Emme jää voivottelemaan

Jos valtiovalta jatkaa kirkon lapsijäsen ET-kieltoa, se on vakava yhdenvertaisuusongelma. Mutta uskontokuntaan kuulumattomat eivät voi jäädä voi ottelemaan, sillä voimme vahvistaa elämänkatsomustietoa uskontokuntaan kuulumattomien oppiaineena.
ET on vielä monin paikoin vajaakäytössä, kun ainetta syrjitään niin, että kaikki ET-opetukseen oikeutetut lapset eivät käytännössä pääse ET,opetukseen.
92821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 92

Vanhimmat

Unohda. Viekää lapsenne yksityiseen et kouluun. Yhteiskunta menee menoaan ja koirat haukkuu.
Seta kielto olisi nyt miljoona kertaa tärkeämpi.

Äänestä

Hieno homma että kristittyjen kotien lapsia suojellaan tältä ET-humpalta.

Uskontotunti voisi olla päivän viimeinen tunti.
Ateistien lapset lähetettäisiin silloin kotiin opiskelemaan
ET-humppaa.
Ei tarvittaisi mitään ET-opetusta.

ET-oppilaalle annettaisiin kotiin ET- kirja luettavaksi.
Siitä sitten syys- ja kevätlukukauden lopussa tehtäisiin joku muodollinen ja helppo ET-kysymys.
ET likvidoidaisiin ylioppilaskirjoituksista.

Tv.
Antivapari N. Константинов

Äänestä
  • "ET likvidoidaisiin ylioppilaskirjoituksista."

    Saattaa vielä käydä niinkin että Ylikoski ja Mäntysalo vanhainkodilla makaillessaan kuulevat vanhainkodin TV:sitä uutisen jossa kerrotaan että ET on poistettu kouluopetuksesta oppilaiden vähyyden vuoksi.

    Ylikoski on 100 vee.
    Mäntysalo vähän nuorempi

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    "ET likvidoidaisiin ylioppilaskirjoituksista."

    Saattaa vielä käydä niinkin että Ylikoski ja Mäntysalo vanhainkodilla makaillessaan kuulevat vanhainkodin TV:sitä uutisen jossa kerrotaan että ET on poistettu kouluopetuksesta oppilaiden vähyyden vuoksi.

    Ylikoski on 100 vee.
    Mäntysalo vähän nuorempi

    Ylikoski uhosi joskus siitä että ET:tä ei likvidoida.

    Mutta kyllä se Ylikoski vielä saattaa omin silmin nähdä ET:n tuhoutuvan.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ylikoski uhosi joskus siitä että ET:tä ei likvidoida.

    Mutta kyllä se Ylikoski vielä saattaa omin silmin nähdä ET:n tuhoutuvan.

    Antivaparin kostea uni muovitetulla patjalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ylikoski uhosi joskus siitä että ET:tä ei likvidoida.

    Mutta kyllä se Ylikoski vielä saattaa omin silmin nähdä ET:n tuhoutuvan.

    Eiköhän tuo Ylikosken pelko ET:n likvidoinnista ole ihan hänen omaa kuvitelmaa. Saattaa peilautua siitä että vapaa-ajattelijat tahtovat likvitoida uskonnon. Mutta toki kuviteltukin vihollinen nostaa joukkojen taistelutahtoa. Joukot ovat harvat. Ja "vihollisena" yksi antivapari.

    Äänestä

  • Mieluummin lakkautetaan ET kokonaan. Uskovaiset (uskontoon pakotetut?) voisivat tankata vaikka 10 tuntia viikossa uskontoaan, tosin ei verorahoilla. Minä voisin viidessä minuutissa opettaa lapsilleni ne olennaisimmat asiat:
    - on erilaisia jumaluskontoja mutta yhdestäkään jumalasta ei ole ensimmäistäkään todistetta, joten se niistä
    - on erilaisia muita uskontoja, joiden taruista ei myöskään ole minkäänlaisia todisteita
    - me emme sotke elämiämme saduilla ja tarinoilla vaan olemme uskonnottomia eli pohjaamme elämämme tieteelliseen näkökulmaan.

