Kuka mahtaa valehdella?
https://www.kaleva.fi/pekka-aittakumpu-ja-jenna-simula-kiistavat-vaitety/11419671
Kalevahan saa, jos väite on puppua, nuhteet JSN:lta. Persujen Suomen uutisilla sitä vaaraa ei koskaan ole, koska Suomen uutiset ei uskalla kuulua tuohon journalismin vastuullisuutta valvovaan elimeen ja Suomen uutisethan kirjoitteleekin täyttä propagandaa eikä tarkista julkaisemiensa juttujen todenperäisyyttä koskaan, kunhan ne vain palvelevat persujen yhteiskuntaa nakertavaa agendaa.
Jenna ja Pekka voi tehdä sitäpaitsi tutkintapyynnön Kalevan jutusta, jos katsoo, ettei se pidä paikkaansa. Korvauksiakin voi hakea myös sitä kautta, mutta jos juttu pitääkin paikkansa, ei kannattane lähteä käräjöimään juridisesti...
https://www.kaleva.fi/pekka-aittakumpu-ja-jenna-simula-kiistavat-vaitety/11419671
Kalevahan saa, jos väite on puppua, nuhteet JSN:lta. Persujen Suomen uutisilla sitä vaaraa ei koskaan ole, koska Suomen uutiset ei uskalla kuulua tuohon journalismin vastuullisuutta valvovaan elimeen ja Suomen uutisethan kirjoitteleekin täyttä propagandaa eikä tarkista julkaisemiensa juttujen todenperäisyyttä koskaan, kunhan ne vain palvelevat persujen yhteiskuntaa nakertavaa agendaa.
Jenna ja Pekka voi tehdä sitäpaitsi tutkintapyynnön Kalevan jutusta, jos katsoo, ettei se pidä paikkaansa. Korvauksiakin voi hakea myös sitä kautta, mutta jos juttu pitääkin paikkansa, ei kannattane lähteä käräjöimään juridisesti...
Vastaukset 62
Vanhimmat
Pekka lankesi hunaja-ansaan?
Jenna lirkutellut Pekan korvaan seireenin laulua?
Demuvasut ovat putinin salarakkaita.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008699646.html
Linkkipersu on Putinin julkirakas.
Missä meren aallot milloin hiljaa
ja milloin riehuin myrskyisinä käy,
Vaalii kaksi syöntä synnin viljaa,
ja synti tää ei maailmalle näy.
Palvovat he rakkautta suurta,
niin piilossa kuin häpeys rajaton.
Heil aartehena kalliina on lempi salaisin.
Kaksi perussuomalaista tietenkin.
Ei muuta kuin oikeustaistelua käymään.
Persullehan käräjäsali on kuin toinen koti?
Tämä oli kiintoisa tapaus, kun Suomessa ensi kertaa televisioitiin oikeudenkäynti.
https://www.youtube.com/watch?v=bIPqt2EzDG4
Tuokin oikeudenkäyntitapaus osoittaa, kuinka käräjillä toimitaan (tuossahan ollaan Helsingin käräjäoikeudessa) ja kuinka oikeuden tuomari ohjaa oikeuskäsittelyä.
Millähän opilla saataisiin eduskuntaankin käytäntö, ettei mitään ylimääräisiä mölähtelyjä esiintyisi? Ettei esim. Aittakumpuun yhdistetty Jenna Simula huudahtelisi vinoilevassa mielessä kesken jonkun toisen puheenvuoron halujaan saada sama arabiaksi jne?
Tuossa oikeudenkäynnissä puhuu kukin vuorollaan esittäen omat kantansa ja kun yksi puhuu, muut on hiljaa. Miksi eduskuntaan ei saada samaa käytäntöä?
Oikeussalissa ei tulisi kysymykseenkään sellainen asiaton käyttäytyminen, jota esiintyy eduskunnan istunnoissa!
Mitä oikeustaistelua? Tarkoitatko kunnianloukkaussyytettä lehteä vastaan? Olisi toki mukavaa, jos tuo typerä paskalehti saadaan tuhottua.
Niin kauan kuin Breivikin ihailija Halla-aho on puhemiehenä, ei kannata odottaa mitään objektiivisuutta eduskunnassa esiintyviin huudahtelujen suhteen.
Persut saa huudella mitä vaan ja esiintyä kravatti vaikka perseeseen työnnettynä, mutta vasurilla jos on valkoinen t-paita, jo pitää huomauttaa vähintään asiattomasta pukeutumisesta.
