Sodat usein syynä kehitysavun tarpeelle

Anonyymi-ap

Varsinkin länsimaat usein toimii niin että ensin aloitetaan sota ja samaan aikaan annetaan kehitysapua.
Tämä tilanne on myös Ukrainassa jonne viedään yhtäaikaa aseita ja kehitysapua.
Suomikin on velkarahan avulla tukenut Ukrainaa useilla miljardeilla.
Tällainen toimintatapa tulee erittäin kalliiksi veronmaksajille.

5

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja vaihtoehto on mikä? Annetaan Venäjälle kaikki, vai?

      • Anonyymi

        Vaihtoehto on se että kehitysapua annetaan rauhan aikana. Poliitikkojen tai kehitysavusta vastaavan ministeriön pitäisi myös dokumentoida tarkasti että mitä kehitysavulla on saatu aikaan esimerkiksi Afghanistanissa ja Ukrainassa? Mitään tietoa ei löydy siitä että mitä näissä kahdessa maassa on saatu aikaan kehitysavulla.


    • Anonyymi

      Kannattaisi josku pohdiskella millä rahoilla esim Afrikassa kyetään sotimaan 50 vuoden ajan. Kansantuote on suurin piirtein risujen keräämistä aavikolta ja silti soditaan ja sotiminen maksaa isoja rahoja.

    • Anonyymi

      Niin ja voi keharit huoletta sotia, tyhmät länsimaat lähettää rahaa ja ruokaa jotka voi sitten ryöstää sissiliikkeen käyttöön? Näiden riitapukarien ruokkiminen pitää lopettaa, korkeintaan napalmia voidaan jakaa?

    • Anonyymi

      Suomen pitäisi avustaa Ukrainaa tykistöllä, kranaatinheittimillä, tarkkuuskivääreillä ym. Kenttähuollon ja teltat ne saa omasta takaa. Eiköhän humanitäärinen apu tule enemmänkin yk.n kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      35
      9961
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      616
      2870
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      152
      2043
    4. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      161
      1574
    5. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      105
      1479
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      109
      1232
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      75
      1117
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      251
      1076
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      37
      1014
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1003
    Aihe