    Äänestä

Joo, parasta että koulutatte lapsenne yksityisessä ateistisessa opetuksessa.
Siellä voitte ottaa jopa ylimääräisiä ET-opetustunteja.

Tällöin ei tarvitse pelätä ja tehdä kanteluja siitä kun lapsenne sattui koulussa kuulemaan laulettavan joululaulua Jeesuksesta.

Äänestä

Ateisteille, vapaa-ajattelijoille ja kommunisteille pitäisi perustaa valtion varoin yksityinen peruskoulu (AVAK) erillään muiden peruskoulusta.

AVAK-petoskouluissa jo jumala-nimen mainitsemisesta paukahtaisi opettajalle 1500 €uron sakko.

Äänestä

Ei jäädä voivottelemaan, vaan toimitaan ETn vahvistamiseksi. Lasten erottaminen kirkosta vipu.

Äänestä

Kun vapaa-ajattelijain liitossa taannoin vastustettiin ET:n avaamista kirkkoon kuuluville, kyseessä ei ollut yhdenvertaisuusongelma?

Äänestä
  • Siinä vaiheessa ET:n asema oli heikompi kuin 2005 jälkeen, minkä vuoksi Vapaa-ajattelijain liitolle oli ensisijaista uskonnottomien uskonnottomuuden vapauden puolustaminen, oman aineen varjelu. Nyttemmin on ajateltu, että valinnan vapaus toisi hieman uusia oppilaita ja samalla se normalisoisi aineen statuksen, mikä vahvistaisi ET:tä. Nyt ET on ylä useimmille kielletty oppiaine, mikä on siis kummallista, kirkkoa suosivaa ja ET:tä syrjivää.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Siinä vaiheessa ET:n asema oli heikompi kuin 2005 jälkeen, minkä vuoksi Vapaa-ajattelijain liitolle oli ensisijaista uskonnottomien uskonnottomuuden vapauden puolustaminen, oman aineen varjelu. Nyttemmin on ajateltu, että valinnan vapaus toisi hieman uusia oppilaita ja samalla se normalisoisi aineen statuksen, mikä vahvistaisi ET:tä. Nyt ET on ylä useimmille kielletty oppiaine, mikä on siis kummallista, kirkkoa suosivaa ja ET:tä syrjivää.

    Minusta tuo perustelu on kummallista. Sama asia, ET:n rajaaminen alkuperäiseen tarkoitukseensa - uskontokuntiin kuulumattomille, on ensin hyväksyttävää, sitten yhdenvertaisuusongelma. Aikamoista kaksilla rattailla ajamista.

    Niin Protu kuin ET:kin opettajain toimesta on vuosien varrella pyrkinyt eroon vapaa-ajattelijain aiheuttamasta mainehaitasta, eli kertomaan että Protu - ET ei ole vapaa-ajattelijain toimintaa vaikka on alkuisin sieltä. Kuten vapaa-ajattelijatkin kertovat ettei yhdistys ole sidoksissa vasemmistopuolueisiin, vaikka on sieltä alkujaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Siinä vaiheessa ET:n asema oli heikompi kuin 2005 jälkeen, minkä vuoksi Vapaa-ajattelijain liitolle oli ensisijaista uskonnottomien uskonnottomuuden vapauden puolustaminen, oman aineen varjelu. Nyttemmin on ajateltu, että valinnan vapaus toisi hieman uusia oppilaita ja samalla se normalisoisi aineen statuksen, mikä vahvistaisi ET:tä. Nyt ET on ylä useimmille kielletty oppiaine, mikä on siis kummallista, kirkkoa suosivaa ja ET:tä syrjivää.

    Hyökkäys on paras puolustus, niinhän sitä sanotaan. Vapaa-ajattelijat itse ovat takinkääntäjiä, mutta alkavat syytellä muita toimijoita syrjimisestä, suosimisesta ja ties mistä. Varsinaisia vekkuleita.

    Äänestä

Mutta uskontokuntaan kuulumattomina emme jää voivottelemaan, sillä voimmehan vahvistaa elämänkatsomustietoa uskontokuntaan kuulumattomien oppiaineena.
ET on vielä monin paikoin maata vajaakäytössä, kun ainetta syrjitään niin, että kaikki ET-opetukseen oikeutetut lapset eivät käytännössä pääse ET-opetukseen.

