Vihervasemmiston roskajoukko mellakoi Georgiassa

Nuo haikailevat kommunisti-EU:n perään. Ovat joku umpi kommunisteja tai sitten eivät tajua, että EU on paljon pahempi kuin Neuvostoliitto.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000010870911.html
39247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Georgian hallitus on putinistinen. Kapinoitsijat ovat anti-putinisteja

Äänestä
  • Hellan lettas sentään vatnikki Pietarista

    Äänestä

Laitaoikeisto haluaa liittää Georgian osaksi Venäjää. Venäjä on se ihannevaltio jota laitaoikeisto Suomen persuja myöten ihailee...

Äänestä

Onko joku pahempi kuin Neuvostoliitto. Orjatyövaltio,poliisivaltio ja riistofasistien valtio?

Belgia? Suomi? Ranska?

Äänestä
  • Venäjä seuraa Isä Aurinkoisen ja Aatun parhaita käytäntöjä vökivallassa, kansanmurhissa ja likvidoinneissa!

    Äänestä

Onko nyt niin, että demokraattisesti valittua hallintoa ei saa vastustaa vai pitää vastustaa? Entä hallinnon väkivaltainen mielenosoitusten tukahduttaminen - hyvä vai paha?

Meillä kiellettiin hiljan hallituksen vastustaminen poliittisilla lakoilla ja kansalaisaloitteella on vaadittu kansalaisaktivismista rangaistuksia. Linja on siis ollut, että kansan tulee olla kuuliainen ja pelkästään äänestää. Päteekö Georgiaan?

Äänestä

Georgiassa on ollut levottomuuksia siitä lähtien, kun Venäjä-mielisenä pidetty Georgialainen unelma -puolue julistautui lokakuun lopulla pidettyjen parlamenttivaalien voittajaksi. Maan EU-mielinen oppositio pitää vaaleja vilpillisinä.

Maan länsimielinen presidentti Salome Zurabishvili kertoi lauantaina uutistoimisto AFP:n haastattelussa, ettei aio suostua jättämään tehtäväänsä ennen kuin vilpilliset parlamenttivaalit uusitaan. Georgian uusi parlamentti on ilmoittanut valitsevansa Zurabishvilille seuraajan joulukuun 14. päivänä.

Äänestä
  • Aikamoista, että aikoo vain pysyä vallassa vaaleista huolimatta. Mikä se on, että nykyisin vaalit ovat aina vilpilliset, kun eivät mene oman mielen mukaan? Diktaattoriksiko tuo aikoo?

    Äänestä

  • Ei Georgian johtava puolue edes ole venäjämielinen.

    Epärehellinen Brysselin idioottien media toki valehtelee, että Georgian valtapuolue olisi muka venäjämielinen.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ei Georgian johtava puolue edes ole venäjämielinen.

    Epärehellinen Brysselin idioottien media toki valehtelee, että Georgian valtapuolue olisi muka venäjämielinen.

    Hellan lettas sentään vatnikki Pietarista ja jos olisit edes vähänkin selvillä miten ja mitä siellä kannatetaan ja faktat niin olis toi juttusi toisenlainen

    Äänestä

Ukrainan tiellä? Vaalivilpit ja kaikki , samaa kaavaa?

Olisko, että sitois Venäjän joukkoja seuraavaks ja Suomi säästyis?

Meillä ei ole yrityksestä huolimatta vielä kansallista hätätilaa joka antaisi oikeuden Venäjälle tulla 'pelastamaan' meitä. Sihhen suuntaa menossa tosin. Putin käyttää kaiken maan vaurauden rajavaltioiden tuhoamiseen ja imperialistiseen laajentumiseensa.
Jos ei sitten romahdus Venäjällä ala perunasta?

Ukraina, kaikki kunnia. Kestä!

Äänestä
  • Meinaatko, että Georgiassakin masinoidaan nyt joku värivallankumous ja seuraavat vaalit voittaa sitten "oikea", länsimielinen vaihtoehto, kuten Ukrainassa taannoin? Aivan mahdollista tietysti.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Meinaatko, että Georgiassakin masinoidaan nyt joku värivallankumous ja seuraavat vaalit voittaa sitten "oikea", länsimielinen vaihtoehto, kuten Ukrainassa taannoin? Aivan mahdollista tietysti.

