Suomen kielen taito

Anonyymi-ap

Mamuilta vaaditaan suomen kielen taitoa . Persut varsinkin ovat sitä mieltä, että se on edellytys asua ja elää tässä maassa.
Maamme Äiti , Ykkösnainen, First Lady , Presidentin rouva, hänen korkeutensa suomen kielen taito on todella heikko. Luulisi tuossa asemassa olevan henkilön opettelevan suomea nopeasti ja hyvin. Missä siis vika ? Eikö asia kiinnosta ? Tuskin kyvyistä on kiinni, vai onko ?
Mitäs persut tähän sanovat ? Eivätpä uskalla arvostella , eikä totuutta toitottaa , vaikka se on heidän tapansa.
Kokkaritkin pysyttelevät asiasta hiiren hiljaa .

7

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen tunnetuin ja kovapalkkaisin mamu. Eikö suomenkielen taito olekkaan tärkeä ?

    • Anonyymi

      Suomen kalliimmat vaateripustimet, Stubb ja Innes-Stubb.

    • Anonyymi

      Fist Lady, last Dance ….

    • Anonyymi

      Ei yliopistoissa tarvi. Suomalaiset kirjoittaa kaiken englanniksi!
      Vain pieniä lapsia maalitetaan siitä, että eivät osaa suomea.

    • Anonyymi

      Se on eri asia.

    • Anonyymi

      "Presidentin rouva, hänen korkeutensa suomen kielen taito on todella heikko". Mistähän sä moiseen johtopäätökseen olet tullut? Minusta hän teki itsensä ihan hyvin ymmärrettäväksi siihen nähden kuinka kauan on suomessa asunut!

      Sen sijaan täällä asuu paljon ruotsinkielisiä jotka ovat asuneet täällä jo useampia sukupolvia EIVÄTKÄ VIELÄKÄÄN OSAA SUOMEA!

    • Anonyymi

      Presidentin rouvalla on työpaikka ja hän ei ole veronmaksajien elätti. Sen sijaan liuta jo vuosikymmenet sitten tänne eläteiksi tulleet ja heidän jälkeläiset tarvitsevat yhä kalliita tulkki palveluita ja töissäkään ei ole käyty, kun mitään ei osata.
      Sitä paitsi somali presidentti kävi Saksassa juuri sanomassa, että kaikki ovat tervetulleita kotimaahan takaisin. Suomi voi järjestää yhteislennon ,samoin myös muille veronmaksajien eläteille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2738
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1832
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1729
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1685
    5. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      119
      1653
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1623
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1429
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1235
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1168
    10. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1127
    Aihe