Valitettavasti autoja firmoissa huollattavat/korjauttavat maksavat jopa 10-50 kertaa enemmän.

Anonyymi-ap

Ihmiset jotka ei itse pidä autoaan kunnossa, liikennekäytössä niin maksavat paljon rahaa muiden taskuun. Eli hyvät autot jää jopa liikennekäytöstä sellaisten ihmisten takia, heille tulee mieleen "arvo" ja mitä joutuvat maksamaan. Joutuvat elämään ihan eri maailmassa maksujen suhteen kuin ne jotka tekee nämä itse mitä tulee vastaan korjauksia, huoltoja.

Hyvittaa kirjoitukset palatteissa esim jossakin huutokauppojen alla, jarrut täristi jne
Viety korjaamolle "korjaus tulisi maksamaan saman kuin auton arvon" onhan se kun suurin osa siitä maksusta menee muuhun kuin auton korjaukseen/huoltoon tai todelliseen työhön.


Kannattaa tehdä itse ja aloittaa se, ensimmäisen itse tehdyn asian jälkeen auton vienti firmoille alkaa tuntua kaukaisemmalta.

3

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, miksi mennä parturiin kun hiukset voi leikata itsekin, tai käydä hammaslääkärissä kun hampaan pystyy paikkaamaan kotonakin jne jne.

      Ei vaan hirveästi kiinnosta tehdä sitä jarruremonttia tuolla ulkoilmassa vaikka rahaa säästäisikin. Taidoista ei ole kiinni, 25 vuotta sitten oli pakko tehdä kun ei ollut rahaa mutta tarve autolle oli. Tänä päivänä mieluummin maksan tuosta ja teen sen ajan itse jotain mielekkäämpää/tuottavampaa. Toki ymmärrän että jollekin tuo rassaaminenkin voi olla jopa mielekäs harrastus.

    • Minäkin osallistuin vielä n. 40 vuotta sitten autojen korjauksiin vieläpä
      huonoilla työkaluilla milloin missäkin TI-hallissa, joissa saattoi olla
      nosturi käytössä.
      Ongelmaksi alkoivat nousta itse työssä katkenneet ruosteiset pultit
      ja nekin, joita CRC-lläkään ei saanut auki. Lisäksi olisi pitänyt edes olla niitä
      uusia mukana.
      Monesti auto jäi "vaiheeseen" huoltsikan pihalle.
      N. 20 vuotta sitten vaihdoin vaimon kauppakassista - Punto - iskunvaimen-
      timet aivan itse ilman ulkopuolista apua, josta vieläkin olen ylpeä.
      Sen jälkeen olen maksanut niitä korjaamoveloituksia, mutta joskus käyn
      Virossa. Vähän isommat työt kannattaa teettää siellä.

    • Anonyymi

      Kannattaa olla varuillaan myös sen edullisemman huoltamon kanssa. Eräät tekevät huollot niin, että saavat kohta lisähuoltoa. Ne ongelma-asentajat ovat hyvin pitkälle firman pomon suojeluksessa joten tällaisen firman havaitseminen vaatii yleensä pidempiaikaisen asiakkkuuden. Tai että joku paikallinen narauttaa.

      Kokemuksia

      - Öljynvaihdossa toistuvasti reilusti yli sallitun määrän öljyä koneeseen ja toivotaan ettei asiakas tajua.

      - Jakohihnan vaihdon jälkeen jos on tehot muuttuneet, käy tarkistuttamassa muualla. Ajoissa.

      - Iskarin vaihdoissa katso että menee alle autoon sopivat, eikä niin että ulosjoustovara tipahtaa 1/3 alkuperäisestä ja et pääse edes hidastetöyssyn yli kahta kymppiä ilman että iskarit ottavat kiinni ääriasennossa.

      - Laturin vaihdossa yrittävät oikaista talolle edulliseen malliin joka sytyttää Stop-valon kojelautaan ja taas vaihdetaan.

      Eli jos paikkakunnalla tiedetään kertoa huoltamosta jossa kummasti täyden konerikon vakio-asiakkaita, ja jos jopa katsastusmies kysyy millä huoltamolla teetit uusintakatsastuksen vaatimat korjaukset, on syytä vaihtaa huoltamoa.

      Vaihtamalla parani.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1874
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe