Kouluihin hankitaan nyt turvavälineitä opettajille. Oulussa otettiin panssaroituja turvatakkeja käyttöön tänä vuonna. Viime viikolla käyttöön saatiin myös koe-erä turvahihoja.
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010881461.html
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010881461.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nuo ovat niitä kultamunien lapsia
Ihan kotoperäistä tämä on, turha vääntää asioita persujen vihan mukaisiksi.
Demonien riivaamia nuo ovat.
Mitä ihmettä nuo syövät ja juovat kun noin hulluja ovat.
Sitä se vapaa kasvatus ilman kuria teettää.
Se ei mistään kasvutuksesta ole kiinni. Moni on syntymästään lähtien tuollainen eikä siinä mikään auta.
Järkyttävää. Syitä esim
Äiti juonut raskausaikana, tai jopa vetänyt huumeita, lääkkeitä. Kaiken surkean ruuan lisäksi.
Lapsen aivot voisivat tuosta edes jossain määrin eheytyä hyvän kasvuymäristön ja ravinnon avulla.
Mutta jos ei sitä, sitäkään ole näiden lasten elämässä vaan kaltoinkohtelu jatkuu, väkivalta, omien vanhempien harrastama simputtaminen, jätetään milloin kenenkin huostaan, äiti pahoinpidelty, masentunut, moniongelmainen.
Miten hyvin itse voisit siinä ympäristössä ?
Minä ainakin potkisin, purisin ja repisin kaiken minkä kiinni saisin heti kun pääsisin ympäristöön, jossa uskaltaisin protestoida ja näyttää pahoinvointiani ilman että käsi rangaistukseksi laitetaan kuumalle liedelle.
Turvaliivit sähköpatukka käsiraudat
Tarvitaan kohta vartijoita kouluihin