ei tarvi osallistua sotaan, jos NATOlle ja Venäjälle tulee konflikti.
Onneksi 60 v. täyttäneiden
Anonyymi-ap
18145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Siksi lakia muutetaan heti sodan syttyessä.
Mutta pakkoa ei ole.
No taatusti on.....jää kesämökeillä loisiminen lyhyeksi kun sotapoliisi hakee jopa 65 vuotiaat rintamalle tykin safkaksi.
No ei takuulla hae eikä onnistu. Kantaa saavat jos huvittaa.
Voihan ne ampua koteihinsa, jos änkyröivät. Poikkeuslaki säädetään vartissa.
Nostoväkeläisen ei tarvi tehä mittää!
6 kymppisille löytyy taatusti hommia vaikkei varsinaisiin sotatoimiin joudukaan. Jokaisen pitää osallistua voimiensa ja kykyjensä mukaan, sehän on itsestäänselvyys!
Kun voimia ja kykyjä ei ole , niin asia on selvä...eikä NATOa ole pakko kannattaa.
Olen aamu-uninen ja minun on annettava nukkua klo 9, lisäksi selkä ja jalkavaivainen.
Voin hukata silmlasini, jonka jälkeen en näe ampua minekään, koska olen silloin puolisokea ja vaarallinen, koska ammun mihin sattuu ja osuu varmana omiin, mutten viholliseen, koska likitaitteisuus on niin voimakas, etten näe kauas tarkasti, että ei kannata asetta meikäläiselle antaa, kun en siviilinäkään saa aselupaa.
Vanhat rapamahat viedään suoraan etulinjaan.
Mitä etuja siellä linjalla on?
Nähdään mistä vihollinen ampuu.
Venäjä ei hyökkää natomaahan .
Siksi yleinen asevelvollisuuus - Euroopassa harvinaisuus - voidaan lopettaa.
?? Mikä tuossa huolettaa ?? Pelkäätkös että äitisi tulee komentamaan ? Ollos huoleti sen suhteen .. mutta kruununraakit ja (ja myös mieleltään) vammaiset ohjataan älyllisesti vähemmän vaativiin aputehtäviin joissa ruokinta riippuu työn tuloksista ..
Siinähän ohjaavat...ei tikkua ristiin.
Viro kuulemma evakuoi koko väestönsä suomeen ja tuhoaa kaupunkinsa, jos sota syttyy, ei siellä ketää laiteta sotimaan.
Suomessa sensijaan uurisoidaan valheellisesti " vöestönsuojia riittää koko väestölle ja suomalaisia evakuoidaan sodan tieltä vaikka ulkomaille" toisessa uusisessa " Jokaiselle suomalaiselle löytyy tehtäviä sodan aikana"
Tuo on täyttä valetta, että suomalaisia evakuoitaisiin sodan tieltä varsinkaan ulkomaille ja että väestönsuojia iriittää kaikille.
Ei ainuttakaan miestä evakuoida ulkomialle, vaan sotaan määrätään vaikka tykinruoaksi ja panssari esteeksi, jollei muuhun kykee.
Kyllä yksi suomimies raato vähän jarruttaa venäläisen panssarin etenemistä.
Rauhan aikana ei piitata, eikä välitetä, mutta sodan aikana onkin yht'äkkiä hirvittävän arvokas, siis arvokas laitettavaksi tykinruoaksi ja sen jälkeen jälleen arvoton, kun on kuollut.
Menkää te sotahullut sotimaan minun ei tarvitse.