Kiljusen voi anoa venäjän passia ja lähteä ihanne maahansa .
On kyllä oikea vasemisto fasisti,Hitler 2 .
On kyllä oikea vasemisto fasisti,Hitler 2 .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 269
Vanhimmat
Juttu aiheesta:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8b06c151-16b1-40f0-a35f-f0863fbd6bcb
Suomen venäjämielisin puolue on persut.
SDP👎🏼
Ei Kiljunen eroa, koska samoilla perusteilla joutuisi koko vasemmistoliitto ja 4/5 osaa sdp:stä sekä osa vihreistä ja muutama kepuli eroamaan!
Eroaapas, joten pysyppäs persu ajan tasalla. Persut voisivatkin ottaa mallia ja tehdä persässä, ovat sössineet jo enemmän kuin liikaa, eli aihetta eroamiselle on yli äyräiden.
Svetlana palauttaa VARASTAMAnsA rahat ? Entä Kiljunen . Ne leikatut miljoonat on siirretty venäläisille vaikka pakotteet .
sdp paljasti totuuden nyt on naamiot sd..eeltä riisuttu sdp.
Kimmo Kiljunen paljasti naamionsa tulemalla ulos kaapista, kertomalla, että hän pitää "ihmisoikeusloukkauksena" Suomen tekemiä itärajan rajanylityspaikkojen sulkemisia, venäläisten kiinteistökauppojen rajoittamista jne., kun samaan aikaan Venäjän valtio suorittaa Ukrainassa kansanmurhaa.
Ihan paska ukko se Kimmo Kiljunen.
Venäjän kätyreitä ovat nämä sosialistidemarit
Venäjän pers.en nuolijoita Demarit kyllä näin on . Älkää vaan äänestäkö jos ette halua olla sen jälkeen osa entistä neuvostoliittoa . Sitä demut ihannoi.
En ole koskaan äänestänyt. Enkä äänestä. Nämä pesänlikaajat tuhosivat soten kepun kanssa ja syyttävät nyt nykyhallitusta sen seurauksista. Moista röyhkeyttä ja valehtelua ei ole koskaan ennen nähty mitä demarit tekevät. Ja kyllä tuo sosialisti käy noille ihan kutsumanimestä.
Ehdoton kielto teboil tuotteiden ostajalle!
Turha narista suomalaisesta yrittäjästä.
https://www.is.fi/autot/art-2000010868184.html
Kun tankkaat teboililla rahoitat suoraan venäläistä murhaamassa ukrainalaisia. Jos jatkat tankkaamista olet osasyyllinen murhiin. Tämä on täysin todellista kirjoitusta.
https://www.is.fi/autot/art-2000010868184.html
Sinäkö sen olet sanomaan kuka ketäkin äänestää???💩💩
Katos,levy on jäänyt jumiin....
KASAKAN NAURU HYYTYI KUN JOUTUU PALAUTTAMAAN VARASTETUT RAHAT.
Svetlana maanpetokset.
Norja myy öljyä myös Afrikan maat ja jokunen arabimaa. USAssa on omaa öljyä. Ruotsin tupakka on puolet halvempaa.
Kielettävä kaikki kaupankäynti mikä hyödyttää rupikulli ryssiä.Niiten kätyrit potkaistava. Itärajan taakse.
Sosialistidemarit hyväksyvät sosialietuuksiin tehdyt leikkaukset. Niin siinä vaihtoehtobudjetissa käytännössä on. Leikkauksia ei peruta.
SDP:n edustaman sosialismin periaatteet vievät kuitenkin uskottavuuden tämän päivän politiikalta. "Rahaa on" ja "pääoman kirous" ovat sosialismin kivireki. Se näkyy myös soteuudistuksen lain allekirjoittaneen Krista Kiurun periaatteissa, joita sotealueilla on jouduttu noudattamaan. Talous on retuperällä, koska siitä ei välitetä. Yksityiseltä sektorilta ostamisen kieltäminen heikentää palveluja. Se palvelee sosialismia, mutta ei ihmistä. Hyvinvointialueiden kustannukset ovat laukanneet ja palvelut heikenneet. Se on sosialistinen malli. Susi. Kuin vennääksi tehty.
SDP:n kaveri SAK on heittänyt kapuloita rattaisiin silloin, kun SDP ei ole ollut hallituksessa. Viime kevään poliittiset lakot, satamien sulkeminen neljäksi viikoksi oli rikos valtiota kohtaan. Ei siitä voi muuta sanoa. Se oli sitä sosialismia, jota SDP edustaa. Siinä ei ihminen merkitse mitään. Ideologia palvelee aatetta ja sen hierarkiaa.
SDP:n kannatus laskee, kun ihmisten silmät avautuvat. Silmät avautuvat kuin kissanpennuilla ja silloin... tulee "Mikael Jungnerit", entinen SDP:n puoluesihteeri siirtyi Kokoomukseen. Saman teki aikanaan talousviisas Vartiainen. Joku raja sentään hölmöilyllä. Populismi ei kanna. Pitää olla realismia.
Persut ovat työväenpuolue ilman sosialismia. On ilo kuunnella, kun persuministerit latelevat totuuksia selkä suorana. Siinä demarit ja kepulaiset kakistelevat ihan tosissaan, kun yrittävät puolustella. Vihreistä ja vasemmistoliittolaisista ei marginaalissa ole väliä. Ne elävät ihan omissa kuplissaan. Kristilliset ovat demokraatteja, jotka oikeasti välittävät ihmisistä.
Parasta olisi, että kuntavaaleissakin olisi vain yksi lista ehdokkaista, joista eniten ääniä saaneet valitaan. Politiikka ja asioiden hoitaminen ovat kaksi eri asiaa.
