että jesidejä ei juurikaan pakolaisleireillä ole, oli hänen vastauksensa, että voihan niitä sinne tulla. Voi toki. Voisimme ottaa kiintiöpakolaisina lisää myös Egyptin kopteja, Libyan maroniittikristittyjä ja Etiopian ortodokseja, jos vain heitäkin tulisi pakolaisina näkyville.
Nyt olemme sitten sen ongelman äärellä, että mistä löytäisimme Marin ja sisäministeriön tarpeisiin riittävästi jesidejä? Olisiko mahdollista, että sisäministeriön virkamieslähetystö kiertäisi Syyrian jesidialueita ja kyseli alueen asukkailta, että lähdetkös pakolaiseksi Suomeen?
Ei ihme, että Orpo pisti sisäministeriön kiintiöpakolaisten valinnan takaisin valmisteluun.
Nyt kyllä nauretaan tovi jos toinenkin. ;)
Mistä löytäisimme Suomeen lisää jesidejä? Moktar.Gubta kirjoittaa
Anonyymi-ap
4
118
Vastaukset
- Anonyymi
vihanlietsontaa sdp?
- Anonyymi
sellanen sdp
- Anonyymi
Vesijettejä...en ymmärrä, täytyy etsiä jostain noi lukulasit. Eihän täällä talvella mitään vesijettejä tarvita, lapset hiihtää ja vähän vanhemmat huutaa:-Havuja perkele!
- Anonyymi
mene itäkeskukseen kuten entinen kepulainen Aittakumpu
tuli nopeasti PS kannalle maahanmuutosta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3932000Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121829Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411358Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.77989Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51950Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402918Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä33765- 56739
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70714- 63713