Ei kravatit nykyaikaiseen siistiin pukeutumiseen kuulu, joten ei niitä tarvitse eduskunnassakaan olla. Kravatit ovat mennyttä maailmaa. Itse en ole kravattia käyttänyt kertaakaan vuosiin. Valkoinen t-paita ei sen sijaan kuulu eduskuntaan. Typerät vasurit voi ruikuttaa ääliömäisesti mitä tahansa.
Metsuripaita se olla pitää, niin Halla-aho ei huomauttele.
Tästä puhutaan sitten kotona? Kumpaisenkin kotona? Ja vaan kotona?
Uskovaiset ovat rehellistä kansaa. Ei ne valehtele.
Kukaan ei huuda huoraa, niin kuin Sanna Marinin aikana.
Persut harrastavat vain sellaista parempaa vieraissa käyntiä?
Mauri Peltokangas nimitteli aikoinaan Marinin hallituksen ministereitä perserei´iksi.
Mauri oli "kunnostautunut" viimeksi reppunsa kanssa jossain juottolassa, jossa oli mölinällään varmistanut, että kaikki tietävät hänen olevan kansanedustaja. Toisissa yhteyksissä Mauri toisaalta haluaa itselleen yksityisyyttä. No, lopulta Maurin reppukin katosi ja Mauri uhriutui kertoen reppunsa katoamisen olleen häneen kohdistunut poliittinen isku.
Voi jeesus noita persuja. Mauri muuten erosi isolla julkisuushaloolla kirkosta, kun sekään ei enää vastannut hänen kristillisiä arvojaan, mitkä ne lopulta lieneekään?
ps. Mitähän siellä Maurin repussa oli? Läppäri? Toivottavasti Mauri ei kuljettele läppäreissään mitään tärkeitä tietoja, jos jatkuvasti ja toistuvasti noin holtitonta on käyttäytymisensä.
Puhemies (rouva) ainoa joka sivistyneenä ihmisenä vaivautui esittään pahoittelut Katajan joutuessa antipersun vasaroinnin kohteeksi. Muiden ollessa ihan hiljaa jotka julisti lähes sotatilan muiden puolueiden jäsenten joutuessa väkivaltaa kokemaan. Esim tönäisyyn jos edes siihenkään viittauksella Soinin keissiin jota ei ede hipaistu. "Tekijän" joutuessa juridisiin vastuisiin siitäkin huolimatta yhteenoton estäneen tahon saadessa mitalin rintaansa. Poikkeus joukossa Benin kokema väkivalta joka sivuutettiin nopeasti selvitessä kuinka asialla oli äärivassari.
Pitäisikö nyt jonkun pahoitella, kun persut erotti Katajan?
Eikö Aitta ole ukkomies? Ja pappi?
Pekallahan on ennestään kahdeksan lasta. Yhdeksäs tulossa?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/72fddcf2-bdb1-4723-9234-4394d9b44c04
Ei taida simulaaaittakumpu vetää Kalevaa käräjille
?
Mikä ihmeen ketku tuo Aittalumpu oikein on!
Häpeäisi! Miten pappi voi unohtaa kuudennen käskyn?
Helposti kuudes käsky unohtuu.
Peppulipuolueessa (Perussuomalaisten uusi nimi) kaikki sallittu.
Äläs nyt. Mieshän vaihtoi kepun persuihin konservatiivisten arvojen tähden ..
Persuille ihmisarvokin on tunnetusti vain välinearvo eli "instrumentaalinen", kuten Halla asian muotoilee. Kristillisistä arvoista ei laitaoikeistossa kannata edes mainita.
Tarkoitit varmaan kuinka loikkaukseen vttuuntuneilta hoitokokoustajilta unohtui 8:s käsky?
Ei riviäkään aiheesta muissa lehdissä kuin kalevassa. Tee siitä omat johtopäätöksesi.
Ka, lestapappi langennu loveen 🤪
Ei se vihityn monisynnyttäneen vaimokkeen pimpsa kelpaa ;D
Viddu mikä mulukku!
27.11.2024 09:14
Anonyymi kirjoitti:
Ka, lestapappi langennu loveen 🤪
Ei se vihityn monisynnyttäneen vaimokkeen pimpsa kelpaa ;D
Viddu mikä mulukku!
Lue lisää
Luotsiksi sinun kielenkäyttösi on edelleen yhtä ala-arvoista kuin aina ennenkin ap. En lähde edes toistamaan mitä törkyä sinä taas kirjoitat ja kuten todettua luotsi asialla.
