Nokian R5 SUV-kitkat 225/55 R18, valmistajan suositus keärenkaisiin 2,3 bar etu ja taka.
Mikä olisi sopiva paine talviajalle kitkoihin?
Kitkarenkaaseen sopiva paine?
17
229
Vastaukset
- Anonyymi
Oletetaan auton painavan 1600kg niin näin nollan tienoilla laittaisin ulkona olevaan ajamattomaiin kylmiin renkaisiin 2.6bar.
- Anonyymi
0,2bar yli autonvalmistajan suosituksen on sopiva. kannattaa varoa myös ylipainetta, tekee ajosta epämukavaa ja jysähtelevää, pito heikkenee, melu lisääntyy jne.
Itse laittaisin 2,5bar ja tarkistaisin muutaman kerran talven mittaan, erityisesti kun lämpötilat muuttuu. - Anonyymi
Nolla keleillä laittaisin 2,7-2,9 niin pakkasilla ei tulisi ajettu liian löysillä renkailla.
- Anonyymi
jokaista 10c 0,1bar putoaa paine eli -30c kelissä olisi silloin 2,4-2,6bar selvennyksenä. 2,9 bar on aika kova esim 1600kg autoon tuolla profiililla mutta kuitenkin ok paine maun mukaan jos kova rengas on mieleen nollan kelissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jokaista 10c 0,1bar putoaa paine eli -30c kelissä olisi silloin 2,4-2,6bar selvennyksenä. 2,9 bar on aika kova esim 1600kg autoon tuolla profiililla mutta kuitenkin ok paine maun mukaan jos kova rengas on mieleen nollan kelissä.
Ei ole kova paine tuolla profiililla, itse pidän 3baria.
- Anonyymi
Meillä on nuo R5:t 215 / 55 R18 ja paineet on 2,5 bar, auto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on nuo R5:t 215 / 55 R18 ja paineet on 2,5 bar, auto
...painaa 1700 kg.
- Anonyymi
Renkaan kyljestä löytyy valmistajan, siis renkaan valmistajan ilmoittama maksimipaine ja auton käsikirjasta taas se minimipaine eri käyttölämpötiloisssa että kuormituksessa. Kun se osuu näiden väliin, niin mikään ei voi mennä vikaan.
Tosin se renkaan kyljessä oleva paine ilmoitetaan esim. 350 kPa, niin siitä saa barit jakamalla 100:lla eli tässä tapauksessa noin 3,5 bar. Pieni ylipaine ei vaurioita rengasta. Hyötynä tulee pienentynyt polttoaineen kulutus ja rengas kuluu vähemmän. - Anonyymi
Pito paranee alemmilla paineilla, mutta sulalla asfaltilla seurauksena on kasvava kulutus, niin polttoaineen kuin renkaidenkin.
Jos haluaa aktiivisesti säätää renkaita, niin lumiselle kelille 2 bar ja asfaltille 3.- Anonyymi
Tuo oli hauska.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo oli hauska.
mutta faktaa kuitenkin. 2 bar ei ole vielä mikään huippupitoa tarjoava alipaine, mutta varmasti pitää paremmin lumella ja jäällä, kuin baari enemmän.
- Anonyymi
Ajan talvella mieluummin pikkusen löysällä kuin pinkeellä renkaalla. Mutta siis vain ihan pikkusen löysällä.
- Anonyymi
Jotkut naiset tykkäävät kuulemma hieman löysästä...
- Anonyymi
Tuosta voi aloittaa: https://www.youtube.com/watch?v=URU1HdV49S8
- Anonyymi
Joo 0,7bar 0c kelissä ja -25 on 0,45bar ja asfaltti reikään ajo niin hups. 2bar on jo selkeä alipaine alapaine. 2.5bar ja sillä pärjää talven. Offroad miehet taas ajaa aivan lötköillä renkaila juuri pidon tähden mutta niiden erikoisrenkaat ei millään tavalla liity normi arkiseen ajoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo 0,7bar 0c kelissä ja -25 on 0,45bar ja asfaltti reikään ajo niin hups. 2bar on jo selkeä alipaine alapaine. 2.5bar ja sillä pärjää talven. Offroad miehet taas ajaa aivan lötköillä renkaila juuri pidon tähden mutta niiden erikoisrenkaat ei millään tavalla liity normi arkiseen ajoon.
Juu itsekin luin tuon jutun. Tuli kanssa mieleen tilanne että jos ajaakin vaikkapa lumen peittämään tiekuoppaan niin alhaisilla paineilla voi särkeä renkaan lisäksi vanteen?
Itselle tullut nyt ajatuksena noihin otsikon rengaskoon renkaisiin (R5 kitkarenkaat Nokian) että kylmänä mitaten paineiksi 2,5 bar kun ohjekirjassa on 2,3 bar. Kaipa se on ok kompromissi pidon ja kulutuksen välillä.
- Anonyymi
Muistakaa, että ei täytetä ilmalla, vaan typellä.
Mieluimmin vielä täplikkäällä typellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831449Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021213Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2191204Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041009Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134936Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123798- 78791