Kilusella on oma hieho ojassa, kun on venäläinen eukko! Silloin maan asiat jää kakkoseksi, jos itäraja pitäisi avata, että eukko pääsee käymään venäjällä.
Jospa se on niin, että reidet aukeavat vasta, kun itäraja on auki???
Te yksikään jotka noin kommentoitte ette ole täysjärkisiä..
Muistellaan Leningraadin aikoja,sillon sai sukkahousuilla ja purukumilla raajat auki Svetlanoilta.
Hyvin sanottu!
Mitens 1918??? Sosialistipunikit yrittivät silloin Leninin avulla vallata Suomen. Entäs Halosen miinankieltosopimus jolla estetään Suomen puolustus??? Entäs sosialistidemareiden rajalain vastustus??? Esitänkö lisää esimerkkejä sosialistidemarien venäjämielisyydestä vai joko riittää?
Kattos,saitko. Tyydytyksen???
Hah.hah..vai miinoilla sitä Suomea nyt puolustetaan?? Missä NATO??
Rajalaella ei ole mitään tekemistä SDP Venäjämielisyydeen.Ihmisoikeus se varmaankin Persuilla on tiedämätön asia.
Siinä persun mielenmaisemaa taas kerrakseen, ihmisen arvostaminen loistaa täysin poissaolollaan.
Tuollainen on mitä alaarvoisin ihminen.Miten kehtaakin haukkua tuollalailla toisen vaimoa???
Pillutaivas maksaa. Rahaa. Tietoja. Viruhotelli.
Rekkamiehet kertoo .
Kiljunen jakeli tietoja Venäjälle.
Inkeriläiset on venäjän armeijassa töissä. Pietarissa.
Venäläisten varastamaan rahaa tavaraa.
Kiljusen ex on töissä valkovenäjän Liettuan konsulaatissa diplomaatti. Svetlana tietojen lypsäjä.
Viisumitoimistot väärentää passit myös. Ja henkilötiedot. Täysi palvelu venäläisille.
jauhoo bilettaa boomerit alas sote ,,perse selfiitää NYT NAAMIOT RIISUTTU SDP..
wwww
Kiljusen ikä huomioiden, venäläinen eukko lienee loppuun ajettu. Ei sen takia kannata itsestään enempää pöllöä tehdä.
Kiljunen on kuin hälönen ja työmiöjä,neukkulaa kannattavat,halone yritti estää Viron natoon liittymisen niinkuin Merkel esti Ukrainan liittymisen v.2008
Parasta ennen aika meni jo!
Teillä yhdelläkään ei ole noin kaunista naista,mikä Kiljusella on.Ette kyllä saisikaan.
No niin . YouTube Ismo No niin
Rajalaki-äänestyksessäkin Kiljunen hyppäsi viime metreillä pois vastustajien joukosta huomatessaan että ei onnistunut rajalain kaataminen. Pelasti siis oman nahkansa.
Mitä hyötyä siitä rajalaesta on???
Tyhjää teettävit senkin.
Tuo on Kremlin mielipide.
Ei ole kun Suomalaisen mielipide, koska Kokoomus ja Perussuomalaiset ovat suu vaahdossa huutaneet NATO on turvamme...Aitaa rakennettavat.. Alkaa olla tosi hölmöläisiä.
Kimmo on pyytänyt anteeksi isänmaanpetturuuttaan ja se pitää riittää!
Sattuuhan sitä!
Kiljunen johtaa Suomen ja Venäjän asioita housut kintussa alapään kautta.
Buaaaaahhh….demarit näyttivät karvansa!!
Mikään ei ole muuttunut vuodesta 1918.
Maanpetoslaki on - tutkinta!
Mitenkä hän on maanpetoksen tehnyt??
Kyllä on niin sairasta porukkaa nämä kommentoijat että....
Demarit ovat tyhmiä,se näkyy aina siinä että ne rinnastavat Usan demokraatit demareihin,vaikka niillä ei ole mitään yhteistä.Usassa esim.terv.hoito on aina yksityisellä samoin öljy-yhtiöt jne,minun lähisuku on asunut Usassa ja Kanadassa vsta.1962
Onhan isopääkilulainen sosialisti niinkun muutkin suomen hölmöt.
Ennen petturit vietiin saunan taakse!
Olen samaa mieltä, menköön sinne suureen sosialistiseen isänmaahansa!
Mikä on isänmaa ja itsenäisyys?
Venäjällä häärii oikeistonationalistinen porukka. Eikö sinne perähuoneeseen ole uutiset ja tiedot masilman tilanteesta kulkeutuneet?
Kiljunen antoi svetlanalle tietoja. Eduskunnasta.
Kiljusen venäläinen akka määrää Suomen rajapolitiikan,nyt vaan ukko
syrjään. Toihan ei edustaa Suomen, vaan venäjän linjaa.
Jos Sdp ei nyt erota K....pää kiljusta niin voi Lidman itte erota!
Joopa joo.Nyt vuorostaan teillä öhöttäjillä on Kiljunen tuomittavana.
Paljonko Kiljunen ehti jakaa rahaa venäläisille seuroille.
totta ja tyytikin huulet törröllään imee
Kiljunen ei todellakaan enää voi uskottavasti toimia Ulkoasiainvaliokunnassa, ja kaikkein vähiten sen puheenjohtajana. Mieshän on täysin idän mailla henkisesti. On todistanut sen lausunnoillaan jo useaan kertaan.
Kiljunen tulee lisätä Tiitisen listalle.
Ei ole enää ddr:ää listoja kirjoittelemassa.
Mitäs tietoja entinen vaimo on saanut haltuunsa . Entä tämä nykyinen ja venäläinen seura.