    Putinin pelikirja on Stalinin perua. Ratkaisu kaikkeen on väkivalta ja terrori. Sillä sitä Venäjänkin Tsaarina pysyy. Rajanaapurit on kiusallisia. Nehän koko ajan pyrkii tunkeutumaan Venäjälle ja kalifiksi kalifin paikalle?
    Keinoina niillä on suhteet länteen, jossa on kuitenkin ostettavaa ja markkinoita.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Putinin pelikirja on Stalinin perua. Ratkaisu kaikkeen on väkivalta ja terrori. Sillä sitä Venäjänkin Tsaarina pysyy. Rajanaapurit on kiusallisia. Nehän koko ajan pyrkii tunkeutumaan Venäjälle ja kalifiksi kalifin paikalle?
    Keinoina niillä on suhteet länteen, jossa on kuitenkin ostettavaa ja markkinoita.

    Miten se tähän nyt liittyi?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Putinin pelikirja on Stalinin perua. Ratkaisu kaikkeen on väkivalta ja terrori. Sillä sitä Venäjänkin Tsaarina pysyy. Rajanaapurit on kiusallisia. Nehän koko ajan pyrkii tunkeutumaan Venäjälle ja kalifiksi kalifin paikalle?
    Keinoina niillä on suhteet länteen, jossa on kuitenkin ostettavaa ja markkinoita.

    Ei kukaan eikä mikään ole pyrkimässä Venäjälle tsaariksi tai kalifiksi kalifin paikalle! Kaikki maat olisivat erittäin onnellisia, kun tuo yksi tsaari PUTIN pysyisi siellä Venäjällä asemiehineen eikä tunkeutuisi naapuria tuhoamaan roistomaisuuksissaan!!

    Rajanaapurit nimenomaan olisivat erittäin tyytyväisiä, kun tuo tsaari ei hamuaisi muitten maitten alueita, vaan pysyisi siellä rajojensa takana kehittämässä omaa maataan.

    Siinä kyllä riittisi korjaamista ja rakentamista yllin kyllin! Käyttäisivät maan tulot nimenomaan kansan hyväksi eivätkö pistäisi niitä omaan lakkariinsa!!

    Olisi korkea aika Putinin perääntyä sukulaiskansansa mailta ja jättää heidät kohentamaan maansa kuntoa rakennuksineen ja maineen!

    Äänestä

Ei Gruusiaa EU:hun, sanoo Putin. Ei Ukrainaa EU:hun , sanoo Putin.
Aloitti sodan Ukrainaa vastaan, koska NATO oli laajentunut, silloin kun Venäjä oli alkumetreillään ja heikko. Sehän ei ollut Ukrainan syy. Ei Ukraina ollut Naton jäsen. Itä-Euroopan valtiot itse anoivat pääsyä puolustusliittoon historiallisista syistään.
Samoin kuin puolueettomat Suomi ja Ruotsi. Putinin toimien ansioista.

Nyt pitää varautua ja pitää pää kylmänä. Peto on irti.

Äänestä
  • Gruusia ja Ukraina ovat itsenäisiä valtioita!! Mikä ihmeen oikeus on Putinilla vaatia yhtään mitään noitten maitten suhteen! Hän on tsaari vain Venäjällä!! Määräilköön siellä niin paljon kuin sielu sietää, mutta jättäköön naapurinsa rauhaan!

    Luuleeko tuo Putin olevansa koko Euroopan Tsaari??????? TURHA LUULO!!!

    Äänestä

Hauska aloitus. Onko joka maassa parlamentaarisia puolueita? Tai ylipäänsä puolueita?
Luuletko Gruusiassa eli Georgiassa olevan kansalaisyhteiskunta, jossa on voinut vapaasti väitellä ja puolustaa tai vastustaa mielipiteitään?

Heheheheh.
Voin sanoa. Ei.

Georgialainen unelma on lähentynyt Venäjää etenkin viime kuukausina. Puolueen puheenjohtaja on Kobakhidzhe, mutta sen todellisena johtajana pidetään puolueen perustajaa, Georgian rikkainta miestä Bidzina Ivanishviliä, joka on kahminut miljardiomaisuutensa Venäjällä.

Äänestä

Mitä mieltä olet siitä, että oma kansa ensin? Georgiassakin? Vai onko se siellä Venöjö ensin mielestäsi?

Georgian pääministeri Irakli Kobakhidze ilmoitti torstaina, että lähentymisneuvottelut EU:n kanssa keskeytetään ainakin vuoden 2028 loppuun asti. Georgia on ollut EU:n jäsenehdokas joulukuusta 2023.
Pääministerin lausunto tuli sen jälkeen, kun Euroopan parlamentti oli kehottanut Georgiaa uusimaan parlamenttivaalit ja EU:ta asettamaan pakotteita Kobakhidzeä vastaan.
EU-parlamentin mielestä lokakuun vaalit eivät olleet vapaat saati rehelliset. Samaa on väittänyt Georgian oppositio vaaleista asti, toisinaan mielenosoitusten säestyksellä.
Georgiassa huomattava enemmistö väestöstä on mielipidekyselyjen mukaan pitkään kannattanut EU-jäsenyyttä. Lokakuun vaaleissa kuitenkin Venäjä-suuntautuneena pidetty valtapuolue georgialainen unelma nappasi lähes 54 prosentin ääniosuuden.