Äänestä
  • Olisiko etäopetus ratkaisu tuohon?

    Äänestä

Vapareihin kuuluu reilu 1000 jäsentä ja uskontokuntiin kuulumattomia on lähes 2 miljoonaa, joten voidaan päätellä ettei uskonnottomat vapareita arvosta. Vaparit pröystäilevät uskonnottomien kustannuksella käyttäen hyväkseen kirkosta eronneita, ja leimaavat lähes 2 miljoonaa kansalaista akendansa, laitavasemmiston ja islamin tukijoiksi. Katsovat oikeudekseen puuttua mitä lapsille opetetaan ja missä lapset saavat käydä, mutta islamin opetusta kouluissa, koraanikouluja ja muslimityttöjen uskonnollista pukeutumista eivät kritisoi ja tuputa ET:n opetusta. Islam on autoritaarinen lakiuskonto sharialakeineen mihin ei kuulu ihmisoikeudet, tasa-arvo ja demokratia. Vaparit toimivat imaamien ohjeistuksen mukaan, kristinusko on vääräuskonto jota tulee vastustaa. Mikäli olisi pakko päättää kumpaan liityn vapareihin vaiko kirkkoon, niin ilmanmuuta kirkkoon.

Äänestä

Aloittajalle, miksi hurskastelet yhdenvertaisuusongelmalla, tuputtaen ET:n opetusta kristyttyjen lapsille mutta et muslimien lapsille? Toimitte erittäin avoimesti että Suomesta pitää tulla islamilainen kalifaatti, jolloin kouluissa ei ole yhdenvertaisuusongelmia kuten valtioissa joissa islam on valtauskonto. Uskonnottomana vastaan, ei kiitos vaparit.

Äänestä

Vapaa-ajattelijat ja ateistit yrittivät ajaa kristittyjen kotien lapsille ETtä oppiaineeksi kuin käärmettä pyssyyn laatimalla asiasta kansalaisaloitteen.

Mutta kun ET-aloite ei saanut edes läpimenoon tarvittavaa 50 000 allekirjoittajaa.
50 000 on noin 1 % Suomen väkiluvusta, mutta kun sekään määrä ei kannata ETtä.

ET kannattaa likvidoida Suomen kouluopetuksesta, jotta se ei jää sinne roikkumaan enää sen jälkeen kun vapariyhdistyksiä ei ole.

Joensuun vaparit jo lopettivat yhdistyksensä, joten alkaa olla aika koko Suomen vaparien panna puotinsa kiinni.

ETtä ei jää kukaan kaipaamaan.

Äänestä

ET-oppilaat voidaan vapauttaa tästä ET-turhakkeen "opiskelusta"
Uskontotuntien aikana jumalattomien lapsille jotain itseopiskelua ja urheilua,
tiedettä ja taitetta tai vaikka haitarinsoittoa.

Äänestä

Lakisääteisillä huoltajalla on päätösvalta alaikäisten lastensa asioista, ei suinkaan vapareilla tai muilla ulkopuolisilla. Mikäli huoltajat laiminlyövät lapsen huollon ja elatuksen sosiaaliviranomainen valvoo lapsen etua, lastensuojelulaissa määrätään.
Kun jokin ryhmä ryhtyy kontroloimaan tai alistamaan akendansa alistukseen, täysin ulkopuolisia syntyy vastarektio, mikä lopulta koituu alistajien tappioksi. Suomalaiset ovat pääsäntöisesti hiljaisia ja varovat puuttumista toisten yksityisyyteen, siksi vieroksuvat joutumista tuntemattomien ulkopuolisten ohjaukseen.

Äänestä

Aloittajan pitäisi vastata miksi yhdenvertaisuusongelma ei koske muslimien lapsia, vaan ainoataan uskonnottomien ja kristittyjen? Lapseni valitsi uskonnonopetuksen ja käy kirkossa muiden mukana, huolimatta uskonnottomuudesta. Elämme sovussa kirkkoon kuuluvien sukulaisten ja tuttavien kanssa aivan yhdenvertaisina, ja käymme kirkkokonserteissa. Aiotko ryhtyä joihinkin toimenpiteisiin lapseni opetuksen suhteen, kanteletko yhdenvertaisuusvaltuutellu, teetkö lastensuojeluilmoituksen ko.opetuksesta. tai poliisille rikosilmoituksen, vai jäätkö voivottelemaan?