Järkyttävää:
IL: ”Videolla Kiljunen sanoo, kuinka itärajan pitäminen suljettuna on ihmisoikeusloukkaus suomenvenäläisiä kohtaan.
– Tämä on ihmisoikeusloukkaus teitä kohtaan, ja vaimoani kohtaan, Kiljunen sanoi.
Hänellä on venäläinen vaimo. Kiljunen kutsui lakiesitystä venäläisten kiinteistökauppojen kieltämisestä on luonteeltaan ”rasistiseksi”.
– Miten voidaan tehdä etnispohjainen laki? Sehän on suoraan rasistinen luonteeltaan, Kiljunen sanoi tilaisuudessa.”
Kunnon sanktiot!
Kiljusen kannattaa tutustua Ahvenanmaan maanomistuslakiin eikö sekin ole rasistinen laki?
Ahvenanmaan kotiseutuoikeus
Ahvenanmaan kotiseutuoikeuden saa syntymässä henkilö, jonka jommallakummalla vanhemmalla on kotiseutuoikeus. Maakuntaan muuttanut henkilö voi hakea kotiseutuoikeutta, jos hän on asunut siellä viisi vuotta, on Suomen kansalainen ja osaa riittävästi ruotsin kieltä.
Kiljunen on ihan oikeassa.
Suomalaisilta vietiin omaa maata liitettiin Venäjään Svetlana Stalin aikana. Sen päälle juutalaiset varasti kullat ja korut kuin talot koukut kirkot meiltä . Juudas isiariot.
Se konsulaatti ei enää kuulu nyky aikaan Stalinin jäännös. Venäjä seuroille ei saa antaa rahaa ne on Suomelle tarkoitettua.
Koko SDPltä menee loppukin uskottavuus, jos Kiljunen saa jatkaa Ulkoasiainvaliokunnassa.
Kyllä
Mitenköhän on?
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Maanpetos
Synagogalla ja ortodokseilla vapareilla muslimeilla budhilla jehovilla kuin HELLAREILLA on vastuu kasvatuksesta käytöksestä kuin varastetuista ja synneistään.
Onhan kyseessä demari,siis puolue jossa kaksi varapuheenjohtajaa äänesti RAJALAKIA VASTAAN,ja moni muu demari,joten EI YLLÄTÄ Demareiden pitää erottaa koko ukko jos ei tänään,niin viimeistään huomenna Uskottavuus on demareilla menneen talven lumia, pelottava ajatuskin jos sdp olisi suurin puolue tässä turvallisuus tilanteessa..
Onneksi raja on kiinni niin nämä rikolliset eivät pääse tänne!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5b1eb035-65d0-4b10-918b-7bb94138e3b7
dilemma cccp
Mille vuosisadalle olet jämähtänyt?
INKERI VENÄJÄ SEURAT ON VENÄLÄISIÄ RAHANPESU JA LAITTOMUUS VÄÄRENNETTY YHDISTYKSIÄ. Myös helluntai lahkoissa on.
SDP👎🏼
Kunnon tutkinta!
Venäjä myönteisyys suorastaan paistaa demareista läpi. Kannatuksen menettämisen pelossa sdp sai kovan painostamisen jälkeen pari demaria lisää taakseen jotta rajalaki meni läpi. EI JATKOON.
Ei jatkoon sosialistit!
Ei kai tällainen asia millään anteeksipyynnöllä ole kuitattu. Lindeman, Tuppurainen ja kumppan it ovat vaatineet toisten eroa pienemmistäkin asioista. Eikö tällainen toiminta kansanedustajan tekemänä ole lähellä maanpetturuutta. Missä nyt ovat Koskenaho ja muut oikeusoppineet.
Jos rajalaki olisi sellaisena mennyt läpi mitä Marin esitti niin itärajaa ei olisi voinut sulkea.onneksi silloinen oppositio persut ja kokoomus saivat liitettyä siihen pykälän joka mahdollisti itärajan sulkemisen. RAJALAKI pykälä 16
Voiko työpaikalta lähteä noin vain ilman, että puheenjohtaja edes tietää?!! Aikamoista käytöstä!
Näin
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8b06c151-16b1-40f0-a35f-f0863fbd6bcb
Tyypillistä tälle pu.......
On tuo SDP:n johtokin kyllä aika kädetöntä. Varsinkin Tytti Tuppurainen.
Iltalehti:Tuppurainen ja SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman eivät olleet vielä ehtineet puhua Kiljusen kanssa asiasta.
– Kimmo Kiljunen on lähtenyt, Tuppurainen vastasi.
Tuppuraiselta kysyttiin, mihin Kiljunen on lähtenyt.
– Emme osaa sitä sanoa.
SDP pellepuolue😂
KIMMO PAKENI PERUNAKELLARIIN. LINDTMAN SANOI,ETTÄ TÄYTYY JUTELLA KIMMON KANSSA SIIS JUTELLA MISTÄ VIIKONLOPUN SÄÄSTÄ KAIKETI..
Onko punaisia perunoita tarpeeksi?
ULOS tuollainen ja ÄKKIÄ!!
Hyi hitokseen!
Tuollaisia eduskunnassa! ULOS SIELTÄ! Menolippu venäjälle! VAIN menolippu!
Demarit taitaa olla melkoinen Kiljusen herrasväki.😁
Sitä sanottiin kyyditykseksi,saa sitä mitä tilaa.
Eniten näyttävät tässä ketjussa persut kiljuvan eivätkä ole herrasväkeä nähneetkään.
Taivas varjele mistä näitä tulee.Pelottava ajatuksenakin jos sdp olisi pääministeri puolue. Kiljunen ei suinkaan ole ainoa,kun Mäkynen ja Nasima varapuheenjohtajat halusivat avata rajan putinin masinoimille joukoille,ja lisäksi oli muitakin.
Sdp:stä ei ikinä pääministeripuoluetta!
Suomi on vielä keskustaoikeistolainen maa.
Sanna oli kovis ja Putin tärisi sen ajan kun Sanna oli pm. Aina kerrottiin kuinka putinin jalka tai käsi vipatti joissain miitingeissä.
Aina parempi Sdp kuin Kokoomus ja Persut.
Iranista tulleet palautetaan yleisvaarallisina.
Sanna teki kuin käskettiin. Mutta totuus on että nämä YK johdolla tehtävät ryöstöretket saa loppua.
Osuuspankin logo. Venäjän kirjain.
Ei ole kuulunut kommentteja vasemmistolta tai vihreiltä. YLLATYS,YLLATYS...
Ei kuulu tovereilta puolustus puheita.
Ei mikään yllätys että persujen pulina lähti käyntiin.
Nämähän ihan hulluja..Ei kyllä kaduta että sanoin PS:lle adios...
Myyrä paljastui sosialistien rivissä .
Mahorkanhaju paljasti?
Kaalisopan katku. Haisee kuulema opposition aitiosta kauas
On olemassa viitteitä siitä, että kaalien sisältämät rikkiyhdisteet saattavat suojata elimistöä syövältä ja säteilyn aiheuttamilta vaurioilta tehostamalla DNA-vaurioiden korjausta[5].
Ne sisältävät runsaasti kivennäis- ja hivenaineita, kuten kalsiumia, kaliumia, mangaania, rautaa ja seleeniä sekä C-, E- ja K-vitamiineja, A-vitamiinin esiastetta beetakaroteenia
Koivukylässä palaa mahorkka salakuljetettu. Varastetut vaatteet myydään kirppis tai viedään Venäjälle.
Kaalipeltoon ajettu venäläisten ulkovessojen paskat ja potaskat mitä säteilee saasteita.
MIkäs on tässä tilanne kun YLE ainakaan ei tunnu isommin tästä uutisoivan? Puoluekirja ilmeisesti suojelee tälläkin kertaa?
Kerrottiin, että erosi valiokunnan puheenjohtajan tehtävästä. Vartin mittaisen kokouksen pitivät puoluejohfossa.
Hääräilee näköjään eläkeliitossakin.Pois kaikki luottamus toimet herra kiljuselta
KILJUNEN LEIKKASI ELÄKKEISTÄ VUOSIA SITTEN . NEKÖ SIIRRETTY VENÄJÄ SEURAAN.
Onko katoamisen syy venäläinen, putos ikkunasta.
Toivottavasti älyää itse erota ja jättää politiikan.
venäläinen kotirouva sanoo mitä Suomessa voi tehdä ja pönttö kiljunen
toistaa tätä.
Sehän ei sinulle kuulu,minkä maalainen kelläkin kotirouvana on.
Mutta kun se näkkyy minkä maalainen on!kuulla en kyllä haluaiskaan!njiet njiet!
Muistakaa tämä, kun on seuraavat vaalit - kyse on Suomen turvallisuudesta!
Taitaa Kokoomus tai Persu siellä manipuloida???
En enään ikinä äänestä Perussuomalaisia.
”enää”?
Murjasitpa vitsin!🤒
Ei ole vitsi,,Olen äänestänyt Persuja, mutta en enään ikinä.
Onhan demareissa ainakin puolet ja vasemmistossa KAIKKI venäjämielisiä. Rajaakaan ei saa MISSÄÄN TAPAUKSESSA KOKONAAN SULKEA linjasi Marinin hallitus,eiköhän se kerro missä mennään...
Suuttuivat, kun sanottiin sosialisteiksi! Vassareita ei saa sanoa kommunisteiksi. Itse ko. puolueet haukkuvat muita puolueita yhtenään vaikka millä nimillä!
Oho...Kuinkas se Perussuomalaisilla se haukkuminen onnistaa??Olen huomannut että helvetin hyvin haukkuvat.
Mitä se tähän kuuluu mitä Persut tekee, jos sdp töpeksii?
No kyllä!tuota ei helpolla pistä muut paremnaks?kiäh kiäh.
AP.. Sehän ei sinulle kuuluu mitenkään..
Vaarallista!
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000010865793.html
sitähän vassurit lii ja sofia ja sdp aina ollu eipä yllätys.
Turvallisuus edellä Suomen on mentävä SDP olisi suuri riski rajat avattaisiin,ja maahan päästettäisiin kaikki halukkaat sen jälkeen homma olisikin GAME OVER.
Todella vaarallinen puolue sdp ja vihreä/vasemmisto suomen kansalta.
Persut ovat pelottavimpia. On nähty jo. Pysdyjäkin paukutelleet kadulla.
Mennään nyt itkeen ortodoksikirkon hautausmaalle hietsuun . Tai synagogan hautausmaalle siihen . Yhyy hajaannuksessa täällä muiden maissa yhyy.
Venäjän juutalainen Nadja löysi luvatun maan ja muutti Moskovasta golanille.
kyllä tää sdp puolue on suomen turma puhumattakaan vihervas
Romanit myy varastettua kultaa varokaa. Luvatusta maasta tuodaan huumeita. Hollannista kun tuodaan piraattia .
Punaiset rajan taakse
Sinnehän ne pakeni 1919 mutta joutuivat Siperiaan! Eivät mitään ole oppineet!
jo ja tappoivat noita paljon, sinne hävisivät
Suurin osa nìistä tapettiin Stalinin vainoissa 1935-37. Sellainen on suuri ihannemaa ja isänmaa.