Mikä nolointa viestisi joissa sinä vttua jne hoet, ne säilyy aina sensuuriltasi muiden viestien kadotessa sekunneissa joissa sinun törkykirjoittelua arvostellaan. Millä sinä todistat kuinka se vtun jne. hokija on s24 luotsi.
Ei voisi vähempää kiinnosta uusnatsien hässimiset. Keskenään niitten
on pakko. Ei muut huoli.
Minä ainakin olen saanut sellaisen käsityksen natseista, että juutalaiset ja Israelin kansa ovat heille kuin härälle punainen vaate. Siis päälle ja kimppuun vaan, tuhoa ja tapa ilman mitään kysymättä.
"Sydämen kyllyydestä suu puhuu". No siis eihän meillä Suomessa ole Israelin ystävä puolueita kuin Perussuomalaiset ja Kristillisdemokraatit. Ainoastaan heiltä riittää varauksetonta ystävyyttä Israelia kohtaan, sen taistelussa olemassa olemisensa puolesta ympärillä olevia goljat vihollisiaan vastaan. Keskustassa on luultavasti Israelin ystäviä jonkin verran. Saattaa löytyä kokoomuksestakin muutamia Israel ystäviä. Mene ja tiedä..
Israelin kansan ystävyys ja suhtautuaminen tämän kansan oikeuteen omaan maahansa on meille ulkopuolisille hyvä mittari, mikä mittaa meissä olevaa natsimielisyyttä. Kun kuuntelen ja seuraan mediaa, niin olen minä ja todella moni muukin historiaa vähänkään tunteva, tullut siihen tulokseen, että vihervasemmisto kokonaisuudessaan on erittäin natsimielistä, ja erittäin vihamielistä Juutalaista kansaa kohtaan. Siis kannattaa mitata oma natsimielisyys tällä Israel ystävyys mittarilla, se on halpa ja hyvä mittari ja mikä tärkeintä? Se antaa 100 %oikean tuloksen.
no onhan se kieltämättä erikoista, kuinka vihervassarit suunnittelee välikysymystä siitä, että PS ministeriö suosii kiintiöpakolaisissa kristittyjä muslimien sijaan...
Erikoista on se, että voidaan nähdä Niinistön paluu vihreiden johtoon? Seuraajien keskittyessä ilmastoasioiden ajamisen sijaan jahtaamaan natseja ja halailemaan mamuja. Mikä söi vihreiden kannatuksen ja sitä kautta mahdollisuuden ajaa ilmastoasioita. Idiotismia mihin mm vassarien uusi pj tulee syyllistymään?
Kristityt eivät äänestä vihervassareita jokaisen maahanmuttajan ollessa potentiaalinen vihervassarien äänestäjä. Edellisten käyttäessä mielellään sanaa arvo, kun kasvattavat omaa valtaansa politiikassa palauttaen Suomen saman tien koko maailman sosiaalitoimistoksi kunhan pääsevät takaisin hallitukseen. Missä onnistuessaan saavat siten myös ajettua haluamiaan ilmastohankkeita päästöveroineen jne jne jne.
Israelilaisille on luvallista tuhoaminen, tappaminen, naiset ja lapset etusijalla.
Ihan kuin sinun putinillakin.
Niinhän se rokkistarakin onnistui aikaansaamaan työmarkkinauudistukset Orpon toimesta keskaria ja rasistikorttia heilutellen. Liittojen suureksi iloksi jotka ao:n vaaleja oli taas rahoittamassa.
Olen kuullut että gaasan hamas=natsit, tappoi konserttia kuuntelemaan tulleita nuoria naisia ja lapsia viime lokakuussa yhteen kasaan 500 henkeä ja kaikkiaan he tappoivat 1400 avutonta ja aseetonta, joista osaa kidutettiin mitä julmimmalla tavalla, raiskattiin ja murhattiin juuri niin kuin natsit teki juutalaisille keskitysleireissä.
Hamas siis natsit veivät panttivangeiksi nuoria naisia ja lapsia, joista vieläkin on hamasin lue natsien kidutettavana yli sata nuorta.
Ihan kuin venäläiset ukrainassa ei mitään eroa ei pienintäkään.
Hamas natsijärjestö? Persujen uusi salaliittoteoriako?
Heh, nyt selvisi, miksi Aitta ei kertonut etukäteen loikkauksestaan keskustalle. Hävetti ilmeisesti sanoa, että sai Simulalta sellaiset kyydit, että ihan puoluetta pitää vaihtaa.
Ja kun kertoi, niin tiedotustilaisuudessa oli Simula.
