Mitä, eikö se ollutkaan vain hyvä-paha etelä-pohjoinen-asetelma?! Eikö maailma olekaan mustavalkoinen?
Iltasanomat
Etelä-Koreaan julistettu sotatila
Jari Alenius
3.12 16:39
Etelä-Koreaa on pidetty demokratiana 1980-luvulta lähtien, mutta sitä edeltäneellä aikakaudella on nähty myös sotilashallintoja.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010877462.html?utm_medium=alsoreadthese&utm_campaign=is_tf&utm_source=www.hs.fi
https://web.archive.org/web/20241203150624/https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010877462.html
Iltasanomat mainitsee Etelä-Korean sotilasdiktatuurit
12
208
Vastaukset
- Anonyymi
Helsingin Sanomat 4.12.2024
A24
Presidentti julisti poikkeustilan, parlamentti vastusti
Turun yliopiston tutkija ja Korea-asiantuntija Antti Leppänen kuvasi presidentin ilmoitusta poikkeustilalaista hätkähdyttäväksi. Leppänen antoi kommenttinsa HS:lle pian presidentin ilmoituksen jälkeen, ennen kumoamisäänestystä.
Presidentin ilmoitus toi tutkijalle mieleen Etelä-Koreaa ennen hallinneen diktatuurin ajat.
"Korean tutkijalla ja tarkkailijalla menee kylmät väreet sen vuoksi, että se [poikkeustilalaki] oli diktatuuriaikoina käytetty valtakeino opposition hiljentämiseen", Leppänen sanoo.
Leppänen pitää todella poikkeuksellisena sitä, että demokraattisista toimista yritettiin poiketa juuri Pohjois-Korean uhkaan viittaamalla. Leppäsen mukaan kyseessä oli "viimeinen oljenkorsi", jolla julistukselle yritettiin saada laillista pohjaa.
Etelä-Korean sisäpoliittista tilannetta Leppänen kuvaa jännitteiseksi. Oppositiossa ovat keskustasta vasemmalle kallistuvat liberaalit ja presidenttipuolueena oikeistokonservatiivit.
Nykyinen presidenttipuolue periytyy Leppäsen mukaan autoritaarisen ajan puolueista.
Oppositio otti huhtikuisissa vaaleissa merkittävän voiton ja nappasi itselleen kansalliskokouksen 300 paikasta 192.
Myös presidentin puolueen eli konservatiivipuolueen johtaja Han Doong-hoon vastusti brittimedia The Guardianin mukaan presidentin julistusta poikkeuslaista. - Anonyymi
Joku taisi toisessa ketjussa mainita eteläkorealaisen ekonomin, Ha-Joon Changin? Ha-Joon Chang siis kannatti protektionismia eikä konventiaalisen viisauden suomaa maiden välistä rajoittamatonta vapaakauppaa?Entä onko Chang sanonut mitään Etelä-Korean diktatuuriajoista?
- Anonyymi
Mitä protektionismin ja diktatuurin suhteeseen tulee, Gustav Cassel kirjoitti siitä jo vuonna 1934.
Gustav Cassel
From protectionism through planned economy to dictatorship
International Conciliation, No. 303, lokakuu 1934
https://openlibrary.org/books/OL6316250M/From_protectionism_through_planned_economy_to_dictatorship
- Anonyymi
Mikä on avaajan idea? Että entinen valistunut diktatuuri on yhtä paha kuin nykyinen hirmuvaltainen diktatuuri?
- Anonyymi
Voit itse pyytää "valistunutta" diktatuuria, mutta sitten voitkin Idi Aminin, Pinochet'n tai Pol Potin. Ei kannata leikkiä tällaisilla, kersa.
- Anonyymi
Kuka sanoo että maailma on mustavalkoinen?
- Anonyymi
Kyllä vain noille kahdelle värille perustuvaa narratiivia mielellään nykyään halutaan luoda.
Ei se länsimaidenkaan toiminta Euroopan ulkopuolella aina ollut niin kaunista katsottavaa Kylmän sodan aikana. Kommunisin leviämistä yritetiin vastustaa veristen sotilasdiktatuurien avulla, joissa köyhät toisinaan olivat hyvin köyhiä, mutta toisin kuin kommunistissa maissa, sentään kaikki eivät olleet köyhiä, vaan rikkaitakin oli ja taloudet jopa kukoistivat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vain noille kahdelle värille perustuvaa narratiivia mielellään nykyään halutaan luoda.
Ei se länsimaidenkaan toiminta Euroopan ulkopuolella aina ollut niin kaunista katsottavaa Kylmän sodan aikana. Kommunisin leviämistä yritetiin vastustaa veristen sotilasdiktatuurien avulla, joissa köyhät toisinaan olivat hyvin köyhiä, mutta toisin kuin kommunistissa maissa, sentään kaikki eivät olleet köyhiä, vaan rikkaitakin oli ja taloudet jopa kukoistivat.USA piti Etelä-Vietnamin talouden pystyssä avustuksillaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
USA piti Etelä-Vietnamin talouden pystyssä avustuksillaan.
USA joutui napit vastakkain Etelä-Vietnamin Ngo Dinh Diemin kanssa. Etelä-Vietnam oli jatkuvasti yhä enemmän jenkkien avusta riippuvainen.
Jenkit päätyivät jopa salamurhaamaan Diemin, kun hänelle ei ollutkaan enää käyttöä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vain noille kahdelle värille perustuvaa narratiivia mielellään nykyään halutaan luoda.
Ei se länsimaidenkaan toiminta Euroopan ulkopuolella aina ollut niin kaunista katsottavaa Kylmän sodan aikana. Kommunisin leviämistä yritetiin vastustaa veristen sotilasdiktatuurien avulla, joissa köyhät toisinaan olivat hyvin köyhiä, mutta toisin kuin kommunistissa maissa, sentään kaikki eivät olleet köyhiä, vaan rikkaitakin oli ja taloudet jopa kukoistivat."Kommunisin leviämistä yritetiin vastustaa veristen sotilasdiktatuurien avulla, joissa köyhät toisinaan olivat hyvin köyhiä, mutta toisin kuin kommunistissa maissa, sentään kaikki eivät olleet köyhiä, vaan rikkaitakin oli ja taloudet jopa kukoistivat."
Indonesiassa Sukarnon syrjäytti Suharto(1965), mutta eipä Suharto yhtään sen parempi ollut. Suharto nimittäin miehitti Itä-Timoria ja se miehitys oli yhtä verilöylyä.
Chilessä Augusto Pinochet oli vallassa paljon kauemmin kuin mitä Pol Pot Kambodzassa. Pinochet'n (diktaattorina vuodesta 1973 eteenpäin) "vapaamarkkinataloudellisen" diktatuurin piti olla Chicagon poikien mallin mukainen. Väki oli rikasta ALUKSI. Sitten tajuttiin, että Chile oli ottanut paljon enemmän lainaa kuin oli varaa maksaa takaisin.
- Anonyymi
Etelä Korean korkein sotilaskomentaja on
Ameriikkalainen Kenraali- Anonyymi
Onko amiraali Kim Myung-soo amerikkalainen kenraali?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822148
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641856Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451834- 1231533
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641388Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1731373Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771191- 711023
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P301015- 15949