Diktaattorit ei tästä tykkää

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010888474.html
"Syyrian ”ihmisteurastamosta” paljastui maan­alaisia sellejä – erikois­ryhmät yrittävät murtautua vankien luokse
Monet syyrialaiset odottavat nyt tietoja läheisistään, joiden on uskottu olleen vuosia tai jopa vuosikymmeniä Assadin hallinnon vankiloissa.
Syyriassa presidentti Bashar al-Assadin hallinnon kaataneet kapinalliset vapauttivat sunnuntaina vankeja pääkaupunki Damaskoksen lähellä sijaitsevasta Sednayan vankilasta. Syyrian sotaa tarkkailevan Syrian Observatory for Human Rightsin mukaan tuhannet vangit ovat päässeet pois pahamaineisesta vankilasta, jota paikalliset ovat kutsuneet ”ihmisteurastamoksi”.
Monien vankien on kerrottu olleen vankilassa vuosia, toisten jopa vuosikymmeniä. Vastaavia vapautusoperaatioita on nähty myös muissa Assadin hallinnon vankiloissa viime päivinä.
Sosiaalisessa mediassa levinneillä videoilla nähtiin, kuinka militantit mursivat sellien ovia vapauttaakseen satoja naisvankeja ja myös heidän lapsiaan. "

Tuollaisestahan ei diktaattorit tykkää, kuten syyrian presidentti ja Putin, joiden mielestä ihmisellä ei ole mitään arvoa ja ihmisiä voidaan pitää vankina, kiduttaa ja teurastaa.

7

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vallankumouksissa on aina tärkeätä tyhjentää vankilat kadulle ja sitten täyttää vankilat uudelleen eri ihmisillä, ei varsinaisesti mitään uutta.

    • Anonyymi

      Herra tutkii henget kaikilta tavalla ja toisella. Myöhään on näistä se pahempi.

    • Anonyymi

      Mitäpä se Tawja tuumii näistä kidutuskammioista?sanoo tietysti ettei niitä silloin ollut kun hän kävi aateloimassa tuon Al von Assadin.

    • Anonyymi

      Toivottavasti ovat Kremlissä ylpeitä.
      Saihan se Putin kuiten uuden poikkiksen tuosta seikkailusta, jos ei muuta.

      • Anonyymi

        Juu, ovat ylpeitä, koska ovat itsekin diktaattoreita ja kohtelevat ihmisiä samoin.
        Tosin venäjä ei vangitse diktaattoreita ja passita niitä vankilaan, jonne kuuluisivat, vaan antavat näille luksus asunnot ja suojelevat henkivartijoilla.
        Kansojen pitäis nousta kapinaan ja käydä näiden diktaattoreiden kimppuun, kyllä kansa voittaisi 10000000000-0!


    • Anonyymi

      Mahtoko Tawja käydä vierailulla tuolla vankilassa?tuskin oli tietämätön!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe