Heii! Halusin tulla varoittamaan jos joku on ikinä tilaamassa LukLabel.fi kaupasta niin kaikki sivun tuotteet on tilattu sheiniltä halvalla ja kauppa myy niitä kalliilla. Esimerkkinä pöytäliina LukLabel kaupasta maksaa 39.90€ (nyt alennuksessa 25€) maksaa sheinillä 14.75€ ja kynnet mitkä maksaa LukLabelissa 12.90€ maksaa sheinillä alle 1€:D Ja koska tuotteet on sheiniltä ne ei myöskään oo mitenkään hyvä laatusia. Toi kauppa on joku nevöhööd mutta aattelin silti kertoa:)
LukLabel.fi nettikauppa
28
3609
Vastaukset
- Anonyymi
Onko joku saanut tuotteensa tästä kaupasta? Tilasin 3 viikkoa sitten mutta eivät ole vielä edes matkalla. Alkaa olla huijauksen makua…
- Anonyymi
Olen tilannut n. 4v sitten kalenterin ym paperitarvikkeita ja kaikki tuli ok. Nyt kuitenkin halvat hinnat herätti epäilyksen ja käänteisellä kuvahaulla googlesta löytyi kyseisessä kaupassa myynnissä oleva rahi Temusta ja hame Sheiniltä. Ihan suomalainen yrittäjä somen perusteella, mutta tilaa näköjään kiinakaupoista…
- Anonyymi
Tilasin noin kaksi kuukautta sitten kyseisestä paikasta, pakettia ei kuulunut, viesteihini ei vastattu. Kunnes otin puheeksi kuluttajasuojan, paketti lähti ja tuli eilen, noin puolet tuotteista puuttui. en suosittele todellakaan!
- Anonyymi
Itse olen kanssa odottanut pakettia kuukauden. Ihmettelen näin pitkiä toimitusaikoja, kun ulkomailtakin tulee paketit 1-2 viikossa. S-posteihin ei saa vastauksia. Tulee tunne, ettei asiakaspalveluun panosteta vai eikö kiinnosta. Myöskään tekstiilien materiaaleja ei kerrota edes tiedustellessa eli ei mitään tietoa kutistuuko vaate ym. Todella leväperäinen yritys.
- Anonyymi
Paketti saapunut vihdoin 5 viikon odotuksen jälkeen, mutta kuinka ollakaan on toisella puolella kaupunkia. S-posteihini en koskaan saanut vastausta. En todellakaan suosittele kyseistä firmaa.
- Anonyymi
Tilasin kasan vaatteita ja kuki 5-10pv toimitus kysellessä sanotaan 3-4 viikkoa ja he ilmoittivat että olivat ens viikolla lähettämässä paketin mutta tällä kertaa he peruvat tilauksen ja laittavat rahat takaisin?! Itse en tilausta perunnu vaan kyselin oaketin perään mikä tilattu 11.7. Eivät enää vastaa kun vaadin alkuperäistä tilausta ja sanoin, että eivät voi perus tilaustani
- Anonyymi
Sama juttu täällä. Ensin viivytellään pakettia ja sitten perutaan myyjän toimesta kyselyiden jälkeen. Ja laskutuksesta tuli vielä minulle tieto että pyynnöstäsi peruttu. En todellakaan itse perunut eikä minulta edes kysytty tai mainittu että se perutaan. Viesteihin ei luonnollisestikaan vastattu. Erikoinen firma tosiaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama juttu täällä. Ensin viivytellään pakettia ja sitten perutaan myyjän toimesta kyselyiden jälkeen. Ja laskutuksesta tuli vielä minulle tieto että pyynnöstäsi peruttu. En todellakaan itse perunut eikä minulta edes kysytty tai mainittu että se perutaan. Viesteihin ei luonnollisestikaan vastattu. Erikoinen firma tosiaan
Jep. Kuluttaja-asiamieheen yhteys vaan. Sieltä sanottiin, että yrittäjällä ei ole noin oikeutta perua tilausta
- Anonyymi
Ei todellakaan voi suositella. Tilaus tehty heinäkuun alussa eikä ole vielä edes lähtenyt firmalta. Asiakaspalvelu olematonta eikä viesteihin vastata. Aikaa riittää kyllä järjestää pop up-myyntejä mutta ei näemmä kiinnosta maksavat tilausasiakkaat. Miksi edes pitää tällästä firmaa jos ei kunnon asiakaspalvelu oikeasti kiinnosta.