Yksi syistä loikkaukselle? https://www.youtube.com/watch?v=b8dCkH3_viE Kirkon alkaessa julistamaan Jumalan sanan sijaan vassaripropagandaa.
Simula on Kurvisen roolissa omassa puolueessaan eli räksyttäjän kepu kohteena kuten Kurvisella persut.
Kepulehti Kalevan lokajutussa on kyse siitä, että viestittävät sillä kepukentälle mitä siitä seuraa jos loikkaa kepuista persuihin. Ettei muut kepulaiset seuraisi esimerkkiä. Ja siitä, että vievät lokakampanjalla Aittakummulta äänet tulevissa vaaleissa. Lestat kun ei aviorikkojaa äänestä edes salaa?
varoittava esimerkki kuinka loikkareille käy maine lokaan jne
Tämänkin palstan luettuaan voi vain todeta mikä siunaus yhteiskuntarauhalle ja pitemmän päälle mielenterveydelle olisi säännöllinen , päätä selventävä ulkoilu ...
Onko horostelou nyt siis persulassa pop, jota Hommaa ei saa arvostella?
Persut eivät tee mitään väärää, aina on vika edellisessä hallituksessa.
No kyllä edellinen hallitus todellakin kaatoi kupit nurin ja maidot maahan. Siitä ei liene kenellekään epäselvää. Sen sotkun selvittämiseen menee kyllä aikaa ja "tupakkia."
Persuhallituksen sotkuja joutuu selvittämään vielä monta sukupolvea. Jos ne hirmuteot ovat enää edes kenenkään korjattavissa, niin pahalta persujen Homma näyttää.
Jaa jaa, no miksi oppositiopuolueet jotka hallituksen leikkauksia mm vastustaa ovat ne kopoioineet omiin vaihtoehtobudjetteihinsa osaisitko yhden äänen ihme ap kertoa? Korottaen veroja jotta on millä elättää mamut joille avaavat tietenkin rajat heti valtaan päästessään. Millä nostavat persujen kannatuksen oppositiossa taa pilviin..
Persujen tie kulkee kohti auringonlaskua eikä se sieltä tule enää nousemaan edes hiivan avulla.
Sammui tuli samantien ilman ensimmäistäkään juttua aiheesta muissa lehdissä. Mikä kertoo sen, ettei väite suhteesta pidä paikkaansa koska muuten siitä olisi noussut kohu, josta kirjoittaisi KAIKKI persuja suuresti ihailevat valtamediat. Minkä sinä ap tiedät harvinaisen hyvin mutta mikä sinua ei estä heittelemästä bensaa liekkeihin avauksiisi somessa aiheesta.
Kyllä tästä vielä kerrotaan! Toimittajat kynät tehtävinä hakevat lähdemateriaalia! Aittakummun vaimoa etsitään kommentoimaan!
27.11.2024 13:06
Anonyymi kirjoitti:
Tämänkin palstan luettuaan voi vain todeta mikä siunaus yhteiskuntarauhalle ja pitemmän päälle mielenterveydelle olisi säännöllinen , päätä selventävä ulkoilu ...
Lue lisää
Niin, varsinkin sinulle ap joka sivupersooniesi kanssa vastaat tämän palstan viestiliikenteestä...
27.11.2024 13:06
yksi ja sama väittely omien sivupersoonien kanssa jokaisessa viestiketjussa poikkeuksetta 365 ja muiden viestit poistoon jotka herran yksinpuheluja häiritsee.🥱
Ilkka Repoa kenkuttaa, kun persujen huoraaminen on nyt otsikoissa.
Onko Pekka heitetty jo kotoa hankeen? Sopiiko avain enää rauhanyhdistyksen ulko-oven lukkoon?
Suomi on tuhottu jos persut ovat hallituksessa vaalikauden loppuun saakka. Suomi ei kestä Purraa niin pitkään.
27.11.2024 13:06
Anonyymi kirjoitti:
Tämänkin palstan luettuaan voi vain todeta mikä siunaus yhteiskuntarauhalle ja pitemmän päälle mielenterveydelle olisi säännöllinen , päätä selventävä ulkoilu ...
Lue lisää
Niin, varsinkin sinulle ap joka sivupersooniesi kanssa vastaat tämän palstan viestiliikenteestä...
27.11.2024 13:06
yksi ja sama väittely omien sivupersoonien kanssa jokaisessa viestiketjussa poikkeuksetta 365 ja muiden viestit poistoon jotka herran yksinpuheluja häiritsee.🥱