Äänestä

Vapareiden kannattaisi voivotella kannatuksestaan kun tolkun uskonnottomat kaikkoavat yhdistyksistä. Yhdenvertaisuusongelmaa eivät kykene ratkaisemaan edes keskuudessaan, mutta ärhäkästi tuputtavat akendaansa täysin ulkopuolisille.
Uskonnotomat ei ryhdy pyllistelemään rukoilumatoilla, eikä laita lapsiaan koraanikouluun mikä on tavoitteenne koulujen yhdenvertaisuudesta.

Äänestä

Joo, pankaahan puoti kiinni, niin poistuu samalla nopeammin tämä ET-pössyttely kouluista.

Äänestä

Aloittajalta pyydettiin vastausta miksi ET-kielto ei ole vakava yhdenvertaisuusongelma muslimien lapsille? Vaihtoehto lienee jäädä voivotteemaan.

Äänestä

Lapsen pääsy oikeuksiinsa eli ET-opetukseen turvattava.

Äänestä
  • Elokuussa eeteehen.

    Äänestä

Kyllä, voimme keskittyä olennaiseen.

Äänestä

Ei ruikuteta vaan edistetään ja jaetaan tietoa. ET-opetukseen oikeutettujen lasten pääsy ET-opetukseen myös käytännössä on suositeltavaa. Koulun tulee edistää lapsen pääsyä oikeuksiinsa eikä haitata sitä.

Äänestä

Elokuussa eeteehen!!

Äänestä
  • Näin tapahtuu.

    Äänestä

Kyllä ET.

Äänestä

Kyllä on voe voe.

Äänestä

Se ei ole voe voe.

Äänestä

Elokuussa eeteehen.

Äänestä

Rohkaisua askeleeseen.

Äänestä

Toki OPHn katsomusaineryhmän jääminen vain lukion et:n avaamiseen on pettymys. Mutta sitten vaan erottamisiin.

Äänestä

Näin se on nähtävä. Ja toimittava.

Äänestä

Edelleen: elokuussa eeteehen.

Äänestä

Lapselle pääsy ET-opetukseen.

Äänestä

Lapsen erottaminen kirkosta ja siirto ET-opetukseen on sekä protesti että yksityinen ratkaisu.

Äänestä

Vaihto! Elokuussa eeteehen.

Äänestä

Kaksi hedelmää yhdellä kädenojennuksella elämänkatsomustietoon.

Äänestä

Nyt heinäkuussa ilmoitus koululle, että UE vaihtuu ET-opetukseen.

Äänestä

Voiko nyt syyslomalla vaihtaa uussasta eeteehen?

Äänestä
  • Kyllä voi. Ei ole pedagogista eikä didaktista estettä liittyä elämänkatsomustiedon ryhmään lokakuussa.

    Äänestä

Kyllä voi vaihtaa syyslomalla.

Äänestä

Rohkeasti nyt.

Äänestä

Nyt huolehditaan, että ET-opetukseen oikeutettu lapset pääsevät heti ekaluokalla Et-opetukseen. Kouluun ilmoittaminen 2026 tehdään jo tammikuussa.

Äänestä

Tämä kevät on aika pelata ja toteuttaa siirtymistä uskonnosta eeteehen elokuussa.

Äänestä

Harkitse tarkkaan ennenkuin lähetät lapsesi ET-opetukseen.
Varmista, ettei ET-ssä ole mitään sinulle myöhemmin yllätyksenä tulevia hämäräjuttuja, kuten esim.:
- woke kulttuuria- PRIDE-sateenkaari -öyhötystä
===============

____________________________________

Elämänkatsomustiedon oppikirja opettaa:
.........että mieskin voi synnyttää

– Otava: "Korjaamme asian seuraavaan painokseen
Helsingin Uutiset
Crista Lassfolk-Feodoroff23.9.2019 14:11 | Päivitetty 28.4.2020 10:41