STALININ TYTÄR OLI SVETLANA. sen lapset asuu USAn Virginiassa.
Onko tuo hullu no puolue ei kyllä yllätä olisin vihreitten tai vasemmiston kommentoida positiivisesti vanhan äijän ulostuloa.
Asettaa Suomen vaaraan!
Mitä sanoo laki?
Kiljusen ex on diplomaatti vakooja Valko-Venäjä.
Kiljunen on tyypillinen demari. Puheet vaihtuvat kuulijakunnan mukaan, eli esim. vuoroin ollaan suomalaisia ja vuoroin Putin-trolleja. Totuus on kuulijan vastuulla.
Ei Kiljunen ole puolueessaan mikään poikkeus. Hän on ja on ollut pitkään puolueensa eliittiä ja edustaa juuri sitä, mitä koko johto. Ulospäin pitää nyt näytellä muuta ja siirtää toveri Kiljunen vähän näkymättömämmälle hillotolpalle demarieliitille kuuluvista valtavista taloudellisista ym. eduista nauttimaan. Ja kaikki tämä tietysti meidän veronmaksajien kustannuksella
SDP pettää aina Suomen! Uusi slogan!
Totta kirjoitat,aina ne toverit näin .
"Työskentele sosialistisesti, elä sosialistisesti!"
Vanha Neuvostoliiton iskulause joka sopii yllättävän hyvin sosialistidemareiden sloganiksi :)
Elätte menneisyydesdä.
Kiljusen poika asunut Pietarissa ja Svetlana sanoo että Kiljunen pääsee tietoihin.
Aloittaja on kyllä melkoisen kansankiihoitettu apina. Kannattaisi varmaan lopettaa juominen ja suomalaisen median lukemunen. Ps. Kiviäkin kiinnostaa jos meinaat vastata jotain.
Sosialistikin heräsi kommentoimaan ? Sosialismi-kommunismia kokeiltiin jo Neuvostoliitossa; ei toiminut!
Sosialistit ovat hiljentämässä tapansa mukaan ne jotka eivät tunnusta sosialismia.
Siinä taas nähtiin, mitä venäjän naisiin sekaantuminen sai aikaan. Mies menetti loppuelämäksi maineensa ja uskottavuutensa. Seuraavissa vaaleissa saa mennä ehdolle itä naapuriin.
Lappeenrannan svetlanat on oma tsaarin joukko.
nasima?
Isän taustat!
Kukaan ei hoilota kepulsisista, jotka ovat aina johtaneet Suomi,-Neuvostoliitto, myöhemmin Suomi-Venäjä seuroja. Esko Ahokin luonut uraa Venäjällä ja moni suomalainen yritys on siellä toiminut.
Ylen demaritoimittajat on taas , hiljaa kuin kusi sukassa.
Stalinin oppipoika!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18722847/testo-pappa
oujee
Erosi /erotettiin ?! .Lähtö voi tulla myös eduskunnasta.
Maanpetos? Laki?
Hän puhui kansalaisten asioista mutta kai jokainen venälaistä taustaa omaava koetaan mahdiolliseksi viholliseksi.
Tämmöisiä ne Demari toveriit ovat,hypäävät toveri syliin..
Tosi myös on se,harvemmin Demari käy omilla taskuilaa,mieluite menee sinne toisen!
Toisten taskuilla aina sosialistit ja kommunistit!
Mitens persun suu pannaan jos bensan hinta nousee? Kenen taskulle mennään ?
Putinin hallinto ei nykyään länteen päin ole
kenenkään toveri . Kansalaiset kärsivät mutta jokaisella on kai oma lehmä ojassa omassa elämässään.
Maataloustuet ja yritystuet. Kenen taskusta?
VENÄLÄISET ON VARASTANUT KAIKKI TUET ITSELLEEN .
Mahtoivatko sodassakin toimia näin?,eli halu paljastaa Suomalaisten asemat,ja mennä itse toverin puolelle..Näistä olaan olut ihan hiljaa,,MIKSI!
Vuonna 1919 pakenivat punikit punakapinan jälkeen sosialistiseen/kommunistiseen Neuvostoliittoon, kun olivat ensin ampuneet työnantajiaan sekä heidän kotieläimiään! Tällaisia maanpettureita ja ryssänkätyreitä! Onneksi Valkoiset voittivat, koska muuten olisimme nyt osa Venäjää’! Iso osa punikeista joutui Siperiaan; ei ryssä heitä mitenkään arvostanut! Ihan oikein maanpetoksen tekijöille!
Lukekaa Suomen historiaa, jotta osaatte äänestää oikein, jotta saamme pysyä itsenäisenä valtiona! Persut🇫🇮
Stalin teloitutti lähes kaikki Neeuvostoliittoon paenneet pukaartin johtajat. Otto Wille Kuusinen taisi ainoa hengissä selviytynyt niistä merkittävista punakaartin
johtajista.
Sodassa en taistele näiden punikkien rinnalla tai puolesta. Hehän myyvät maansa ensitilassa kun ovat nytkin rajalakia vastaan.
Mikä on ylen alku?
Älä huoli..Sua ei kyllä rintamallei edes otettaisi.
Siellä täytyy olla täysjärkinen ja mies...
Muutama vuosi sitten:
IL: Perussuomalaisten johtavilta poliitikoilta on viime päivinä kuultu niin paljon Venäjä-myönteisiä lausuntoja, että se on herättänyt jo puolueen kannattajienkin keskuudessa ihmetteleviä kysymyksiä:
Onko Ps hypännyt Vladimir Putinin kelkkaan?
Epäilyksiä ovat herättäneet viime päivinä erityisesti kahden perussuomalaisten näkyvän kansanedustajan Tom Packalénin ja Juho Eerolan puheet.
Kun niiden päälle lisätään Laura Huhtasaaren Putinia koskevat näkemykset, voi puhua jo Huhtasaaren–Eerolan–Packalénin Venäjää myötäilevästä linjasta.
7.4.2018
Haastattelussa Eerola väitti tuomitsevansa esimerkiksi Krimin valtauksen, mutta on silti valmis hyväksymään sen osaksi Venäjää.
- Silloin kun Venäjä, tai Neuvostoliitto, vei meiltä Karjalan ja yhteyden Jäämerelle, ei asetettu mitään pakotteita. Silloin aloitettiin idänkauppa. Oliko haittaa siitä? Eerola kysyy haastattelussa.
Aihe on ollut pitkään esillä erityisesti varapuheenjohtaja Laura Huhtasaareen osalta. Hän ei ole peitellyt, että ihailee vahvoja johtajia, kuten juuri Putinia. Huhtasaaren kohdalla Putin-myönteisyydestä tivattiin moneen kertaan myös presidentinvaalien yhteydessä.
Myös Peltokangas on toivonut Suomeen Putinin ja Orbanin kaltaista johtajaa.
Ville Tavion toisena erityisavustajana on Tuomas Tähti. Hän toimii ministerin kehityspolitiikasta vastaavana erityisavustajana.
Tähti osallistui muutamia vuosia sitten Helsingissä koolla olleeseen mystiseen ”etnonationalistiseen” Awakening-konferenssiin, jossa oli mukana useita äärioikeistolaisia aatteita kannattavia henkilöitä Yhdysvalloista ja Euroopasta.
Miten se liittyy sdp:n rötäksiin?
Äärioikeistolaisuus tulee esiin. Teemu Keskisarjakin juhlii itsenäisyyspäivää sellaisen nationalisti- (lyhennettynä natsi) porukan kanssa.
Siten että olet niin pölvästi että et ymmärrä.
Tässä vaan kommentoitaan, että Persut ovat pahimpia toisista kirjoittaa, mutta itse muka ovat pyhimyksiä.
Älä lässytä, jos olisi jokin pyhimys, niin miksi olisi sitten eronnut tehtävästään?
Persuista jokainen sössijä on järkiään pitänyt potkia pihalle, eivät vapaaehtoisesti lähde.
🤣😂🤣🤭
Niin, Persut kuvittelevat olevansa oikeassa..Ei oikein ymmärrys riitä heiltä.Niinkuin sinulla.
Pyhimys oli Persuille,kun luulevat olevansa.
EVAn 25.10.2021 julkaisemassa kyselyssä vakiintuneista puolueista Venäjä-myönteisimpiä olivat perussuomalaisten kannattajat. Heistä 48 prosentin mielestä ei ole mitään syytä suhtautua Venäjään kielteisesti.
Sosialistit taas vauhdissa! 😂
Taitaa enimmäkseen vain muutama persu kirjoitella tässä ketjussa.
Hyvä jos muutkin puolueet aiheuttavat vähän intohimoja kun persut ovat käynert jo melko kalliiksi veronmaksajille.
Ei edes kannata noille pölvästeille vastata.. Antaa niitten ölistä keskenään.
Taisi loppua maanpetturisosialistin argumentit!
Puoliryssä Kiljunen sanoo toimineensa ”isänmaan” puolesta!
Korni lausunto.
Tarkotti varmaan Svetlanan isänmaata!
Mistäs isänmaasta täyspersut puhuvat? Suomi se ei ainakaan ole.
Päivän paras Ranta!
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000010869108.html
Sillä on persuistakin hyviä kuvia mutta en osaa linkittää. Persujen katujengi taisi olla.
Mainio piirros!
Persuilla on tapana nimitellä kun keinot ja osaaminen loppuvat.
Sosialisti kommunistit, nykyään myös vihreät. Haluaa suomen osaksi venäjää.
Meidän, aito isänmaalliset suomalaiset, toivo on tästä eteenpäin, että meillä on aina oikeistohallitus.
Mikäli seuraava hallitus on punikkihallitus, se johtaa sisällissotaan.
Tuolla edellähän on tutkimuksia siitä, että persut ovat venäjämielisimpiä vielä muutama vuosi sitten olleet. Ei auta vaikka kuinka yrität sitä peitellä. Putin on lähestynyt Suomessa juuri persuja, jotka sinne päin autoritäärisinä ovat kallellaan olleet. Supokin tarkkaillut muutamia teikäläisiä poliitikkoja ja niitä yhteydenottolähestymisiä.
Kiljunen on aivan oikeassa ,hienoa että edes yksi uskaltaa olla omaa mieltä ,oli asia mikä tahansa👍hienoa kiljunen
Kyllä..👍👍👍 Kiljunen.
Ja hänellä oli selkärankaa lähteä kun töppäsi, toisin kuin selkärangattomilla persuilla, jotka täytyy häätää väkisin pois.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/40d8cd6c-113f-482b-8353-2e3da5cad669
sellanen
kiljusen herras/väki?
Toimittajan näkemys otsikossa ja se lienee ollut yksityistilaisuus. Scheini näkee Kiljusen toimineen normaalilla tavalla paitsi tehnernsä virheet asettaessaan näkemyksensä taustaksi vaimonsa tilanteen sekä kilpailuasetelman nykyisen hallituksen kanssa, joten eropäätös oli oikea ratkaisu.
Putin pyytää anteeksi ja sillä sipuli.
Helppoa tuo toverioikeudenkäynti.
Kimmo Kiljunjuoja uhosi olevansa ”nöyrä” median edessä.
Olikohan nöyrä!?
Minun mielestäni oli täynnä toveriuhoa!
