Varsinkin länsimaat usein toimii niin että ensin aloitetaan sota ja samaan aikaan annetaan kehitysapua.
Tämä tilanne on myös Ukrainassa jonne viedään yhtäaikaa aseita ja kehitysapua.
Suomikin on velkarahan avulla tukenut Ukrainaa useilla miljardeilla.
Tällainen toimintatapa tulee erittäin kalliiksi veronmaksajille.
Sodat usein syynä kehitysavun tarpeelle
5
468
Vastaukset
- Anonyymi
Ja vaihtoehto on mikä? Annetaan Venäjälle kaikki, vai?
- Anonyymi
Vaihtoehto on se että kehitysapua annetaan rauhan aikana. Poliitikkojen tai kehitysavusta vastaavan ministeriön pitäisi myös dokumentoida tarkasti että mitä kehitysavulla on saatu aikaan esimerkiksi Afghanistanissa ja Ukrainassa? Mitään tietoa ei löydy siitä että mitä näissä kahdessa maassa on saatu aikaan kehitysavulla.
- Anonyymi
Kannattaisi josku pohdiskella millä rahoilla esim Afrikassa kyetään sotimaan 50 vuoden ajan. Kansantuote on suurin piirtein risujen keräämistä aavikolta ja silti soditaan ja sotiminen maksaa isoja rahoja.
- Anonyymi
Niin ja voi keharit huoletta sotia, tyhmät länsimaat lähettää rahaa ja ruokaa jotka voi sitten ryöstää sissiliikkeen käyttöön? Näiden riitapukarien ruokkiminen pitää lopettaa, korkeintaan napalmia voidaan jakaa?
- Anonyymi
Suomen pitäisi avustaa Ukrainaa tykistöllä, kranaatinheittimillä, tarkkuuskivääreillä ym. Kenttähuollon ja teltat ne saa omasta takaa. Eiköhän humanitäärinen apu tule enemmänkin yk.n kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998