Pilatut metsät

Anonyymi-ap

Metsäisillä alueilla Suomessa on useissa kohdin tehty avohakkuut väylinä, usean metrin levyisinä!! Yksi paikallinen kulkija sanoi niiden olevan johtotie jonka päässä tulee oleman tuulivoimala ! Niitä kuulemma tulee lisää. Tätäkö se nykyisi huudossa oleva luonnonsuojelu on?

6

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metsän pilluu pittää lopettaa!

      • Anonyymi

        Metsää saa tuhota jos tuhoamisella on median hyväksyntä. Myös luontojärjestön myötämielisyys auttaa.


    • Anonyymi

      Ei yksin johtotiet pilaa metsiä,vaan myös ajotiet kaikille tuulivoimaloille joita on useita. Mikään ns. ympäristöjärjestö ei kritisoi niitäkään lainkaan.

    • Anonyymi

      Miksi viherpiiperöt ei vastusta sähkönkäyttöä, laittakaa sähkö boikottiin heti. Onneksi minua ei haittaa metsätiet tippaakaan, onpa tehty mitä varten tahansa. Hesalaiset voi purkaa kaikki kadut ja istuttaa puuta tilalle.

      • Anonyymi

        Ne piipertäjäthän vastustavat meteliä pitäen kaikkea metsiin tulevaa uutta nykyaikaista mökkejä, kotieläimiä ym. paitsi tuulivoima laitteineen , sähkölinjoineen ja niille väylät !!!! Niin valikoivaa että veronmaksajia **tuttaa yksipuolisuus. Metsistä ei saisi kaataa puita kun joku saa siitä rahaa ja maksaa veroja siitkin. Mutta se kelpa että Kelalta haetaan rahaa eikä ilmekään värähdä. Tekisivät työaikana töitä, eikä makailisi julkisilla alueilla niin oppisivat silloin normaalia elämää ja käytöstä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne piipertäjäthän vastustavat meteliä pitäen kaikkea metsiin tulevaa uutta nykyaikaista mökkejä, kotieläimiä ym. paitsi tuulivoima laitteineen , sähkölinjoineen ja niille väylät !!!! Niin valikoivaa että veronmaksajia **tuttaa yksipuolisuus. Metsistä ei saisi kaataa puita kun joku saa siitä rahaa ja maksaa veroja siitkin. Mutta se kelpa että Kelalta haetaan rahaa eikä ilmekään värähdä. Tekisivät työaikana töitä, eikä makailisi julkisilla alueilla niin oppisivat silloin normaalia elämää ja käytöstä.

        Enemmän kuitenkin tukijulleille tukia maksetaan, yli 5 miljardia joka vuosi ja metsän ostotkin saavat vähentää verotuksessa. Maataloutta tarvitaan, mutta sen pitää pohjautua oikeaan yrittäjyyteen kuten naapurimaissa. Metsänhoidossa järjettömintä auraukset ja jossain vaiheessa pakko alkaa kasvattaa sekametsää tuholaisten takia, mutta ei kaikki voi olla suojeltua metsää, istuttakoot sinne missä ne on kaadettu lähes kaikki. Tiellä istuskelijat myös töihin tai tuet pois.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      20
      2167
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      15
      2148
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      150
      1712
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      123
      1249
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      221
      1232
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      904
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      843
    Aihe