Äänestä
  • Sanoo Ryssän trolli

    Äänestä

Aloittajalle: Tiesitkö muuten, että Neuvostoliitto on hajonnut? Tieisitkö että Venäjälla on imperialistinen fasistihallinto?
Tiesitkö, että Venäjä on sotinut oman alueensa ulkopuolella myös Georgiassa?

Georgian sota oli elokuun 2008 ensimmäisellä puoliskolla Georgian sotavoimien ja eteläossetialaisten separatistien, abhasialaisten separatistien sekä Venäjän joukkojen välillä käyty sota. Vuonna 1991–1992 alueella oli käyty Etelä-Ossetian sota.

Et ole tainnut lukea Suomen puolueetonta mediaa? Et ole tainnut edes käydä Suomessa?

Äänestä

Aloittaja on noita Puten vatnikkeja Pietarista

Äänestä
  • Puten vatnikit ovat niitä, jotka kannattavat demokratiaa ja vastustavat mellakointia?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Puten vatnikit ovat niitä, jotka kannattavat demokratiaa ja vastustavat mellakointia?

    Fasistihallintoa vastaan saa mellakoida

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Fasistihallintoa vastaan saa mellakoida

    Mitä niillä vaaleilla sitten tekee, jos kansa kerran valitsee väärin?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Fasistihallintoa vastaan saa mellakoida

    Väittävät, että meillä on sellainen.

    Äänestä

Kurkusta jiulusukkaan 24. Päivä ei tuo suuria tai uusia yllätyksiä. Toiset on vain käynyt työssä ja heitä häiriköidään. Mammonat tilillä, omisuus hallussa ja kaukonatkat riistetty.

Äänestä

Kyllä Suomessakin tulisi melkoiset mellakat, jos ei voisi olla varma vaalien oikeellisuudesta. Lakeja voi muuttaa enemmistön mukaan, mutta täytyy olla aika varmat ja tasapuoliset vaalit. Eikä pitäisi koskaan oppositiota jättää siten, ettei niitä kuultaisi ja annettaisi tuoda esiin mielipiteitään. Diktatuurissa ollaan liian määräileviä, eikä anneta toisinajattelijoiden edes yrittää saada ääntään kuuluville.

Äänestä
  • No miksei se enemmistön ääni nyt sitten riittänyt? On meilläkin ollut vaalivilppiväitteitä, mutta ei uusintavaaleja. Pitäisikö aina äänestää uudelleen, jos hävinneitä harmittaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    No miksei se enemmistön ääni nyt sitten riittänyt? On meilläkin ollut vaalivilppiväitteitä, mutta ei uusintavaaleja. Pitäisikö aina äänestää uudelleen, jos hävinneitä harmittaa?

    Georgian vaaleissa harrastettiin laajamittaista vaalivilppiä

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Georgian vaaleissa harrastettiin laajamittaista vaalivilppiä

    Niinhän ainakin hävinneet väittävät, kuten tavallista. Näppärä keino nykyisin kiistää vaalitulos. Mikähän väri tällä kertaa valitaan masinoidulle vallankumoukselle?

    Äänestä

Ja kun Georgia jäisi Venäjän vaikutuspiiriin, se olisi hyvä asia. Niinkö?

Äänestä
  • Kyllä varmasti Venäjän puolesta trollaavan aloittajan mielestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Kyllä varmasti Venäjän puolesta trollaavan aloittajan mielestä.

    Mitä se meille kuuluu, mitä he äänestävät?

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Mitä se meille kuuluu, mitä he äänestävät?

    Mitä tämä asia sitten sinulle kuuluu, kun se ei kerran muillekaan kuulu?

    Äänestä

Onko Georgian mellakkapoliisit perheineen kaikki samanmielisiä EU:n suhteen, kun pitää mellakoida erimielisiä kohtaan?

Äänestä

Älykkäät ja sivistyneet eivät ole koskaan halunneet kuulua Neuvostoliittoon eivätkä Venäjään.

Siinä on se Venäjän idea.

Äänestä
  • Z-natsien Venäjä on rikollisvaltio, kuten kumppaninsa Pohjois-Korea ja Iran.

    Äänestä

Venäjä on natsivaltio!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nuo haikailevat kommunisti-EU:n perään. Ovat joku umpi kommunisteja tai sitten eivät tajua, että EU on paljon pahempi kuin Neuvostoliitto.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000010870911.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu