Yhteiskunta
Maahanmuutto
Mistä löytäisimme Suomeen lisää jesidejä?
Moktar.Gubta
2024-11-24 09:23:49
https://yle.fi/a/74-20126538
”Sisäministeri Mari Rantasen (ps.) toiveet käyvät ilmi muistiinpanoista pakolaiskiintiövirkamiestyöryhmän kokouksesta 20. elokuuta 2024.”
Ministeri toivoi kiintiöpakolaisten valinnan kohdistuvan enemmän venezuelalaisiin pakolaisiin ja muihin kristittyihin.
Kun asiasta nousi kohu, ministeri kertoi kristityillä tarkoittaneensa lähinnä Syyrian alueella asuvia jesidejä. Kun Marille kerrottiin, että jesidejä ei juurikaan pakolaisleireillä ole, oli hänen vastauksensa, että voihan niitä sinne tulla. Voi toki. Voisimme ottaa kiintiöpakolaisina lisää myös Egyptin kopteja, Libyan maroniittikristittyjä ja Etiopian ortodokseja, jos vain heitäkin tulisi pakolaisina näkyville.
Nyt olemme sitten sen ongelman äärellä, että mistä löytäisimme Marin ja sisäministeriön tarpeisiin riittävästi jesidejä? Olisiko mahdollista, että sisäministeriön virkamieslähetystö kiertäisi Syyrian jesidialueita ja kyseli alueen asukkailta, että lähdetkös pakolaiseksi Suomeen?
Ei ihme, että Orpo pisti sisäministeriön kiintiöpakolaisten valinnan takaisin valmisteluun.
Nyt kyllä nauretaan tovi jos toinenkin. ;)
Mistä löytäisimme Suomeen lisää jesidejä? Moktar.Gubta kirjoittaa
Anonyymi-ap
4
223
Vastaukset
- Anonyymi
vihanlietsontaa sdp?
- Anonyymi
sellanen sdp
- Anonyymi
Vesijettejä...en ymmärrä, täytyy etsiä jostain noi lukulasit. Eihän täällä talvella mitään vesijettejä tarvita, lapset hiihtää ja vähän vanhemmat huutaa:-Havuja perkele!
- Anonyymi
mene itäkeskukseen kuten entinen kepulainen Aittakumpu
tuli nopeasti PS kannalle maahanmuutosta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss845850Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243497- 1562012
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2231938Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1681683Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2821475Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571011Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.21980- 64954
Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109917