Perussuomalaisten ja äärioikeistolaisten ryhmien välillä on joillakin Suomen paikkakunnilla runsaastikin yhteyksiä, toisilla paikkakunnilla ei niinkään, arvioi tutkija Tommi Kotonen Jyväskylän yliopistosta. 13.9.2020
-
Bilettääköhän Keskisarja oikeissa porukoissa?
Yksi Lahden uusnatsien jjäsen on ollut aktiivinen poliittinen toimija perussuomalaisten Lapin piirissä. Vuonna 2017 hän oli ehdolla kuntavaaleissa perussuomalaisten listalla.
Jutun neljäs epäilty on 21-vuotias oululainen uusnatsi. Hän näki, että Venäjältä ja sen tukijoilta voisi saada apua ”kiihdyttämiseen” eli suomalaisen yhteiskunnan romahduttamiseen.
Esitutkinnassa ilmeni, että hän ja tuntamattomaksi jäänyt henkilö oli luonnostellut sähköpostia Johan Bäckmanille ja 21-vuotias oli lähettänyt sähköpostia Janus Putkoselle. Molemmat ovat voimakkaan Venäjä-mielisiä ja levittävät Venäjän hallintoa tukevaa propagandaa.
Janus vai venäjän juutalaisia katse helkareihib ja SYNAGOGALLE. Siion fi
ARVATTOMUUKSIN TÄMÄ VENÄJÄ PYRKII SUOMEEN TUNKEUTUMAAN JA KAIKIN MENETELMIN
IS uutisoi - Sdp:n kuntavaaliehdokas ja Aleksanterinliiton perustajajäsen – vaatii rajoja auki ja kutsuu Suomea Yhdysvaltain osavaltioksi
Jo toinen tapaus!! Nyt alkaa jokaiselle selvitä tämän punikkilauman päämäärät! Nämä sosialiatiputinistit kannattavat suoraan maanpetturimaisella tavalla Venäjää. Kaikki alkaa muodostua selvästi Haloselta alkaen. Nyt on aika kieltää Sosiaalidemokraatit rikollisjärjestönä! Vihollinen on jo joukossamme.
Taitaapi tuo Kiljusen herrasväki olla Putinin kätyreitä. Kääk
Disinformaatio johti mellakoihin Britanniassa, kun lasten puukottajaa väitettiin islamistiseksi terroristiksi. Asiantuntijan mukaan Venäjä hyödyntää yhteiskunnan jakolinjoja.
Britannian hallitus epäilee, että mellakoita lietsovan disinformaatiokampanjan takana on vieraan valtion vaikuttamisyritys. Valeuutisia levittäneellä Channel 3 Now -verkkosivulla tiedetään olevan yhteyksiä Venäjään.
-
Kuin persujen oppikirjasta.
Sos.Demien 22.8.2020 julkaisemat säännöt sanovat 1. pykälän toisessa kappaleessa, että, Quote:
"Suomen Sosialidemokraattinen Puolue rakentaa sosialismin arvoille," ...
Tarkista tästä: https://www.politicalpartydb.org/wp-content/uploads/2023/03/FINLAND_SDP_2020.pdf
Mitä pahaa siinä?
Mutta en avaa linkkiä.
Orpo Ylen A-studiossa: Purran kirjoitukset vuodelta 2019 kuulostavat ”täysin hyväksymättömältä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) pyysi tiistaina anteeksi 15 vuoden takaisia nettikirjoituksiaan. Pääministeri Petteri Orpolle (kok) luettiin Ylen A-studiossa myös vain muutaman vuoden takaisia kirjoituksia.
Persu ei tajua käsitteitä ja koittaa keksiä jotain millä pääsisi inkuttamaan vasemmistosta jotain. Linkkiä en kyllä avaa itsekkään, mikä lie pdf -tiedosto tai virus, ei kiinnosta oli mikä oli.
Linkki on sossujen julkaisemat puoueensa säännöt, joka osoittaa miten päälaellaan ovat.
No miten päälaellaan he ovat, vai oletko itse ylösalaisin?
Vasemmisto on vaarallinen Suomen turvallisuudelle!
Kaikki jotka vastustavat persuja, ovat persujen mielestä vaarallisia.
ELÄMÄ ON PUOLELLAMME SANOI KILJUNEN,ELI KOPIO SIITÄ MITÄ SANOI STALIN. VAIN VENÄJÄN MYYRÄT VASTUSTAVAT RAJAN KIINNI LAITTAMISTA.
”Elämä on puolellamme. Tässä on kaikki, mitä haluan sanoa.” (Kimmo Kiljunen)
Nämä Kiljusen sanat ovat ilmeisesti venäläinen sananparsi (жизнь на нашей стороне) ja lainaus Leninin puheesta 1917. Vapaasti suomennettuna kohta puheesta josta lainaus on: ”Erotamme itsemme pikkuporvarillisesta linjasta. Elämä on puolellamme. Kriisiä ei voida ratkaista pikkuporvarillisdemokraattisilla menetelmillä, koska ne eivät ole vallankumouksellisia toimenpiteitä.”
https://www.marxists.org/archive/lenin/works/1917/7thconf2/3.htm
Samaa lausetta käytti myös Aleksandra Kollontai: ”Toverit! Viskatkaa käsistänne huonot lupaukset, joita kapitalistit epätoivoisesti tarjoavat teille pelon hetkinä, älkääkä koskaan tyytykö niihin! Muistakaa, itse elämä on puolellamme — voittomme on lopulta taattu!”
https://bataillesocialiste.wordpress.com/wp-content/uploads/2007/09/kollontay.pdf
Varmasti kummatkin sanankäyttäjät olivat Kiljuselle tuttuja. Ehkä siksi lähdön hetkellä ne sanat muistuivat mieleen. Ehkä sanat olivat kapinamielen viimeinen tahdonilmaus kapitalisteja vastaan. Ehkä freudilainen lipsahdus. Sympatian osoitus sinne menneeseen maailmaan joka vei palan sydämestä.
