Seurakuntayhteydessä olemme kaikki Jumalalle yhtä rakkaita ja kallisarvoisia, samanarvoisia, tasapäistä porukkaa, sekä veljet että sisaret.
Tästä huolimatta meitä opetetaan pitämään toista itseämme parempana (Filip.2:1-11). Mitä se tarkoittaa? – Se tarkoittaa, että minulla ei ole yhtään alapuolellani olevaa seurakuntalaista, on vain yläpuolellani olevia minua parempia kristittyjä. Näin tulee jokaisen seurakuntalaisen ajatella. Se edellyttää Jumalan tahdon mukaista nöyrtymistä! 1 Piet. 5:5-7. Tämä oppi on meille turvallisuutta luova, suuri siunauksen lähde. Siksi jokaisen tulee sisäistää se.
Olemme Jeesuksen veren kautta saaneet pääsyn Taivaan suojelukseen. Hb.10:19-25. ”Armosta te olette pelastuneet..” Efes. 2:8. Tämä ikuinen turvapaikka on ansaittu ristin kärsimystyöllä. Hänen seurakuntansa on taivaallinen kuningaskunta. Ilm. 1:5,6.
Uskossaan kasvanut kristitty iloitsee nähdessään ympärillään itseään parempia, menestyviä uskovia, eikä koe heitä uhkana. Jumalan seurakunnassa jokainen saa vapautua olemaan vajavaisenakin oma itsensä muiden vajavaisten joukossa.
Seurakunta on rakkauden yhteisö, turvapaikka maailman riidoilta ja kilpailuilta.
Jokainen seurakunnan yhteyteen tuleva saa kokea tulevansa Jumalan rakkauden piiriin: Täällä on hyvä olla. Kukaan ei riitele. Kenenkään ei tarvitse pelätä, että joku sanoisi pahasti. Ei ole parjausta eikä hyökkäyksiä. Kunnioittava hienotunteisuus ja hyväntahtoisuus hallitsee jokaista ihmistä. ”Toinen toisenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne.” Room.12:10. Hyviä tai huonoja arvosanoja ei anneta.
Seurakunta on siis turvapaikka vaarallisen ja riitaisan syntimaailman keskellä, perheyhteys, jossa saamme olla omana itsenämme turvallisessa ilmapiirissä! Efes. 2:19-22.
Tarkoitus on, että seurakuntaperhe lisääntyy, eikä kukaan koskaan lähde pois. ”Niin alhaalla ei kukaan kulje, et` ei siellä Jeesus ois. Hän ei ketään luotansa sulje, ei karkoita yhtään pois!”
Pahat henget viihtyvät kinastelun, riidan ja vihamielisyyden ilmapiirissä. Jaakob 3:13-18.
Riitely on mitä selvin merkki alaikäisyydestä. ”Kun keskuudessanne on kateutta ja riitaa, ettekö silloin ole lihallisia…?” 1 Kor.3:1-5. ”Lihallinen” tarkoittaa hengellisen vastakohtaa. ”Lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan..” Room. 8:7.
”… vihamielisyys, riita, kateellisuus… … jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.” Gal. 5:19-21. Riitelijät tai kateelliset eivät pääse Taivaaseen elleivät tee parannusta. ”Vihamielisyys kätkeytyy kavalasti, mutta seurakunnan kokouksessa sen pahuus paljastuu.” Snl.26:26. Lue myös 1 Tim. 6:3-6.
Seurakunnassa tahdomme auttaa toisiamme siihen, että riitaisa vihamielisyys vaihtuu Hengen mieleksi, ”joka on elämä ja rauha”. Tehtävämme on olla alaikäisten riitelijöidenkin kasvattaja.
Huomatessamme jossakin uskovassa riitaisaa mieltä, epäystävällisyyttä, kateutta ja rakkaudettomuutta on meidän otettava asia ensin rukouksen kohteeksi. Jos asia ei korjaannu, on se otettava hänen kanssaan puheeksi. Meidän on sävyisästi, rakkauden täyttäminä osattava auttaa langennut tai kasvamaton Hengen johdatukseen. Ojentaminen on pääasiassa vanhimpien ja muiden hengellisten seurakuntalaisten tehtävä. Gal. 6:1. Riitaisat uskovat eivät ole päteviä muita neuvomaan. Siihen tarvitaan rakkauden täyttämä sydän.
”Mutta vältä tyhmiä ja taitamattomia väittelyjä, sillä tiedäthän, että ne synnyttävät riitoja. Mutta Herran palvelijan ei sovi riidellä, vaan hänen tulee olla lempeä kaikkia kohtaan, kyetä opettamaan ja pahaa kärsimään; hänen tulee sävyisästi ojentaa vastustelijoita; ehkäpä Jumala antaa heille mielenmuutoksen, niin että tulevat tuntemaan totuuden ja selviävät perkeleen pauloista, joka on heidät vanginnut tahtoansa tekemään.” 2 Timot. 2:23-26.
Kaikkien Jumalan lasten tulee kasvaa ”Kristuksen täyteyden täyden iän määrään” voidakseen olla kykenevä ”palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen.” Efes.4:11-16. Kasvu tapahtuu esimerkin kautta.
Kun uudet mukaan tulevat näkevät ja kuulevat hengellisten ihmisten sävyisää ja ystävällistä totuuden toimintaa, he mielellään mukautuvat itsekin siihen.
”Ole sinä uskovaisten esikuva puheessa, vaelluksessa ja rakkaudessa..” 1 Timot. 4:12-16.
Yhteinen tehtävämme on luoda turvallinen ilmapiiri kaikille mukana oleville ja uusille mukaan tuleville!
PS. Tule sellaisena kuin olet. Raamatussa ei sanota että pitäisi ensin muuttua paremmaksi ihmiseksi ja kasvaa uskossa ennen kuin voi alkaa käydä kokouksissa… ”Tulla nyt saa aivan sellaisenaan. Jeesushan tarjoaa vapahdustaan..”
Täällä Raamatullisen yhteyspaikan osoitetiedot: www.Jeesus-on-Herra.com
SEURAKUNTA ON TURVAPAIKKA!
19
345
Vastaukset
- Anonyymi00003
Korean pastori sai ihmiset antamaan rahansa seurakunnalle....
Taisi tulla 4 v. vankeustuomio....- Anonyymi00008
Cho yhdisti taitavasti kristinuskon oppeja ja aivopesun, hypnoosin, manifestaation ja okkultismin opit, joilla sai sidottua ihmiset seurakuntaansa. Jopa kaikistaa köyhimmät ihmiset luovuttivat omaisuutensa seurakuntaan.
- Anonyymi00014
Anonyymi00008 kirjoitti:
Cho yhdisti taitavasti kristinuskon oppeja ja aivopesun, hypnoosin, manifestaation ja okkultismin opit, joilla sai sidottua ihmiset seurakuntaansa. Jopa kaikistaa köyhimmät ihmiset luovuttivat omaisuutensa seurakuntaan.
Sillein juutalaiset jeesus ja sebaot toimivat,yrittävät kaikin keinoin tyrkyttää arvojaa narsistisesti jopa homouttaan.Onneksi ne eivät ole Jumala.
- Anonyymi00004
Gal.5:20...."sillä lihan himot ja teot ovat ilmeiset...ERISEURAT, LAHKOT...eivät peri Jumalan valtakuntaa."
- Anonyymi00005
Matt. 6:7
"Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja. [Saarn. 5:1,2; Sir. 7:14]
Mark. 12:40
mutta vievät leskiltä talot ja latelevat pitkiä rukouksiaan vain näön vuoksi. Sitä ankarampi tulee olemaan heidän tuomionsa." [Matt. 6:5]
Luuk. 20:47
mutta vievät leskiltä talot ja latelevat pitkiä rukouksiaan vain näön vuoksi. Sitä ankarampi tulee olemaan heidän tuomionsa." - Anonyymi00006
Jenkkilahkot on lahkoja ja eriseuroja, mutta ei kristillisiä seurakuntia.
- Anonyymi00007
Pelkästään Suomessa on yli tuhat erioppista uskonnollista yhdistystä ry:tä, uskonlahkoa ja uskonkulttia.
Jos ne kaikki kuuluisivat Kristuksen ruumiiseen, niin Jeesus muistuttaisi tuhatjalkaista matoa. - Anonyymi00009
Pahimmat eksytykset on kuorrutettu kristinuskon opeilla ja Jeesuksen -nimellä.
Matt. 7:15
Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
Ap. t. 20:29
Minä tiedän, että minun lähtöni jälkeen teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä,- Anonyymi00019
Epämääräiset uskonlahkot on roistojen piilopaikkoja.
- Anonyymi00010
Roistot pitää lahkoja piilopaikkoinaan.
- Anonyymi00017
Kolmoismurhaajat on ehdotonta eliittiä harhaoppisissa uskonlahkoissa, koska heitä pelätään.
- Anonyymi00011
Arkitodellisuus on aivan toisenlainen, ei ole tosiaankaan hyvä että ihmiset ovat sellaisia kuin mitä ovat. Siitä ei tule kyllä niin yhtään mitään, ei synnyt yhtään mitään seurakuntayhteyttä eikä pidetä toista parempana kuin itseään, vaan juuri päinvastoin.
Juuri tuollaisia kuin olemme, meidän ei pidä olla.- Anonyymi00012
Gal.5:20..."sillä lihan himot ja teot ovat ilmeiset...ERISEURAT, LAHKOT...eivät peri Jumalan valtakuntaa."
- Anonyymi00013
Kuka on kirjoittajan Jumala ? Missä seurakunnassa on sinun Jumala ? Raamatun herra sebaot EI ole mikään Jumala eikä ole jeesuskaan.Teillä juutalais-kristyillä ei ole Jumalaa ollenkaan,ainoastaa herra ja sen poika.Nämä kaksi ovat narsestaja juutalaisia jotka tuiottavat vaan omaan napaansa juonitellen juutalaisuuttaan.Eroa kirkosta sillä se on ainoa hyvä teko jonka voit tehdä,näin säästyt vääritekiöiden kusetuksilta.
- Anonyymi00016
Kirkosta eronneet haudattiin ennen hautausmaan aidan viereen pää alaspäin.
- Anonyymi00015
Synagooga ei ollut mikään koti eikä majapaikka.
Koti on ihmisten turvapaikka, suurperhe mieluummiin.- Anonyymi00018
Suviseurat on hyvin järjestetty turvallinen kesätapahtuma.
- Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Suviseurat on hyvin järjestetty turvallinen kesätapahtuma.
eriseurat, kotiseurat, suviseurat....
- Anonyymi00021
Ei ole enää seurakunta turva paikka rahanahneus iskenyt ja kovaa kirkolla suuret omaisuudet kolehtirahaa saavat 8=9 milliä vuodessa minne rahat valuu. Ei ole enää varaa pitää edes hautajaisia miten kirkosta on tullut niin ahne. Papeilla ja piispoilla hurjan isot palkat. Piispan virka joutaa lakkauttaa minä en koskaa ole tarvinnut piispan apua.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa173219Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.132200Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1181812Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101206Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631107Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 36833
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30695