Uskonnollinen manipulointi...

Anonyymi-ap

On TODELLA moniulotteista ja syvälle menevää... jopa koko olemassaolosi kyseenalaistavaa, se pyrkii varastamaan ihmiseltä pois sen oikean minänsä ja saa ihmisen ajattelemaan että: "jos en ajattele juuri niin kuin minulle sanotaan, niin olemassolollani ei ole väliä".

Jos ihminen ei suostu ajattelemaan samalla tavalla kuin valtaosa ihmisistä, niin kuten korona aikoina hänet pyritään eristämään KOKO YHTEISKUNNASTA ja ihmisistä manipuloimalla ja kiristämällä ja ajamalla tilaan jossa tunnet itsesi arvottomaksi ja että et muka kuuluisi joukkoon!

Jos ei tunnusta jotain uskontoa todeksi, niin mikä kumma siinä oikein on että ei muka saisi vain elää elämäänsä normaalisti ja onnellisena niin kuin muutkin? Itselleni suorastaan huudettu siitä kun en ole suostunut tunnustamaan kristusta herraksi ja sitten heitetty manipulaatio energioita ilmoille kuten: "kuolet jos et usko" tai "kaikki mikä ei ole kristillistä on paholaisen propagandaa".

Tämä jatkuva jauhanta on saanut minussa aikaan sen että oikeasti olen jopa uskonut (ehkä jollain tasolla yhäkin) sen että "paholainen puhuu minun lävitse silloin kun en puhu kristillisiä asioita" tai "joku ulkopuolinen pahaa tahtova jotenkin manipuloi ajatuksiani tiettyyn suuntaan vasten tahtoani ja niin että en tietäisi." Tämä on siis NIIN MONIULOTTEINEN mind trap että ihmisen on oikeasti vaikea tunnista miten se vaikuttaa häneen.

Itsellä on paljon uskonnollisen manipuloinnin mukana tulleita mind trappeja. Olen kuitenkin oppinut erottelemaan näitä mielen ansoja että en niin helpsti astu niihin ja jos huomaan tällaisen ansan, niin silloin sanon: "Tämä on taas yksi mind trap!" Ja silloin se auttaa mieltäni tosiaankin huomaamaan tällaiset ongenkoukut ja että en lankea niihin niin helposti.

Kuitenkin... minulle myös sanottu jotain: "oman mielensä hallinta on pahasta"... miksi? Siksi koska kun ihminen oppii hallitsemaan mieltään, niin häntä ei voi enää pakottaa siiheen yhteen tiettyyn muottiin. Oikeastaan tässä ei ole kyse siitä että "kaikki uskovaiset ovat pahoja", vaan tässä on kyseessä se että uskovaisiin soluttautuu sellaisia ihmishirviöitä joita ei kiinnosta todellisuudessa se että oletko hyvä tyyppi, vaan heitä kiinnostaa pelkästään se että oletko KAIKESTA samaa mieltä.

Pelottelevat ei uskovaisia maailmanlopuilla ja sillä että "jos et nyt ala uskomaan niin tänne tulee sota". SE JOS ET USKO EI TUO SUOMEEN SOTAA!!! En ylipäänsäkään usko noihin sota pelotteluihin ja se on kans yksi mindtrap joka oikeasti tuntuu niin pelottavalta että yhäkin tulee itselleni näitä pelko tiloja. Yhäkin tulee niitä pelko tiloja että jotenkin "manifestoisin" sodan vain sillä että pelkään sitä.

Tämä lopunajoilla pelottelu juurikin on sellainen mitä uskonnot hyödyntävät jotta saisivat uskontonsa myydyksi. MIKSI EI VAIN VOISI TYYTYÄ SIIHEN ETTÄ IHMISET OVAT ERI MIELTÄ ASIOISTA?! Onko eri tavalla ajattelu uhka uskonnolle? SELKEÄSTI ja JUURIKIN FUNDAMENTALISTEILLE! Nämä fundamentalistit jotenkin yrittävät käännyttää ja lakaista maton alle sen totuuden että JOKU VOI OLLA ERI MIELTÄ!

SILLÄ ETTÄ ON ERI MIELTÄ, EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ PAHOJEN HENKIVALTOJEN KANSSA! Uskonnollinen fundamentalismi on TODELLA helposti tarttuvaa, tarttuvaa kuin riehuvan kissan kynnet! Ei saisi muka olla mitään omaa, pitäisi tunnustaa heidän jumala ainoana ja oikeana tai muuten tulee näitä "tai muuten" uhkailuja!

He eivät ole kiinnostuneita siitä mitä olet oikeasti, vaan se mikä on "heidän mielestään" se "oikea sinä"... heitä ei kiinnosta vaikka eläisit rauhaisaa elämää ja kaikki olisi hyvin, heitä kiinnostaa vain se että "he tuntevat sinut paremmin" ja että "olet saatanallinen". He eivät koskaan unohda mainita "saatanaa"!

2

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En vain ymmärrä että missä vaiheessa ihmiset ovat menneet niin eksyksiin että paka käytös on heistä "henkistä"! TOTTAKAI JOKAINEN MEISTÄ ON VIRHEELLINEN, mutta kun jotkut käyttää tätä hyväksi niin että voisi oikeuttaa paskan käytöksensä... JOKU RAJA!

      • Anonyymi

        Uskonnollista sanomaa voi jakaa muullakin tavalla kuin haukkumalla. Lisäksi KETÄÄN ei voi pakottaa uskontoon vasten hänen tahtoaan, SE MENEE JO KIUSAAMISEN JA VALTAPELIN PUOLELLE!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      208
      5441
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4429
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3178
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2600
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      134
      2391
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      97
      1754
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      27
      904
    Aihe