Sanat sinänsä kauniit sanoi ne kuka tahansa.
Kiljunen kertoo, ettei hän ollut tietoinen, että kyseessä on Leninin lausahdus. Kiljusen sanavalinnalla ei ollut hänen mukaansa mitään tekemistä politiikan kanssa.
– Se oli täyttä sattumaa, Kiljunen sanoo.
---
Joku muinainen muusikko on tehnyt biisin nimeltä : Life Is On My Side.
Toverit Halonen, Putin ja Kiljunen on veistetty samasta venäjän kestävästä männystä, johon suomalainen sotilas joutuu lyömään päänsä aina uudestaan, vallatessaan takaisin karjalaa.
Sosialistit ovat siis PUUPÄITÄ!
Katsokaa juuri alkanut Louhiniemen Konflikti mtv3.
Ollaanko me valtaamassa Karjalaa takaisin? Milloin Orpon hallitus meinaa tuosta ilmoittaa, vai tekeekö salaa?
Raja ikuisesti kiinni idässä!
Persut voisivat mennä vahtimaan rajaa, olisi heille ihan sopivaa hommaa.
Taitaa ollakin juuri se puolue kokoomuksen lisäksi, joka ei halua Suomesta putlerin vasallivaltiota kuten vihervasemmisto haluaa
Eiköhän valtaosa rajavartijoista (ja poliiseista, vartijoista jne) ole jo perussuomalaisten kannattajia?
Poliisikansanedustajat enimmäkseen persuja ja kokoomukselainen. Vakivallan oikeutus ammatissa heillä.
PS on tutkitusti Venäjämielisin puolue.
🤣😂🤣
Älkää katsoo jos venäjän juutalaiset tekee TV sarjoja leffoja kylvää vihaa ja Kiljusen poika on venäläinen näyttelijä.
Miinat maastoon itärajan rajavyöhykkeen väliin.
Oikein! Rehellistä argumenttia. Menköö keittämää kiljua ihanaan onnen maahan...takaasin ei ol sitte tulemista!!!!
Tässä taas vaihteeksi yhteistenasioiden hoitajien vastuu....omanapa ensin ja sitten itämää...muuta ei ole.
Taatusti tämäkin huijari kuten sdp entinen pääministeri nyt....no, antaa olla..
Voimia SUOMALAISET!!!
Kyllä, sitä tässä tarvitaan, persut ovat sen verran veemäistä sakkia että voimia tässä tarvitaan.
Persuilla on niin vaikeaa koko ajan, koko ajan kun maailmassa on niin paljon muitakin kuin vain heitä.
Miten persut liittyy sosialistien kotiryssäilyyn?!!
Ei taida olla yhtä iloisia peukutuskuvia Venäjältä kuin Tynkkysen siellä käynti. Putinin oma kotipersu.
Kaikki avustustavara on myynnissä kirppiksillä. Lahjoita sukkia ja leluja ne on myynnissä. Kaikki myös ulkomailla samoin myynnissä. Varastetut huonekalut ja mitä tahansa varastetut ruuat on myynnissä.
olipa hyvin ajoitettu ennen 6.12----
Sdp syö aina kuormasta
Persujen matkakorvauksilla ruokkisi monta, työttömyydestä kärsivää lapsiperhettä ja hoitaisi useankin sairaan mummon.
Yhteiskunta hoitaa
SdP👎🏼
Miten se onkin aina demari?!!
On hyvä olla demari.
Ai miksikö se on aina demari, joka vaatii persuja lopettamaan typeryydet?
Persut ovat olleet aina itään kallellaan......
Ääänestysohjeet (-määräys) tuli suoraan Moskovasta ???
https://www.verkkouutiset.fi/a/psn-mepit-aanestivat-venajan-propagandan-tuomitsemista-vastaan/#c71953d6
Jopa svenskit hämmästeli.....
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006099122.html
Vaikka kansa ei sitä tajuakkaan, Kiljunen on kaikessa oikeassa.
Mutta vain silloin kun ajaa persujen asiaa, rajat auki.
Toverin touhut pitää tutkia ja Niikot .
Kimmon poliitinen ura Suomessa loppu tähän ja syytä onkin!
venäläinen maatuska sekotti kimmon purut uuteen venäläiseen järjestykseen!
Vaikka ei ollu penaalin terävin kynä niin tää oli pohjanoteeraus!
Hän on jo eläkeiässä mutta on ollut näkyvä ja pitkäaikainen poliittinen vaikuttaja .
Miks Suomi edes avas rajan 1945 ollenkaan?
venäjältä on vaan tullut täyttä paskaa ja paskoja!
Jos tunnet historiaa on Suomi tehnyt vuosia kauppaa sinnepäin. Jos raja olisi ollut suljettu se ei olisi onnistunut.
Saako Kimmo ehkä erityisluvan poistua Suomesta joltakin raja-asemalta Venäjälle? Entä rouva Kiljushka, lähteekö hän matkaan?
Eipä tuo sinun päivärutiineihisi varmaan vaikuttaisi mutta ei hänelle erioikeuksia anneta. Peltokangaskaan ei saanut ylinopeudestaan erikoiskohtelua. Kortti otettiin hyllylle.
Umpiryssä ja tarttis karkoittaa koko sukunsa kanssa..... hävettää suomalaisena että tuollaisia sallitaan suomessa
Ootko kimble saanu jo liput järjestykseen, montako valtiota tulee?