Sosiaalisessa mediassa leviää kuva kustannusyhtiö Otavan elämänkatsomustiedon oppikirjasta 7.–9. luokkalaisille. Paheksuntaa on herättänyt oppikirjan osio, jossa avataan sukupuolten moninaisuutta nykykäsityksen mukaan. Tekstissä oppilaita evästetään kertomalla, että joissain maissa esimerkiksi Facebook antaa vaihtoehdoksi 71 erilaista vaihtoehtoa sukupuolelle. Somekohun synnytti erityisesti kirjan kuvituksena oleva pariskunta, jonka miespuoliselta näyttävä puoliso on raskaana.
– Nykyään mieskin voi synnyttää, kuuluu kuvateksti lyhykäisyydessään.
Kuvan raskaana oleva mies on yhdysvaltalainen transmies Thomas Beatie, jonka sukupuoli on korjattu naisesta mieheksi.
Sukupuolenkorjauksessa hän säilytti sekä kohdun että munasarjat, minkävuoksi hän on voinut juridisena miehenä eläessään synnyttää yhteensä kolme lasta.
Kun Thomas Beatie synnytti ensimmäisen lapsensa, tyttövauvan 3.8.2008, hänen uutisoitiin ympäri maailman olevan historian ensimmäinen lapsen synnyttänyt mies. Ennen sukupuolenkorjaustaan Thomas Beatie valittiin Miss Havaijiksi Tracy Lagondino -nimisenä naisena.

Otavan oppikirjassa Thomas Beatien kuvan ohessa oppilaita kehotetaan koulutehtävänä miettimään, mitä tarkoittaa biologinen, psyykinen ja sosiaalinen sukupuoli.

Otavan kustannusjohtaja Teuvo Sankila kertoo oppikirjan kohua herättäneen osion käsittelevän kattavasti sukupuolia ja sukupuolivähemmistöjä.
Sankilan mukaan oppikirjassa pyritään osoittamaan se tosiasia, että nykyään ihmisen sukupuoli ei välttämättä määrity syntymässä loppuelämäksi, vaan se voi olla henkilökohtainen valinta ja muokattavissa. Kuvatekstin osalta kustannusjohtaja Sankila sanoo kritiikin olevan ymmärrettävää ja myös aiheellista. Kustantamo onkin päättänyt jatkossa tarkentaa kuvatekstin väitettä.
– Jos kuvatekstin väitteen "Nykyään mieskin voi synnyttää" irrottaa kokonaisuudesta, se on todella raflaava, Sankila myöntää.
– Asia ei ole niin yksioikoinen, että kuvatekstille löytyisi riittävää perustetta.
Tulemme korjaamaan sen kirjan seuraaviin painoksiin.

Seksuaalivähemmistöjen etujärjestö Seta määrittelee sateenkaarisanastossaan miehen niin, että mies on toinen juridisista sukupuolista Suomessa ja yleinen sukupuoli-identiteetti.
Sukupuoli puolestaan on Setan mukaan juridisen määreen lisäksi erilaisista geneettisistä, kehityksellisistä, hormonaalisista, fysiologisista, psykologisista, sosiaalisista ja kulttuurisista ominaisuuksista koostuva jatkumo.

Edit: Sukupuolenvaihdos muutettu sukupuolenkorjaukseksi 23.9. klo 20.50.-----

Äänestä

Nyt keväällä voiblspsen irrottaa kirkosta. Elokuussa eeteehen.

Äänestä

Kevät on uuden heräämisen aika.

Äänestä

Levitetään sanaa, että kouluikäisen voi erottaa kirkosta ja vaihtaa uskonnosta elämänkatsomustietoon. Protesti holhoukselle. Lahja lapselle.

Äänestä

Kevät on etsikkoaikaa. Ostettiin kotiin jo kevätesikoita.

Äänestä

Miten viestitään?

Äänestä

Opiskelen elämänkatsomustietoa. Ainutlaatuinen tilaisuus vaihtaa uskonnosta eeteehen.

Äänestä

Just näin. Plan b. Lapselle a-luokan muutos.

Äänestä

No siis ei todellakaan jäädä.

Äänestä

No jatkaahan se 2026 ja 2027.

Äänestä

Ei siis ei todellakaan.