- Anonyymi
Aivan järkyttävä kokemus. 5viikkoa olen nyt odottanut tilausta, yhden kerran on ylimielisesti vastattu kyselyyni. Älkää ikinä tilatko mitään.
- Anonyymi
Tänään just katselin sivuja ja kuvia myöten vaikutti niin höhmäiseltä että oli pakko tarkistaa Sh3inin sivuilta. Kyllä! Jopa tuotekuvat samat monessa tuotteessa. Toimitusaikakin kuukauden eli keräävät ensin tilauksia ja sitten vasta laittavat itse tilauksen vetämään. Mittataulukot ihan muutamassa tuotteessa ja lähes kaikista puuttuu materiaalitiedot.
- Anonyymi
En voi todella suositella. Tilaus tehty elokuun alussa eikä tuotteet ole saapuneet vieläkään 11.11.2025. Kyselyihin ei vastata, somessa eivät avaa viestejä. Kiva että siellä on nyt 200 euroa kiinni eikä toivoakaan saada tuotteita.
- Anonyymi
Itsekkin eilen aloin kyselemään tuotteiden perään, mitkä tilannut lähes 2kk sitten, syyskuussa siis. Eivät ole vielä ainakaan vastannut.
Kerran aiemmin tilannut. silloin kesti myös pitkään, mutta paketti tuli lopulta. Nyt eivät ole olleet missään yhteydessä, koska paketti tulee. Tilausta tehdessä sanottiin paketin tulevan viimeistään lokakuussa. Ei näy eikä kuulu. - Anonyymi
Tee rikosilmoitus!
- Anonyymi
Tee ilmoitus kuluttaja-asiamiehelle.
- Anonyymi
Heippa! Haluan jakaa kanssa oman kokemukseni, tilasin myös tuolta. Tilauksen perään kyselin useita kertoja, syyksi kertoivat milloin tilausten ruuhkautumisen millon oli syy tavaroiden toimittajassa. Kun otin esiin yli kuukauden jälkeen kun olin tilauksen tehnyt että olen ollut kuluttajaneuvontaan yhteydessä ja tein reklamaation tilauksesta, peruutti luklabel tilaukseni ilman mitään ilmoitusta ja syytä. Suosittelen kaikkia vaan tekemään reklamaatiot yrityksestä kuluttajaneuvontaan jotta yritys ei jatkaisi tätä samaa enää...
Olen koittanut selvittää kuluttajaneuvonnan kautta miksi peruuttivat tilauksen niin vastaisivat valheellisesti että olen itse sen muka perunut.- Anonyymi
Olitko maksanut tuotteet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olitko maksanut tuotteet?
Olin maksanut, rahat kyllä palautuivat minulle parin päivän päästä.
- Anonyymi
Minä olen tilannut tuotteet 2.9.2025.Ei ole tulleet,tuotteet maksettu.Sähköposteihin tai puheluihin rei vastata ja lopulta numeroni estettiin.Aivan huijari firma!! Tein ilmoituksen kuluttaja-asiamiehelle.Jos ei selviä silläkään enkä saa rahojani takaisin,teen rikosilmoituksen.Tämähän on petos!!
- Anonyymi
Eilen tehty ilmoitus kuluttaja-asiamiehelle,tänään oli Luklabel palauttanut rahat.Laitoin Luklabeliin viestiä eilen että teen kuluttaja-asiamiehelle ilmoituksen ja jos ei asia hoidu sitä kautta,teen rikosilmoituksen.
- Anonyymi
Pettynyt asiakas täälläkin. Syyskuussa tehty tilaus eikä vieläkään oo edes matkalla. En käsitä miten tämä kauppa on vielä pystyssä?! Tällä viikolla tuli meiliä että on ruuhkaa ja postittivat niin pian kuin mahdollista.
Kuitenkin mainostavat jatkuvasti eli hommaavat jonoon lisää tilauksia joita eivät aio toimittaa ja lisää tyytymättömiä asiakkaita. Ei taida olla minkäänlaista liiketoimintaosaamista firmassa. Tosin jokin aika sitten etsivät tyyppiä joka pakkaisi tilauksia eli ehkä siellä on lopultakin joku joka tekee ihan töitäkin? - Anonyymi
Mitäköhän siellä on tapahtunut? Kun googletin tietoa kaupasta niin tuli vastaan vanha juttu jossa kertoivat omasta design-tiimistä yms. Melkoinen alamäki jos nyt myydään Temua?!
- Anonyymi00023
On kyllä erikoinen firma kaiken kaikkiaan. Tuotteet jää näemmä isolla osalla saamatta, viesteihin ei reagoida ja mikä parasta, nää blokkasi mut kaikissa sosiaalisissa medioissa joissa vähänkään annoin kritiikkiä heidän toiminnastaan.
Suorastaan noloa, kertoo paljon jos ei kritiikkiä kestä.
Hölmöä esittää jotain hienoa designyritystä kun asiakaspalvelu on näin luokatonta ja tuotteetkin on mitä on, jos siis koskaan niitä saat. Eikä kyllä luottamusta herättänyt ne ByPiaksen kommentitkaan näiden facessa joissa pyydettiin poistaa ByPiaksen myyntikuvat. Joskin nekin kommentit katosi aika pian luklabelin facesta, tiedä sit mitä niillekin kävi 🙄
- Anonyymi00024
Tein 200e tilauksen syyskuussa. Viesteihin ei vastata. Teen rikosilmoituksen.
- Anonyymi00025
Joo kannattaa, varsinkin jos olet jo maksanut. Itse en onneksi ehtinyt maksaa kun tilasin laskutuksella. Oli sekin huvittavaa lopulta. Tilausta ei kuulu ja lopulta klarnalta tulee ilmoitus että tilaus on minun pyynnöstä peruttu. Tässäkin asiassa piti toimia epärehellisesti. Tosin noinhan se on kai enemmän myyjälle eduksi että "asiakas peruu". Kaatuu vielä omaan mahdottomuutensa tää "äitiylomalla syntynyt unelma yrittäjyydestä"
- Anonyymi00026
Olen tilannut aiemmin useita kertoja ja silloin kaikki meni hyvin ja sain tuotteet nopeasti.
Tänä syksynä kaikki muuttui. Tein tilauksen elokuussa, jota en ole vieläkään saanut. Tosi kurjaa. Tänään tuli mailia, että yrittävät järjestellä tilannetta ja yrittävät hoitaa asiat kuntoon alkuvuoden aikana. - Anonyymi00027
Tästä pitäisi saada ihmisille laajemmin tietoa, ettei kukaan enää joutuisi mukaan tähän kusetukseen. Harmittaa todella paljon, etten googlannut kokemuksia ennen tilausta. Olen seurannut Luklabelia somessa alusta asti ja luullut sen olevan kunnollinen firma. No ei ole, vaan selkeä huijaus kyseessä. Haksahdin tähän ”muuttomyyntialeen” ja tein tilauksen kaksi kuukautta sitten, joka oli tietenkin pakko maksaa etukäteen, kun ei ollut laskuvaihtoehtoa saatavilla. Paketti on edelleen tulematta. Kaksi kertaa on tullut pahoitteluviesti, josta voi nyt rivien välistä lukea, että ei ole asiat kunnossa tällä puljulla. Ottivat rahat ja ei ole tarkoituskaan ollut toimittaa tilauksia, eli ovat sillä rahoittaneet toimintaansa, sehän on ilmaista lainarahaa asiakkailta. Olen ollut yhteydessä asiakaspalveluun, ei vastausta. No, tästä opin ja jatkossa tutkin uudet nettikaupat tarkemmin.
- Anonyymi00028
Tein syyskuussa ison tilauksen, enkä ole saanut tuotteita rnkä rahoja takaisin. Viesteihin ei vastata. Sinne meni melkein 200e. Aion riitauttaa asian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867