Maalaisliittolainen isäni oli viisi vuotta sotasavotassa. Oli Talvisodassa kiväärimiehenä, ja sai pari mitalia "tavallisten pinssien " lisäksi, vaikka ei kertomansa muukaan tehnyt kenellekään pahaa. Naapurin kranun sirpale vaurioitti häntä päähän Pitkässärannassa sen verran, että luokiteltiin myöhemmin 40-prosenttiseksi invalidiksi. Kokkolan sotasairaalasta päästyään ja runsaan kuukauden kotiloman jälkeen hän palasi rintamatöihin sirpale ja vuotava haava päässään. Tosin vain puhelinlinjatöihin, vaikka ei olisi saanutkaan kiipeillä pylväissä.
Sotien päätyttyä kranun sirpale kaivettiin hänen päästään ja hänet kotiutettiin reserviin.
Synnyin kaksi vuotta sodan päättymisestä ja sain oppia kotona, kouluissa, ja varsinkin 70-luvulla, että uskontunnustukseen kuuluu: Venäläiset ovat upeata kansaa, ystäviä ja varsinkin Neuvostoliitto n parasta maailmassa.
Nyt ihmettelen miksi Suome vasemmistolaisille on jäänyt päälle se, että venäläisille pitää olla mieliksi asioissa joissa he ovat väärässä.
Itsenäisyydelle ja sen ylläpitämiselle.
4
193
Vastaukset
- Anonyymi
No, eipä täällä taida monikaan olla mieliksi venäläisille, pikemminkin päinvastoin.
Se on kuitenkin muistettava, että sotaan tarvitaan vähintäänkin kaksi osapuolta.
Kovastihan sitä sotaa nytkin lietsotaan ja valmistellaan hallituksen toimesta.
Heitä ei yhden tai useamman elämän loppuminen hetkauta, kunhan kunniaa tulee aseilla.- Anonyymi
"Sotaan tarvitaan vähintäänkin kaksi osapuolta". Mielestäsi siis sotaa kannattaa vältellä ja antaa vaikkapa Putinin armeijan miehittää Suomi ilman vastarintaa, jota sinä et hyväksy koska se on sitä sotaa?
Jutuistasi kuultaa outo asenne, joka viittaa huonoon historian ymmärtämiseen ja mahdollisesti talousnousun aikaiseen, Ylen 70- ja 90- luvuilla tuottamaan törkeään aivopesuun.
Joka muuten jatkuu joiltakin osin edelleen.
Lukaisepa joskus Venäjän ja Neuvostoliiton historiaa. Toki joudut lukemaan samalla myös Ruotsin, Saksaja koko maailman historiaa. - Anonyymi
"Lietsotaan ja valmistellaan..." Jälleen kerran ; kuinka tyhmä saa olla että irti pidetään ?
Hallituksen tehtävänä on varautua kaikkiin ajateltavissa oleviin uhkakuviin parhaalla mahdollisella tavalla niin historian kuin vallitsevien olosuhteiden ja ennusmerkkien perusteella.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Lietsotaan ja valmistellaan..." Jälleen kerran ; kuinka tyhmä saa olla että irti pidetään ?
Hallituksen tehtävänä on varautua kaikkiin ajateltavissa oleviin uhkakuviin parhaalla mahdollisella tavalla niin historian kuin vallitsevien olosuhteiden ja ennusmerkkien perusteella..Jotta väestönvaihto voi jatkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1283781Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72995Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122512Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322393- 401796
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611165"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821099Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050