Äänestä

Henkilökohtainen protesti paremman puolesta ensin - ja sen lisäksi vaatimus lakimuutoksesta.

Äänestä

Yhä useampi valitsee lapselleen parhaan katsomusaineen.

Äänestä

Hyvä lahja lapselle. Toimii myös vastalauseena holhoukselle.

Äänestä

Montako sekuntia romahdusviestiin?

Äänestä

Voi voi ottelemaan? Ei. Aloite omiin käsiin. ET kyllä.

Äänestä

Yksilöllisesti sen mitä voi.

Äänestä

Naapurin laokaiset myös.

Äänestä

Just nyt on huippuhyvä aika erottaa lapset kirkosta ja ilmoittaa koululle heidän siirtyvät ET-opetukseen.

Äänestä

Normaali-ihmisten kannalta on ihan sama opetetaanko uskontoa vai et-oppia
paitsi että et-oppi on epämääräisempi
ja
on vaara että se sidotaan muslimi-kremlismiortoksismin palvontaan
joka on todella vaara Suomen turvallisuudelle muuten maassa

Pakkoruotsi on taas neutraalisuudestaan huolimatta TODELLA taloudellinen haitta
Suomelle suoraviivaisesti
kun kura hurantso arbete hardu jort -kieltä sönkkääville suomalaisille ei tarjota
mitään palveluja kuin

kolumbialaiselle akateemisille jotka puhuvat sujuvasti espanjaa ja amerkikkaa
kuten miljardit kotikielenään

täyspellejärjestelmä sodanjälkeiseltä kekkos-viisvuotissopimuskaudelta

Äänestä

Perhepolitiikkaa.

Äänestä

Kolmas ystävä on

Äänestä

Juu ei

Äänestä

Juu ei. Nyt tekoo

Äänestä

Kyllä kyllä: emme jää.

Äänestä

Rohkaistaan muillekin.

Äänestä

Nyt sinne eeteehen, murut.

Äänestä

Voe voe, kun...

Äänestä

Juu ei, toimitaan.

Äänestä

Kyllä häät romahtaa..

Äänestä

Ja vinkki vanhemmille: erottakaa Lapset kirkosta.

Äänestä

Juu, mutta muutos vaaditaan eduskunnalta ja hallitukselta.

Äänestä

Jatketaan harjoituksia.

Äänestä

Nyt on aika kysyä myös henkilökohtaisesti.

Äänestä
  • Uskonto on mielestäni aina henkilökohtainen asia. Henkilö henkilöltä, aikuisena. Lapsethan ovat vanhempien holhouksessa ja siten ovat itseltä kysymättä jonkin lahkon jäseniä tai eivät edusta mitään uskontokuntaa. Kun kasvavat isoksi, toivon, että valinnanvapaus säilyy.

    Äänestä

Eikä vatuloimaan?

Äänestä

Nyt jos koskaan: vaihto uskonnosta elämänkatsomustietoon

Äänestä

Voe voe voe. Kukas se siellä?

Äänestä

Kyllä eetee.

Äänestä

Oppilas oppilaalta. Keskellä kesääkin.

Äänestä

Jos uskonvapaus lopetetaan ja kaikkien on rangaistuksen osalta opeteltava jotain uskontolahkoa, se on sen ajan kysymys. Kun tasavallastamme on tullut teokratia. Onhan noita. Maailmassa.

Nyt mennään näillä spekseillä.

Äänestä

Ensi vuonna peruskoulun 1. luokalle menevät ilmoitetaan kouluun jo tammikuussa. Kannattaa varmistaa jo syksyllä lapsen ET-kelpoisuus erottamalla taannoin vauvakastetun nyt kirkon jäsenyydestä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos valtiovalta jatkaa kirkon lapsijäsen ET-kieltoa, se on vakava yhdenvertaisuusongelma. Mutta uskontokuntaan kuulumattomat eivät voi jäädä voi ottelemaan, sillä voimme vahvistaa elämänkatsomustietoa uskontokuntaan kuulumattomien oppiaineena.
ET on vielä monin paikoin vajaakäytössä, kun ainetta syrjitään niin, että kaikki ET-opetukseen oikeutetut lapset eivät käytännössä pääse ET,opetukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu