Orpolta Ylellä jyrkkä viesti lakoista

"Suomen talous ei pääministeri Petteri Orpon (kok) mielestä kestä lakkoilua"

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010887834.html
21179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Orpo on märkä lapanen, jonka sanomisilla ei ole mitään painoarvoa.

Äänestä
  • Kohta varmaankin nähdään A-studiossa Orpo, joka purskahtaa itkuun ;-(

    Kenen käsissä on valta, kun Orpon valta riittää vain ihmettelyyn ja harmitteluun?

    Äänestä

  • Suomen talous ei kestä laitaorpon tuhohallitusta .

    Äänestä

Eikä orpo kestä natsien näkemistä. Eikö tämä jo sulata duunareiden sydämet ja he luopuvat palkankorotuksista

Äänestä

Ai homo orpo ei kestä lakkoja??? Muahahahahhaaaaa NO VITTU EI TYÖNTEKIJÄTKÄÄN KESTÄ ORJUUTTAMISTA SAATANAN VAJAKKI!

Äänestä

Haluaako Orpo kieltää lakot?
Kieltäisi jos voisi.

ps mitä eroa on persujen ja kokoomuksen politiikalla?

vastaus, en minä tiedä

Äänestä
  • Kokkareet riistävät aina ja periaatteesta sekä mielihyvästä.

    Lisäksi he näkevät natsit kansasta

    Äänestä

Näihän se on. Lakkojen vaikutus on se, että enemmän ihmisiä laitetaan kilometritehtaalle. Ihmiset eivät nykyään välitä kuin itsestään, ei paljon heitä paina se että työkaveri saa potkut.

Äänestä
  • Mitä ne duunarit nyt palkasta, tärkeintä on, että on töitä

    Äänestä

Petturi varmaan jyrähti taas.

Äänestä

Asiaa Orpo puhuu. Lakot ja kohtuuttomat palkankorotukset eivät ole Suomen etu.

Äänestä
  • Kuten näkiessään natseja kansassa

    Äänestä

Tere Sammallahdelta hyvä Facebook-päivitys.
Ay-liike väläyttää taas, ettei sen mielestä Suomi-neito ole koskaan niin syvässä kyykyssä, etteikö tilannetta haluttaisi huonontaa lakkoja lietsomalla. Suomella on takana 16 vuotta ilman reaalista talouskasvua ja suhdanne sekä korkotilanne heikentää työllisyystilannetta entisestään. Silti Hakaniemen saunaosastolla duunareiden rahoilla elostelevat kampaviinerikenraalit ovat vakuuttuneita, että juuri tällä hetkellä on varaa lakkoilemalla yrittää kiristää 10 % palkankorotuksia. Näin isoja korotuksia ei saatu edes 2000-luvun alun hulluina kasvuvuosina. Nykytilanteessa moiset korotukset olisivat kuolinisku suomalaisen vientiteollisuuden kilpailukyvylle ja johtaisi laajoihin irtisanomisiin teollisuudessa.
Välillä tuntuu, että ay-liitoissa ollaan täydellisesti irti reaalimaailmasta. Kyllä minä sen ymmärrän, että inflaatio on nakertanut rajusti suomalaisten ostovoimaa ja raha on monella ahkeralla työntekijällä todella tiukalla. Ei sitä ostovoimakuoppaa kuitenkaan voi kuroa umpeen sokeasti palkkoja korottamalla, jos työn tuottavuus ei samalla kasva. Tietysti yrittää voi ja sitten syyttää oikeistohallitusta, kun yhä useampi duunari saa kenkää Hakaniemen todellissuusrajoittuneiden pomojen lakkoinnon takia. Tätähän me näemme joka päivä täällä eduskunnassa ay-vasemmiston puheenvuoroissa.
Suomalaisen duunarin on hyvä ymmärtää, että Hakaniemen saunaosastolla ei samppanja lakkaa virtaamasta vaikka duunari lakkoilisi itsensä vararikkoon. Yhdenkään liittopomon palkanmaksu ei lakkaa tai edes keskeydy, vaikka kymmenentuhatta duunaria saisi lakkojen seurauksena potkut. Ei Suomi lakkoilemalla nouse, vaan töitä tekemälä. Siksi nyt on oikea aika mennä töihin, vaikka liittoänkyrä kuinka kiukuttelisi firman portilla. Se on koko Suomen etu.

Äänestä
  • Onko tuo tosiaan Sammallahden kirjoitus? Mieshän on täysi typerys ja virtsapää.

    Äänestä

  • Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa, että työntekijöitä riittää Suomessa. Etelän pojat ovat kovia paiskimaan hommia, kun suomalaisille ei työ kelpaa

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Onko tuo tosiaan Sammallahden kirjoitus? Mieshän on täysi typerys ja virtsapää.

    Paljon fiksumpi kuin sinä.

    Äänestä

Haistakoot pitkän 💩 se 🤡

Eiköhän meidän kantsisi päinvastoin pysäyttää tämä nykysadismi 100% ja tsiikata tarkemmin tämän oligarkki poppoon touhut...

Äänestä

VITTU, KUN NE SAK EI HALUA TEHDÄ TYÖTÄ. LAKOSSA JATKUVASTI.

Äänestä
  • Kiusaavat kokkareita 😪

    Äänestä

Onneksi rahaa on Orpon tunnin junaan

Äänestä
  • Orpo laittoi sairaalat kiinni että rahaa riittää junaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Suomen talous ei pääministeri Petteri Orpon (kok) mielestä kestä lakkoilua"

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010887834.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu