Mikseivät tee sitä kulttuuriaan niin hyvin, että yleisö on valmis siitä maksamaan tarpeeksi hyvin. Tehdään hömppäpömppää ja odotetaan, että kyllä yhteiskunta maksaa palkan tai jatkuvia apurahoja.
Niin kyllä oopperan esitykset ilman valtion rahaa, lipun hinta olisi 1000e ? Vaikka ooppera tuntuu olevan varakkaamman väen taidetta, niin kaikki veronmaksajien se pitää kustantaa? Nämä varakkaat päättäjät ystävineen näistä kulttuurirahoista päättävät? On vaan niin törkeää kun vanhukset hoitamatta, niin joku pillipiipari valittaa kun ei tule palkkaa? Asiat pitäisi laittaa tärkeysjärjestykseen?
Kulttuuriväki on punikkeja
21
476
Vastaukset
- Anonyymi
Persut ovat sakilaisia. Öyhötystä, kiljua, himoa. Siitä seuraa jytkytystä.
- Anonyymi
Hanki ammattiapua fobiaasi
- Anonyymi
Petturipersut on Juntteja , ja tarkoitan Nyt junttia sillä huonolla lailla. Petturipersut on vajakkeja. niin ja tietysti Pettureita. #Petosjytky.
- Anonyymi
Persut Puuttinin juoksupoikia
- Anonyymi
Sivistymättömät persut eivät ole koskaan ymmärtäneet kulttuuria
- Anonyymi
Kaikki koulupudokkaita ja kulkevat tarralenkkareissa kun nauhojen sitominen on liian vaikeaa
- Anonyymi
Viesteistä päätellen aloitus on totta.
- Anonyymi
Sosialismipunikit ovat vain taakka yhteiskunnassa. Eivät tuota mitään taloudellisesti kannattavaa, vaan niille pitäisi maksaa "työstä", joka on vain kuluerä yhteiskunnalle.
Oopperat, teatterit, valtion ja kuntien "palvelu" alat ovat täysin turhia, ei niitä kukaan oikeasti tarvitse. Korkeintaan viherpunikit itse saadakseen palkkaa turhuudesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sosialismipunikit ovat vain taakka yhteiskunnassa. Eivät tuota mitään taloudellisesti kannattavaa, vaan niille pitäisi maksaa "työstä", joka on vain kuluerä yhteiskunnalle.
Oopperat, teatterit, valtion ja kuntien "palvelu" alat ovat täysin turhia, ei niitä kukaan oikeasti tarvitse. Korkeintaan viherpunikit itse saadakseen palkkaa turhuudesta.85 % Suomen kansasta?
- Anonyymi
Punikeille pitäisi olla Venäjä24 sivusto.
- Anonyymi
En tiedä ketä oikeasti ovat mutta jostain on heilläkin jäänyt järjen käyttö melko vähäiseksi. Jos vähänkin ymmärtäisivät tai olisi edes halua ymmärtää miten joudutaan....siis on pakko supistaa menoja ja saada valtion varat riittämään niin kyllä esittävä taide sekä muutenkin kulttuurikin on taho josta ihan surutta voi 1-2% supistaa.
- Anonyymi
Kulttuuria EI tehdä puoluekirjalla. Tiedoksi juntti ääliölle.
- Anonyymi
Kulttuuri, esim. kuvataide, haetaan apurahoja, tehdään joku töherrys, ryypätään rahat, valitetaan.
- Anonyymi
Radion sinfoniaorkesteri, sata pillinpuhaltajaa soittaa tylsää musiikkia, yleisö pönöttää ja väkisellä jaksaa kuunnella konsertin loppuun ja ollaan muka niin kulttuurin ystäviä. Veronmaksajien rahoilla rakennetaan miljoonia maksavia musiikkitaloja, joita maksajat eivät ole edes koskaan nähneetkään.
- Anonyymi
jaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jaa
Joo
- Anonyymi
Ihania kirjoituksia Sebusta ja morsiamesta tänään lehdissä. Persut on sitten niin ihanan höpsöjä.
- Anonyymi
Pääseeköhän paikkakunnan persu bestmaniksi? Ihanat seurapiirihäät ovat tulossa. 😚
- Anonyymi
Vasemmistolaisuus näyttää olevan tuhoisaa aivotoiminnalle.
- Anonyymi
Hintit on kyllä sekundaa , niin nurmiset, tynkkyset, kuin lespotkin.
Sairaita, mutta ei niitä ole tiemmä erikseen ole harvennettu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hintit on kyllä sekundaa , niin nurmiset, tynkkyset, kuin lespotkin.
Sairaita, mutta ei niitä ole tiemmä erikseen ole harvennettu.Kyllä on näitä harvennettu natsien aikakaudella samoin kuin muitakin vähemmistöjä. Tämä lienee jo äärioikeistolla taas suunnitelmissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2642404Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."712383- 1201568
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis431406Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999