VarmaTieto saunan ja parin kaljan jälkeen pohtii kansoja ja uskontoja

Mitkä kansat ovat olleet ateistisia ?

Historiallisesti on ollut harvinaista, että kokonainen kansa ei ole harjoittanut mitään uskontoa, sillä uskonto on ollut tärkeä osa monien yhteisöjen kulttuuria ja identiteettiä. Uskonnot ovat tarjonneet vastauksia elämän suuriin kysymyksiin, yhteisöllisyyttä ja moraalista ohjausta.

On kuitenkin olemassa yhteisöjä, joissa uskonto ei ole ollut keskeisessä roolissa. Esimerkiksi jotkut modernit yhteiskunnat ovat voimakkaasti sekulaareja, ja niiden jäsenet voivat pääosin olla uskonnottomia. Esimerkkeinä voidaan mainita monet Pohjoismaat, kuten Suomi, joissa suuri osa väestöstä ei aktiivisesti harjoita uskontoa.

Myös eräät historialliset filosofiset koulukunnat ja liikkeet, kuten edellä mainitut Carvaka Intiassa ja jotkut antiikin Kreikan filosofit, ovat edustaneet ateistisia tai uskonnottomia näkemyksiä.

Mitä ajatuksia tämä herättää sinussa?

4

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmiskunta on ollut 99% ajasta ateistista.

    • Anonyymi

      Tarjositko myös tekoälylle olutta?
      "Mikä on olutta on mennyttä!" sanoi tekoäly.

      • VarmaKakki tarjosi "tekoälylleen" hellareiden suuvaahtoa, jonka seurauksena tekoäly meni oikosulkuun.


      • Raittiilta tekoäly vaikuttaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5808
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5432
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3444
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      92
      3410
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1181
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1137
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1062
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      859
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      44
      858
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      24
      801
    Aihe