Ihana itsenäisyysjuhla presidentin linnassa!

On hienoa nähdä, kuinka Yhdessä -teemaa toteutetaan Stubbin tapaan! Paljon tavallisia ihmisiä, jotka ovat toimineet eri avustusjärjestöissä. Ovat auttaneet vanhuksia, vammaisia, ruoka-avussa ja Ukrainan avustamisessa ja monella eri aloilla. Vuoden poliisi, vuoden palomies, vuoden lastenhoitaja, erilaisia palkinnon saajia, nuoria urheilijoita, kirjallisuuden, musiikin tai muun taiteen alalla.

Ihmisiä,joilla on halu hyvään ja Suomen rakentamiseen.
17148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ja tietenkin halu poseeraamiseen. 👍

Äänestä
  • Siis sekö oli ainut asia mitä ajattelit, kukin puhuu omasta itsestään , se ei tarkoita että kenelläkään olisi mitenkään halu poseeraamiseen .

    Äänestä

Antaa uskoa, että Suomi ei ole vihamielisten ihmisten maa!
Ja että täällä ei vain äärijärjestöt vastusta demokratiaa!

Äänestä

Katson youtubesta mieluimmin isänmaallisten kulkuetta

Äänestä

Vain yksi on joukosta poissa Keskisarjaa siellä ei näy,on sankarit taas......

Äänestä

Lampaat ja aasit juhlii (näkyy kyllä suuri tuska heidän naamastaan) kun miljardit valuu ukrille...ja toiset miljardit heidän elättämiseen täällä itsenäisyyden menetetystä maasta;)

Äänestä

Missä pöllypilvessä alouttaja on?.

Äänestä
  • ihanassa.

    Äänestä

Juhlilla ei ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kannalta, ja miten voisikaan kun Suomi ei ole ollut itsenäinen enää vuosikymmeniin.
Tämä on kuin lomamatka välimeren saaristoon, köyhä kansa kiertelee rantakatua edes taas ja katselevat kun eliitti juo skumppaa huvijahdeillaan. Huvinsa kullakin...

Äänestä

Suomalainen itsenäisyyspäivä on vakava juhla, sanoo suomalainen historiantutkija Laura Kolbe. Yksi syy tähän on Kolben mukaan se, että juhlapäivää vietetään pimeimmän vuodenajan keskellä.

Suomalainen itsenäisyyspäivään liittyvä tasavallan presidentin vastaanotto on uniikki perinne. Samaan tapaan itsenäistymistä juhlitaan kättelyitä tapittaen Virossa – mutta sielläkin hilpeämmissä tunnelmissa. Tapa on kuitenkin Suomesta matkittu.

Äänestä

Me ollaan introverttia, totista porukkaa.
Ei tykätä ääriliikkeistä.
Niinkuin ei nekään esi-isäni, jotka pitivät pintansa ja tekivät , mitä pakko oli, sota-aikana.Puolustivat maataan. Tai niinkuin toinen sanoi, eihän mulla maata, mutta akka ja kakarat (4kpl). Toisella kaksi.

Suomi oli erilainen maa silloin vuonna 1939, teollisuutta oli ja maataloutta. Demareilla oli 82 paikkaa eduskunnassa ja maalaisliitolla 53. Pelkästään maalaiset ja työläiset muodostivat 2/3 Suomen puolustajista. Sota-aikana ei meillä edes ollut oppositiota eduskunnassa!

Natsitouhuille naurettiin ja herroille pokkuroinnin vastenmielisyys taitaa olla hämäläisillä geeneissä??

Suomelle hyvää itsenäisyyspäivää!

Äänestä
  • Meistä suomalaisista enemmistö ei äänestäisi hallituspuolueita, jos vaalit järjestettäisiin nyt!
    En minäkään.

    Kannatan demokratiaa, kunnioitan Suomen itsenäisyyttä enkä halveksi suomalaisia perinteitä kuten linnan juhlia.

    Siellä on kuitenkin kutsuttuna ansioituneita suomalaisia,monelta eri alalta!
    Kiva katsoa. Eikä pukujen arviointikaan herätä mitään kateutta.

    Äänestä

Vuoden rättinäyttely taas käynnissä.

Äänestä

Vaatesuunnittelijan työ on myös suomalaista kulttuuria. Ai niin, eihän sitä Suomessa saisi olla.
Mutta joo, maailmalla sitä harrastetaan.

Äänestä

Pakkoruotsin määrä ylittää reilusti sietorajan, joka on 4 %. Siis sama kuin rasti ruutuun ruotsinkielisten määrä Suomessa.

Kyllä Ylestä joutaakin pistää 20-30% pakkoruotsi-toimittajista pihalle. Ja budjetti puoleen. Loppuu se naurettava ruotsimongerrus.

Äänestä
  • Kohta tulee arabian ja somalian ähkiminen tilalle.

    Äänestä

Yhdessä - Kunhan olet samaa mieltä kanssamme.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On hienoa nähdä, kuinka Yhdessä -teemaa toteutetaan Stubbin tapaan! Paljon tavallisia ihmisiä, jotka ovat toimineet eri avustusjärjestöissä. Ovat auttaneet vanhuksia, vammaisia, ruoka-avussa ja Ukrainan avustamisessa ja monella eri aloilla. Vuoden poliisi, vuoden palomies, vuoden lastenhoitaja, erilaisia palkinnon saajia, nuoria urheilijoita, kirjallisuuden, musiikin tai muun taiteen alalla.

Ihmisiä,joilla on halu hyvään ja Suomen rakentamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu